Jump to content

Biostar Anakart Sorunu

emrah48
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar elimde 5-6 aydır kullanmadığım kasa var işlemci
[b] Intel® Pentium® 4 Processor 631 supporting HT Technology
(2M Cache, 3.00 GHz, 800 MHz FSB)[/b]

anakart p4-m 890-m7 pcı-e biostar
ram 1gb 667 hi-level +1gb 667 markası yok ddr2 remler
80gb sata hdd (3 tane bad sektör var)
optik okuyucu yok bu ana kartta usb de herhangi bir flash disk takılı iken açılmıyor
ekran kartım 2600 gecube 512mb
bu makinayı dün can sıkıntısına çalıştırdım malesef çalışmadı dıd dıd ses geldi remleri çırdım tekini taktım hiçbir ses yok işlemci fanı dönüyor diyer remi taktım yine açılmadı yerlerini deyiştirdim yine açılmadı ekran kartını çıkardım yine açılmadı hdd yi çıkardım yine açılmadı optik sürücü yok disket zaten takılı deyil bios pilini çıkardım olmadı taktım olmadı bu şekilde devam ederken açıldı yarım saat kullandım kapattım tekrar açılmadı açılmadı derken ekrana bios dahi gelmiyor monitör kırmızı ışık yeşil olmuyor açılmadığı zaman ben açılmama sebebini çözemedim işlemcimi anakartmı ilginc bir durum yorumlarınızı bekliyorum

Bu konu ile ilgili aklıma gelen 2 sorun olabilir.

1. BIOS pili bitmiş olma olasılığı yüksek, BIOS pili bitmiş ise BIOS post işlemini gerçekleştiremiyor olabilir. Başka bir BIOS pili kullanarak deneyebilirsin.

2. Anakart üzerinde bulunan kondansatörlerden birisi arızalı olabilir. Bu kondansatör belli bir akım değerine ulaşana kadar post işlemini gerçekleştiremiyor olabilir. Anakart üzerindeki kondansatörleri kontrol edebilirsin. Genelde arızalı olan kondansatörler şişerek normal şeklini değiştirir. Uzman bir elektronik tamircisine götürerek bozulan kondansatörü değiştirtebilirsin.

Haydi kolay gele !

kardeş ben bumakinaya zaten hurda olarak aldım adam çöpe atıyormuş işlemci,anakart.1gbram,80gbhdd, anakartın üzerinde çoğu elektrolitik kondansatörler patlak idi deyişdirdimçalıştı 1gbrem +kasa+ekran kartı taktım yaklaşık biryıldan fazla sorunsuz kullandım