Jump to content

Laptopa Xp Kurma

MagnumSense
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba Sony Vaio VPCEH1S8E Laptobum var özellikleri şöyle :

-------------------------------

Intel 2410M 2.30 GHz İşlemci

4GB RAM

500GB HDD

Intel HD Graphics

-------------------------------

Bu sisteme xp kurarken hep mavi ekran alıorum bi yolu varmıdır düzeltteminin.

(Not=Arkadaşlar sistem XP iyi olmaz felan yazıp konuyu kirletmeyelim kendi isteğimle kurucam zaten dual kullanıcam Win8+XP+Ubuntu...)

kardeşim genelde bu sorun olur aşmak büyük iş . ama   şunu indir http://www.tnctr.com/topic/69243-perfect-xp-sp3-lite-v2-edt245mb6-dk-kurulum/

ben teknik servsiciyim .  böyle sorunlar oldugu vakit bunu kuruyorum . oluyor . şayet olmaz ise windows 7 kur . kendini fazla yorma . Allaha emanet ol . şayet daha detaylı yardım almak istyorsan sana numaramı gönderiyorum ararsın yardımcı olurum ...

Öncelikle bu tarz konuları lütfen Yazılım forumu içerisine açalım.

Almış olduğun BSoD (mavi ekran) hatası 0x0000007B tam açılımı INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE, Türkçesi, Erişilemeyen boot aygıtı olarak tanımlanır. Sanırım detaya fazla gerek yok bu durum için.

Bu hatanın değişik nedenleri vardır, bunlar;

• Yükleme yaptığın partition yapısı yanlış olabilir.
  • Kullanmış olduğun SATA sürücüsü donanımın için uygun olmayabilir.
  • NTLDR ve BootSect yapılandırması yanlış olabilir.
  • Harddiskinizi AHCI MOD olarak ayarlamış ve Windows XP kurulumunu bu şekilde yapıyor iseniz, gerekli AHCI sürücüsü yüklü olmayabilir.
  • BIOS üzerinde Secure Boot olarak adlandırılan, yükleme güvenliği açık durumda olabilir.

Bu sorunları düzeltebilmek için;

• Yükleme yapacağın partition'un NTFS olarak yapılandırıldığından ve önyükleme olarak ayarlandığından emin olun.
  • Üretici firmanızın sitesinden SATA sürücülerini indirin, Windows XP yükleme esnasında bu sürücüleri sisteme entegre edin.
  • Çoklu önyüklemelerde öncelik NTLDR, daha sonra bootsect tarafından yönetilir. Bu yüzden ilk olarak XP sonra diğer işletim sistemlerinizi yükleyin.
  • AHCI MOD standart olarak XP tarafından desteklenmez, AHCI MOD olarak yükleme yapar iken Windows XP yükleme esnasında bu sürücüleri sisteme entegre edin.
  • BIOS'unuza girerek Secure Boot Disabled olarak ayarlayın.

Haydi kolay gele !