Jump to content

Telefonu Android'e Çevirme

ugur4721
 Share

Recommended Posts

sağol Şimdi 1,2 hafta geçsin ZodiacNadavich arkadaşımızın verdiği anlatımı ddeniyecem ama 1 sorun çıkarsa ne yaparım diye düşünüyorum

Yardımcı olması maksadıyla çok eskiden başka bir forumda yazdığım bir mesaj:

yükleme için gerekli programlar:jaf,pc suite,ovi suite ve cfw.
pc suite ve ovi suiteyi nokianın sitesinden indir.ilk önce pc suiteyi ve ovi suiteyi yükle.sonra jafı yönetici olarak çalıştırıp yükle.jafı yüklerken "sürücüye güvenilmiyor" gibi Türkçe uyarılar verecek(3-5 kez),evet de geç.sonra yine jaf yüklenirken İngilizce olarak "sürücü degiştirilsin mi" gibi birşeyler soracak,hayır de(çünkü jafla gelen sürücü daha eski).en son jaf yüklendikten sonra,cfwyi C/Program Files/Nokia/Phoenix/Products/RM-356 klasörünün içine at.eger bu klasörler yoksa kendin oluştur.bende yoktu kendim oluşturdum.telefonu kapalı halde kasaya bagla.şimdi ogm jaf pkey emulatorun üstüne gelip sag tıklayıp yönetici olarak çalıştır de."go" tuşuna tıkla box hatası verecek evet de.sonra üstteki bb5 sekmesine tıkla,crt 308 in üzerindeki tiki kaldır,alttaki phone mode kısmını offline seç,desd usb,manual flash,factory set işaretle(eger normal mode işaretli degilse onu da işaretle)use iniye tıkla,rm 356 nokia 5800d1 seç.dogru gidersen yanındaki çubukta yazılımın ismi yazacak ve üstündeki yeşil ışıklar yanacak.sonra flaşa tıkla gelen soruya evet de ve hemen 1-2 saniye içinde telefonun açma kapama tuşuna 2-3 saniye basılı tut ve bırak.gördüyse altta yeşil bir çubuk belirecek o çubuk dolana kadar baglantının kesilmemesine dikkat et(eger kesilirse telefon açılmaz).çubuk dolunca done yazacak,phone mode normal de telefon açılınca kasadan çek,kullan.
yazılım yükleme işi bu kadar ama yazılımı yüklemeden önce hafıza kartını yedekle ve biçimlendir.yani hafıza kartı bomboş ve telefona takılı olsun.birde mümkünse şarjı fulken yazılım at,çünkü yazılım atarken şarj bitip baglantı kopabilir.sonra kasaya takıp yukarıda anlattıgım gibi flaşla.

Bende eskiden bu cihazla uğraşırdım.Yazılım atma işlemini hep böyle yapardım,hiç sorun çıkmazdı :) Bu şekilde hem arkadaşımın telefonuna hemde kendi telefonuma kaç kere yazılım attık hiç problem çıkmadı :)

• Replies 60
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dostum ben kurtarılmaz demiyorum telpa servisinde dahi çalışmışlığım var. Eğer cihaz dosya kopyalama biz buna firmware diyor yani sistem kurulumu yaparken işlem tamamlanmadan box ile bağlantısı kesilirse ve bu bağlantı kesintisi ardından telefon tepkisizse board degisimi yapılmadan cihaz çalışmaz.

Hocam onlarca symbian firmware yazdım gerek orjinal gerekse custom firmware. Tel kapalıyken on/off tusuna basarsan cihaz fw atılmak için özel usb aygıtı şeklende acılıyor. Normalde usb modda farkı test modda farklı acılıyor. Bende 5530 var fw yazarken istediğin zanam usb den cıkarayım yada pilini cıkarayım sadece tel açılmaz. Offline modda fw yazınca acılıyor. Firmware de eprom a yazdıgın symbian işletim sistemidir. 

Edited by ekran

• 1 ay sonra...

5800 android yükleniyor 20 tl yüklettim ama hiç tavsiye etmem :) o kadar yavaş calışıyorki sonunda telefonu benim gibi duvara fırlatmak zorunda kalırsın telefonla konuşurken çok donuyor telefonda yarıda kesiliyor xD 

• 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...
  • 1 ay sonra...
  • 5 ay sonra...