Jump to content

Simgelere Sadece 1 Kere Clık Nasıl Yaparım?

Share

Recommended Posts

yapmıs oldugum calısmada ufak tefek sıkıntılar cıktı. malum ınternet kafede cok guzel hosuma gıden calısma bıttı tugrul beyın sayesınde.. fakat cocuklar normal ıkı kez tıklıyor. ıkı  kez acılıyor klasorlerde sıkıntı olmuyor ama oyunlarda kasılıyor makınalar..

tugrul bey gordugum kadarı ıle bılgılı ama her daım kendısıne soru sorup sıkmak ıstemedıgımden burada konu actım. dıger arkadaslardan  yardım alabılmek ıcın... eğitim setını ızledım ama bulamadım konu ıle alakalı bır acıklama.. 

yanı mesala oyun klasorune 10 defada tıklasa bır kere acılacak... ama onun yanında fılmler klasorune bastıgında acılabılır. ama fılmlere gene bırkac kez tıklasada sadece 1 kere acılacak. yanı her ıkon kendınden sorumlu olacak tıklama sayısında...

onerın ıcın tesekkurler ama benım sordumgumla alakası yok.. wındowsdan bır ayar ıstemıyorum. zaten dedıgın ayarı yapsam ıle ams ıle ayarladıgım calısmayı ıkı defa tıklayınca gene ıı defa acılıyro klasorler... helekı bad3 e ıkı defa tıklandıgında makıne oluyro resmen. ams ıle butonalra bır gırdı yapılabılecegıne emınım ama bılemıyroum

sBaslik = "buraya programınızın pencere başlığında görünen metni girin"
tProc = Window.EnumerateTitles(true)
for handle,title in pairs(tProc) do
nAra = String.Find(title, sBaslik, 1, false);
	if nAra ~= -1 then
	os.exit()
	end
end

bu kod programın 1 den fazla açılmaması içindi.

Buttona 1 den fazla tıklanmaması içinse şu şekilde yapılabilir:

xButton.SetEnabled(this, false)
File.Run("C:\\Windows\\system32\\Calc.exe", "", "C:\\Windows\\system32", SW_SHOWNORMAL, true)
xButton.SetEnabled(this, true)

File.Run() kodunun sonundaki true, dosya kapanmadan diğer komutlara geçilmesini engelliyor ve bu sayede button oyun kapanana kadar pasif kaliyor.

Edit: Konu sahibinin DoaBilgisayar olduğunu şimdi gördüm, daha önce sen olduğunu görsem cevap yazacağımı sanmıyorum. Sen saygısız bir insansın çünkü.

sBaslik = "buraya programınızın pencere başlığında görünen metni girin"
tProc = Window.EnumerateTitles(true)
for handle,title in pairs(tProc) do
nAra = String.Find(title, sBaslik, 1, false);
	if nAra ~= -1 then
	os.exit()
	end
end

bu kod programın 1 den fazla açılmaması içindi.

Buttona 1 den fazla tıklanmaması içinse şu şekilde yapılabilir:

File.Run("C:\\Windows\\system32\\Calc.exe", "", "C:\\Windows\\system32", SW_SHOWNORMAL, true)

File.Run() kodunun sonundaki true, dosya kapanmadan diğer komutlara geçilmesini engelliyor ve bu sayede button oyun kapanana kadar pasif kaliyor.

Edit: Konu sahibinin DoaBilgisayar olduğunu şimdi gördüm, daha önce sen olduğunu görsem cevap yazacağımı sanmıyorum. Sen saygısız bir insansın çünkü.

sağolasın verdığın kod ısıme ayradı. tesekkur ederım... ben saygısız bır ınsan degılım bu arada. sadece ogun sert cıkısmandan dolayı aramızda bır polemık yasandı.. o kadar konunu arasında aradıgım seyı bulmak ıcın 2 saate yakın ınceledım. ama bulamadım. belkı o kdar yazıyı okurken gozlerım yoruldugu ıcın ıstemeyerek de oalrak bır kac satırı atlamıs olabılırım... 

• 2 hafta sonra ...
emin misin? bu kodları Actions>On Startup'a yazdığında, henüz pencere oluşmadığından kendi kendini kapatma girişiminde bulunamaz. İnsan bir dener de yazar püü :)

Üstad, ben actions -> On Startup kısmını bulamadım :( Actions tamam ama on startup nerede bulamıyorum. Kodu girebilecek yeri :(

49DuHl5.png

Tamam üstad buldum ama bu kodları ben çalıştıramadım. kodları şu şekilde yazdım ve yaptığım butonun on click kısmına ekledim.

