Jump to content

Laptop Aşırı Kasıyor

ahmetbayram5
 Share

Recommended Posts

merhaba. bende toshiba satellite L745-S4210 laptop var. aldığımda windows 7 home premium 64 bit vardı geçenlerde format attım windows y ultimate 64 bite çevirdim.laptop aşırı kasıyor. 45 saniyede açılıyor bir o kadar sürede de kendisine geliyor.başlangıçta virüs programı ve ufak birkaç sürücü güncelleme dışında çalışan program yok.bu yazıyı yazarken bile takılı kalıyor ekran ama ben yazmayı sürdürüyorum en son yazılar eksiksiz çıkıyor.sonuçta işimi görüyorum ama ekran takılı kalıyor.uygulamaları geç yüklüyor.evimdeki p4 masaüstü bilgisayarda xp var o bile daha hızlı açılıyor. görev yöneticisinden performansa falan baktım.bilgisayar hiçbir iş yapmasa bile 1 gb ram yiyor.gerçi laptopta 4 gb ram var ama bu kadar ram yemesi normal mi? aynı anda 2-3 klasör açsam aşırı kasıyor. sizden ricam bilgisayarın özelliklerine bakıp bana tavsiyeler vermeniz.örneğin ultimate yi silip tekrar home premium yükleyeyim mi? ya da sorun ne olabilir.şimdiden teşekkürler...

kardeşim bence ultimate sistemine ağır gelmiş olabilir dicem ama benim 3 senelik pcme ultimate yükledim maşallah tıkır tıkır çalışıyor sana tavsiyem professıonalı bi dene ondada kasarsa normal sistemine geri dön ... oda olmazsa özelden msj atarsan yardımcı olmaya çalışırım...

haydi kolay gelsin!

Genelde laptoplardaki bu takılma/kasma problemlerinin kaynağı HDD'dir. Laptop üretici firmaları kopya HDD ile çalıştıkları için, HDD üzerinde partition yapılandırması uygulandığı zaman malesef böyle sorunlar ile karşılaşılıyor.  Format atar iken Windows yükleyeceğin partition'u (bölümü) silip daha sonra yeniden oluşturdu isen yapıkacak en iyi müdehale Paragon Alligment Tool 3.0 ile HDD üzerinde partition yapısallığını kontrol etmen ve daha sonra Paragon Total Defrag ile önce MFT sonra Partition defrag işlemi uygula. Sorun büyük bir ihtimal ile düzelecektir. Eğer bu uygulamaları yaptığında halen HDD okuma/yazma sorunu ile karşılaşıyor isen, Recovery bölümünün bir kopyasını Norton Ghost veya Acronis True Image ile yedeğini alarak bir DVD'ye kaydet. Daha sonra HDD üzerindeki tüm bölümleri silerek yeniden Windows yüklemekten başka çaren yok demektir. 

Haydi kolay gele !

• 2 hafta sonra ...
merhaba. bende toshiba satellite L745-S4210 laptop var. aldığımda windows 7 home premium 64 bit vardı geçenlerde format attım windows y ultimate 64 bite çevirdim.laptop aşırı kasıyor. 45 saniyede açılıyor bir o kadar sürede de kendisine geliyor.başlangıçta virüs programı ve ufak birkaç sürücü güncelleme dışında çalışan program yok.bu yazıyı yazarken bile takılı kalıyor ekran ama ben yazmayı sürdürüyorum en son yazılar eksiksiz çıkıyor.sonuçta işimi görüyorum ama ekran takılı kalıyor.uygulamaları geç yüklüyor.evimdeki p4 masaüstü bilgisayarda xp var o bile daha hızlı açılıyor. görev yöneticisinden performansa falan baktım.bilgisayar hiçbir iş yapmasa bile 1 gb ram yiyor.gerçi laptopta 4 gb ram var ama bu kadar ram yemesi normal mi? aynı anda 2-3 klasör açsam aşırı kasıyor. sizden ricam bilgisayarın özelliklerine bakıp bana tavsiyeler vermeniz.örneğin ultimate yi silip tekrar home premium yükleyeyim mi? ya da sorun ne olabilir.şimdiden teşekkürler...

Bootspeed programı yüklersen bu program bazı gereksiz servisleri kapatmanı önerecek o servisleri kapat. Ayrıca defender 'ı yine servislerden devredışı bırakıp bir denemeni öneririm. 64bit sistemin boşta 1gb ram harcaması gayet doğal birşey.

Kaç senelik bilgisayar bilmiyorum ama fan temizliği istiyor olabilir. Isınmadan dolayıda kasma yapıyor olabilir.

Edited by yasak_ask