Jump to content

Hdmı-Lcd Ses Sorunu? Spdif Kablo Anakarta Takma?

taraftar13
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Zotac GeForce 9800 GT 1GB 256 Bit ekran kartı ve Asus M4A88TD-M EVO/USB3 anakartı kullanıyorum. Fakat ekran kartından dolayı HDMI kablo kullansam bile sesi LCD Tv'lerden alamıyorum. Bunun için kısa bir araştırdım. Bi yerde Nvidia'da bu sorunun olduğunu ve bunun Spdif kablo ile çözülebilceğini belirtmişler. Kablonun aşağıdaki resimde gördüğünüz GND ucunu 2'ye SPDIF kablosunu 3'e taktığım zaman ses gelmedi. GND ucunu 1'e, SPDIF kablosunu 3'e takıp çalıştırdığımda da bilgisayar açılmadı. Sizce bu ses sorununu nasıl çözerim? Umarım bukadar uzun yazarak sıkmamışımdır.

Numaraları yazdığım yer doğru yer dimi?

6gxUk.jpg

ZGrxs.jpg

Edited by taraftar13

Öncelikle SPDIF kablosunun bir ucunu ekran kartına diğer ucunuda ilk resimdeki 2 ve 3. pinlere bağlayarak deneyin yalnız ekran kartı ayarlarında ses cıkışını aktif etmeniz gerekli ses ayarlarını yapmanıza ragmen ses yoksa kablonun anakarttaki yönünü değiştirip deneyin.

Öncelikle SPDIF kablosunun bir ucunu ekran kartına diğer ucunuda ilk resimdeki 2 ve 3. pinlere bağlayarak deneyin yalnız ekran kartı ayarlarında ses cıkışını aktif etmeniz gerekli ses ayarlarını yapmanıza ragmen ses yoksa kablonun anakarttaki yönünü değiştirip deneyin.

Ses Ayarları aşağıdaki gibi.

swPzN.png

Bende spdıf bağlantısı kullanıyorum.Kabloyu ekran kartı ile anakarta monte yaptıysan.Ses ayarlarına gir.saatin yanındaki ses tıkla sağ tıkla,ses aygıtları na gel orada açılan pencerede kayıttan yürüt tıkla.Aşağıda paylaştığım resim gelecektir.Orada 2 ses aygıtı olacaktır. Hoparlör tıkla alt tarafta varsayılan yap. ses bilgisayara bağlı hoparlörden çıkacaktır.Diğer ses aygıtını varsayılan sayılan yaparsan tv ses verecektir.

pre_1357679649__ses.jpg