Jump to content

Hdd Bad Sector Nasıl Kapatılır

zng
 Share

Recommended Posts

laptop darbe sonucu hdd arıza yaptı 

hdd yi söküp taşınabilir hdd kutusuna takıp yerel disk d deki arşivimin çoğunu kurtardım.

hd tune ile tarattığımda yüzde 10 kadar farklı bölgelerde bad sector var

bu bad sectoru nasıl kullanıma kapatabilirim

eğer başarabilirsem 320 gb lik hdd nin en az 250 gb ı kullanabilecem.

googlede çok aradım hdd regenator 2011 programını öneriyorlar full versiyonunu denedim yüzde 8 e gelince tarama ve düzeltmeyi durduruyor.

low level format programlarını da denedim olmuyor

sz değerli tnctr ustalarına sorayım dedim

bu bad sectorleri kapatmak mümkünmüdür?

hdd: western digital

Edited by zng

Bence en iyi yöntem, bad sektörün bulunduğu kısmın başlangıcına kadar hdd' yi bölmel, bad sektörün bitişinden sonra hdd' yi bölmelisin. Böylece arızalı olan bölüm arada atıl kalacaktır.

Edited by radyofon

windows zaten bad sektöre yazmaz. Fakat bence en iyi yöntem, bad sektörün bulunduğu kısmın başlangıcına kadar hdd' yi bölmel, bad sektörün bitişinden sonra hdd' yi bölmelisin. Böylece arızalı olan bölüm arada atıl kalacaktır.

hepsi brbirine yakın yerlerde olsa dedğin olur ama bad sectorlerin olmadığı uzun bi alan yok bu arada yüzde 10 bad sector var

Yakın olanları komple kapatırsın. Başka çare yok. Windows' un erişememesi için böyle yapmak zorundasın. HDD Regenerator gerçekten iyidir. Ama yazılımsal ya da magnetic bad sektörleri düzeltir sonuçta. Bir çiziğin kapatılamayacağı aşikardır.

Edited by radyofon

hirens boot cd içerisinde hdd regenerator dos versiyonda var. Ben birçok kez denedim. Bayağı işe yarıyor. Bad sektorleri bulup %90-100'ünü düzeltiyor. Düzeltemediklerini de rapor ediyor.

bende usb ile dos ta denedim zaten heryerde bunun ismini duyunca deneyeyim dedim ama işimi görmedi 10 parça taradıktan sonra durduruyor

radyofon'un söylediği doğru bad sector olan bölümleri kapatacaksın ve kurtarabildiğin yerleri kullanacaksan yada en kolay çözüm yenisine müracaat edeceksin.ben 80 lik laptop hdd sinin sadece 24,5 gb kurtardım şimdi çalışıyor. az zahmetli ama hiç yoktan iyidir.

@Radyofon arkadaş bu işde tecrube etmiş belli.

Hiçbir yazılım hdd deki fiziksel bad sektorleri kapatamaz.

Bendede yıllar once 80gb lık hdd vardı. Bad sektorleri belirledikten sonra 40-20 gb olarak kullanmaya devam ettim sıkıntısız.

@Radyofon arkadaş bu işde tecrube etmiş belli.

Hiçbir yazılım hdd deki fiziksel bad sektorleri kapatamaz.

Bendede yıllar once 80gb lık hdd vardı. Bad sektorleri belirledikten sonra 40-20 gb olarak kullanmaya devam ettim sıkıntısız.

arkadaşım programla değil format atarken düzelticen

fdisk ile de bölme işlemlerini yapabilirsin. Ya da Partition Magic ile de yapabilirsin. Fakat Partitiom Magic XP' de çalışır. Farklı bir işletim sistemi kullanıyorsan Minitools veya da Hireen's Boot Cd' deki programlardan faydalanabilirsin. Ya da board' u arızalı aynı marka aynı model aynı revizyon nolu  bir hard disk bulursan karşılıklı değiştirirsin.

fizksel bad secktorun onarımı yoktır low format denediysen zaten yazılımsal bad sector değildir yani hardiskin çöp!

YAZILIMSAL BAD SECTOR AYRIDIR DONANIMSAL BAD SECTOR AYRIDIR

yazılımsal için active disk killi oneririm..hızlı low leveli seçme yanlız...

Edited by istanbul82

arkadaşım programla değil format atarken düzelticen

Ne formatı?,

En ufak bişiy anladıysam ne olayım :D

Şimdi hocam HDD içinde okuma yazma kafası ve disk vardır. Diskin üzerinde manyetik tanecikler vardır. Bu taneciklerin saga ve sola yatış yonune gore 1 veye 0 oldugu belirlenir. Eğer okuma yazma kafası bir şekilde veri alanına temas etmişsse fiziksel şiddete maruz kalmış ise burası artık ne yapılırsa yapılsın kullanılamaz. Scandisk yaparsanız orası bozuk diye işaretlenir ve oraya yazım yada okum yapılmaz. Eğer normal format atarsanız bozuk yere gelindiğinde hdd kafa atmaya başlar ve format başarısız olur. Eğre low loevel format atarsananız bu kapaisteye gere ve bozuk yere göre gunler alabilir. Low levelda bozuk sectorler işaretlenir ve onların yerine bozuk olmayan sektorler atanır. Fakat low level tavsiye etmem cunku bi alan bozulduysa o alanın yakınındakilerde bozulmaya yüz tutmuşdur.

