Jump to content

Nvıdıa Gt 630M Ekran Kartını Kullanamıyorum

yilmaz02
 Share

Recommended Posts

herkese iyi akşamlar arkadaşlar.yeni aldığım hp sleekbook ta ekran kartı nvidia GT 630m 2GB paylaşımsız ekran kartı var.sistem derecelendirmesini çalıştırdığımda 5.7 puan verip ayrıntılara baktığımda ise intel hd 4000 ekran kartı olarak gösteriyor.aygıt yöneticisine baktığımda ekran bağdaştırıcı hem intel hd 4000 hemde nvidia yı yüklü olarak gösteriyor.cpu-z programında baktığımda ise ekran kartını intel hd 4000 ve 2gb olarak gösteriyor.şimdi benim anlamadığım nokta benim kullandığım ekran kartı hangisi paylaşımsız 2GB ekran kartı olduğu için aldım bu bilgisayarı fikirlerinizi bekliyorum.iyi akşamlar.

Çift ekran kartı var. Derecelendirmeye falan bakarak moralini bozma. Herhangi bir oyuna sağ tıkla ve Grafik işlemciyle çalıştır / Yüksek performanslı grafik işlemci diyeceksin.

Eğer bu seçenek sende yoksa iki ekran kartınında driverlarının en son versiyonunu indir. Önce inteli sonra nvidia ' yı tekrar kur

Sisteminde sorun yok, normal durumda bilgisayarın işlemci üzerinden grafik desteği vererek "Intel HD 4000" dediğin gibi ekran kartını çalıştırarak bilgisayarın daha az enerji tüketerek daha uzun süre pil süresine olanak sağlamaktadır.. Çoğu durumda oyun vs gibi harici ekran kartına gerksinim duyan uygulamalarda otomatikmen harici ekran kartına geçiş yaparak performansını arttırıyor.. Eğer sürekli olarak yüksek performansda olsun dersen Masa üstünde boş bir yere tıkladığın Nvidia Denetim Masasına girerek bu sorunu çözebilirsin..

Masa üstü sağ klik >> Nvidia Denetim Masası >> 3D Ayarlar Yöneticisi | bölümüne gelerek ilk resimdeki gibi Yüksek Prformanslı Nvidia İşlemci'yi seçerek sornu ortadan kaldırabilirsin..

Tabi önerilen bi yöntem değil, çünkü pil süresini kısaltır, bilgisayarın gereksiz ısınmasına sebep olur ve sürekli performanslı çalıştığından fanlarda fazla çalışmadan laptop gürültüsünü arttırır..

Önerim tabiki ikinci resimdeki gibi harici ekran kartından çalışmasını istediğimiz uygulamaların hangi işlemci üzerinen çalışmasına karar verilebilir ve listede olmayan uygulamları da ekliyebiliriz. Program Ayarları sekmesinden, örneğin eklemek istediğimiz oyun vs için ekle deyip, masa üzerindeki kısa yolu değilde direk kurulu olduğu dizini gösterip Yüksek Performanslı Nvidia İşlemci seçeneğini seçerek, uygulamaya göre performans atamasıdır..

Üçüncü resimde tek seferlik atama yöntemi gösterilmekte, bu sayede uygulamanın hangi grafik işlemci üzerindne çalışması istenildiği direk seçilebilmektedir.

Uygulama üzerine sağ klik >> Grafik işlemciyle çalıştır >> İstenilen işlemci

pre_1358014149__1.png

pre_1358014174__2.png

pre_1358015017__3.png

öncelikle ilginiz  için teşekkürler.bi sıkıntım daha var şimdi deneme amaçlı cod4 oynadım bir süre oynadıktan sonra ekran donuyor oyun ekranında kalıyor ve cızırtı halinde ses geliyor.bilgisayarın hiçbir tuşu çalışmıyor taki güç düğmesine uzunca basıp kapatıncaya kadar bilgisayar yeni olduğu için soruyorum şimdi güncellemelerini yapıyorum sıkıntı neden kaynaklanıyor olabilir acaba.cod4 ü benim ati hd3650 512 ekran kartıyla çok rahat oynuyorum.

Sisteminde sorun yok, normal durumda bilgisayarın işlemci üzerinden grafik desteği vererek "Intel HD 4000" dediğin gibi ekran kartını çalıştırarak bilgisayarın daha az enerji tüketerek daha uzun süre pil süresine olanak sağlamaktadır.. Çoğu durumda oyun vs gibi harici ekran kartına gerksinim duyan uygulamalarda otomatikmen harici ekran kartına geçiş yaparak performansını arttırıyor.. Eğer sürekli olarak yüksek performansda olsun dersen Masa üstünde boş bir yere tıkladığın Nvidia Denetim Masasına girerek bu sorunu çözebilirsin..

Masa üstü sağ klik >> Nvidia Denetim Masası >> 3D Ayarlar Yöneticisi | bölümüne gelerek ilk resimdeki gibi Yüksek Prformanslı Nvidia İşlemci'yi seçerek sornu ortadan kaldırabilirsin..

Tabi önerilen bi yöntem değil, çünkü pil süresini kısaltır, bilgisayarın gereksiz ısınmasına sebep olur ve sürekli performanslı çalıştığından fanlarda fazla çalışmadan laptop gürültüsünü arttırır..

Önerim tabiki ikinci resimdeki gibi harici ekran kartından çalışmasını istediğimiz uygulamaların hangi işlemci üzerinen çalışmasına karar verilebilir ve listede olmayan uygulamları da ekliyebiliriz. Program Ayarları sekmesinden, örneğin eklemek istediğimiz oyun vs için ekle deyip, masa üzerindeki kısa yolu değilde direk kurulu olduğu dizini gösterip Yüksek Performanslı Nvidia İşlemci seçeneğini seçerek, uygulamaya göre performans atamasıdır..

Üçüncü resimde tek seferlik atama yöntemi gösterilmekte, bu sayede uygulamanın hangi grafik işlemci üzerindne çalışması istenildiği direk seçilebilmektedir.

Uygulama üzerine sağ klik >> Grafik işlemciyle çalıştır >> İstenilen işlemci

pre_1358014149__1.png

pre_1358014174__2.png

pre_1358015017__3.png

arkadaşın dediğine katılıyorum bunu yaprsan sorununun çözüleceğine emininm hem laptobunda sorun yok merak etme...dercelendirmeye falanda kafana takma....