File.Run(""C:\\Program Files (x86)\\Google\\Chrome\\Application\\chrome.exe"", "", ""C:\\Program Files (x86)\\Google\\Chrome\\Application"", SW_SHOWNORMAL, true)

Edit: Ayrıca butonun Quick action kısmına da Run Program => google.url ekledim, her tıklamada açılıyor birde aynı kısımda wiev web site kısmına www.google.com yazınca da her tıklamada açılıyor.

Edited by U287ur199evik

Eğer buttonun Quick Action kısmında bir hareket varsa, AMS Onclick evresine yazılan kodları yoksayacaktır.

Tamam da üstadım Quick Action kısmında bulunan web adresini kaldırdım yani pasif durumda, ama bu sefer de hiç bir sayfa yada programı çalıştırmıyor buton.

Yukarıda iki ayrı kod var ikisini birden mi kullanmam gerekiyor ben alttaki kodları kullandım sadece.

Buttona tıklayınca 1 den fazla açılmasın diyosan kod şu:

Buttona tıklayınca 1 den fazla açılmasın diyosan kod şu:

Hocam affına sığınıyorum, asıl yapmak istediğimi anlatayım.

Bilgisayarın D: ve E: sürücülerinde oyunlar var fakat bu oyunları çift tıkladıklarında bile bir tane açması gerekiyor. Ama asıl yapmak istediğim şu D:\Oyunlar klasöründe oyunlar var diyelim ama oyunları buradan değil de D:\Kisayollar klasöründen gta.lnk gibi bir kısayoldan çalıştırmak istiyorum. Direkt oyunun exe'si değil de kısayoluna komut vermem gerekli. 

Bu olursa bir tane daha sıkıntım var sanırım vereceğiniz örnekle çözebilirim. 

Benim verdiğim kod, çalışan oyununun kapanıp kapanmadığını denetliyordu. Ama sen kısayol yani .lnk dosyasını çalıştırırsan bunun kapanıp kapanmadığını denetleyemez. Onun için aklıma bir yol gelmiyor. Ama şu şekilde olur dersen yapabiliriz. Kullanıcı buttona tıklar, sayaç başlar 5 saniye içinde (yada süreyi kısaltıp/uzatabiliriz) tekrar açılmasına izin vermez. 5 sn geçtikten sonra normal hale döner.

Benim verdiğim kod, çalışan oyununun kapanıp kapanmadığını denetliyordu. Ama sen kısayol yani .lnk dosyasını çalıştırırsan bunun kapanıp kapanmadığını denetleyemez. Onun için aklıma bir yol gelmiyor. Ama şu şekilde olur dersen yapabiliriz. Kullanıcı buttona tıklar, sayaç başlar 5 saniye içinde (yada süreyi kısaltıp/uzatabiliriz) tekrar açılmasına izin vermez. 5 sn geçtikten sonra normal hale döner.

Bu şekilde de olabilir, 10 saniye gibi bir süre yeterli olur en kötü oyun 10 saniye bile beklemez açılırken. Tabi birde saniye arkaplanda işlerken ram ve cpu ya fazla asılmaması lazım, mümkünse böyle bir şey işimi görebilir hocam.

Düşündüğüm yöntemde bazı sorunlar çıktı, aslında kısayoldan yapmak istediğim için böyle oldu. Uzun yoldan her button için ayrı bir timer ve global değişken belirlemek gerekiyor ve buda çok uzun kod demek. Aklıma iyi bir yöntem gelirse yazarım.

Düşündüğüm yöntemde bazı sorunlar çıktı, aslında kısayoldan yapmak istediğim için böyle oldu. Uzun yoldan her button için ayrı bir timer ve global değişken belirlemek gerekiyor ve buda çok uzun kod demek. Aklıma iyi bir yöntem gelirse yazarım.

Peki hocam kısayoldan değil de direk oyunun exe sinden yapacak olursak o zaman da çok sıkıntı çıkarır mı ? Eğer çıkarmayacaksa o şekilde denemek isterim. Ekstra bir programla da oyunların klasörlerini şifrelerim ki girip karıştırmasınlar.

kıntaro bey, tmm exe olarak calıstıralım.. ama verdıgınız kodlarla halledemedım. acaba exe ıcın gecıkmelı tımer kod yapabılırmısınız yada var mı boyle bırsey gercekten dedıgınız gıbı. bastıktan sonra 10 sanıye boyunca bırdaha atanan gorevı yerıne getıremeyecek..

var, var ama her button için ayrı timer yazmak gerekiyor tek fonksiyonla bitirmek istiyorum ben işi, bana az zaman verin.

Tamam hocam beklemedeyiz inşallah olur. Şuan ki çalışmam 1 ana sayfa 4 dialog ve 1 alt sayfa fakat alt sayfalar bir kaç tane daha olacak gibi. Kullanacağım butonlar dolayısı ile.

Aslında sadece butonlar için bir kod yazılsa o da olabilir zira çalışmanın tamamında kendi yaptığım butonları kullandım.