Ayrıca belirteyimki hdd nin ustundeki kart (media) değiştirilerek bad sektorden kurtulmazsınız. KArtın ustunde motor surucu devresi kafa için surucu devresi ve veri yazma okuma için devreler vardır (cache bellek vs..)

En güzel yöntem şöyledir;

Hiren boot cd sinde;

HDAT2 vardır harika bir program SMART bilgilerinden tutun da butun cylinder sector bilgilerini ogrenebilirsiniz.
HDAT ile hızlı tarama yapın. Bozuk kesimleri bir yere not alın. 
Örneğin (atıyorum)     12000 ile 13000 arasındaki sektorlerde sorun var. 

Hemen partition toolsdaki bir programı acın (fdiskde olabilir) 12000 e kadar olna sektorler saglam 0 ile 12000 sektorleri arası partition ı ayırın.Daha sonra 12000 - 13000 arası partition ı da ayırın ve son olarak geri kalan partition ı ayırın.

İlk ayırdıgınız partition ı formatlayın. (Artık kac gb a denk geliyorsa şansınıza) 12000-13000 sektorlerini sakın formatlamayın  hatta gizleyin. En sonda kalan sektoerlerini formatlayın ve diskinizi hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirin.Artık ne kafa atma sesi duyarsınız nede okuyamama.

Diskiniz 2 part olarak kullanılmaya hazır. ( Sakın ola ki bozuk olarak ayırdıgınız sektore format atmayın (xp yada 7 kurarken )

Dediğim gibi 80 gb lık hddmi 40-20-20  (20gb bad sektorlu)  olarak uzun yıllar sorunsuz kullandım. 40-20 = 60 gb kapasite ile.

Edited by ekran

hirens boot cd içerisinde hdd regenerator dos versiyonda var. Ben birçok kez denedim. Bayağı işe yarıyor. Bad sektorleri bulup %90-100'ünü düzeltiyor. Düzeltemediklerini de rapor ediyor.

Ne formatı?,

En ufak bişiy anladıysam ne olayım :D

Şimdi hocam HDD içinde okuma yazma kafası ve disk vardır. Diskin üzerinde manyetik tanecikler vardır. Bu taneciklerin saga ve sola yatış yonune gore 1 veye 0 oldugu belirlenir. Eğer okuma yazma kafası bir şekilde veri alanına temas etmişsse fiziksel şiddete maruz kalmış ise burası artık ne yapılırsa yapılsın kullanılamaz. Scandisk yaparsanız orası bozuk diye işaretlenir ve oraya yazım yada okum yapılmaz. Eğer normal format atarsanız bozuk yere gelindiğinde hdd kafa atmaya başlar ve format başarısız olur. Eğre low loevel format atarsananız bu kapaisteye gere ve bozuk yere göre gunler alabilir. Low levelda bozuk sectorler işaretlenir ve onların yerine bozuk olmayan sektorler atanır. Fakat low level tavsiye etmem cunku bi alan bozulduysa o alanın yakınındakilerde bozulmaya yüz tutmuşdur.

Ayrıca belirteyimki hdd nin ustundeki kart (media) değiştirilerek bad sektorden kurtulmazsınız. KArtın ustunde motor surucu devresi kafa için surucu devresi ve veri yazma okuma için devreler vardır (cache bellek vs..)

En güzel yöntem şöyledir;

Hiren boot cd sinde;

HDAT2 vardır harika bir program SMART bilgilerinden tutun da butun cylinder sector bilgilerini ogrenebilirsiniz.
HDAT ile hızlı tarama yapın. Bozuk kesimleri bir yere not alın. 
Örneğin (atıyorum)     12000 ile 13000 arasındaki sektorlerde sorun var. 

Hemen partition toolsdaki bir programı acın (fdiskde olabilir) 12000 e kadar olna sektorler saglam 0 ile 12000 sektorleri arası partition ı ayırın.Daha sonra 12000 - 13000 arası partition ı da ayırın ve son olarak geri kalan partition ı ayırın.

İlk ayırdıgınız partition ı formatlayın. (Artık kac gb a denk geliyorsa şansınıza) 12000-13000 sektorlerini sakın formatlamayın  hatta gizleyin. En sonda kalan sektoerlerini formatlayın ve diskinizi hızlı bir şekilde kullanılabilir hale getirin.Artık ne kafa atma sesi duyarsınız nede okuyamama.

Diskiniz 2 part olarak kullanılmaya hazır. ( Sakın ola ki bozuk olarak ayırdıgınız sektore format atmayın (xp yada 7 kurarken )

Dediğim gibi 80 gb lık hddmi 40-20-20  (20gb bad sektorlu)  olarak uzun yıllar sorunsuz kullandım. 40-20 = 60 gb kapasite ile.

2 arkadaşında dediklerine katılıyorum Hiren boot cd sinde gerekli programlar mevcut.

• 2 hafta sonra ...