Jump to content

Bu Aramamotorundan Nasil Kurtula Bilirim ?

Sivasinbitanesi
 Share

Recommended Posts

Ana sayfayı değiştirmek isteyen yazılım, Windows'un "hosts" dosyasını düzenlemiş. "C:\Windows\System32\Drivers\etc\hosts" dosyasını bir metin editörüyle (notepad vs.) açınız ve Google ile ilgili olan satırları silip kaydediniz.

Örneğin:

192.95.49.225 google.com.tr

Hosts dosyanızda bu satırlar varsa google.com.tr'ye girdiğinizde karşınıza tnctr gelecektir.

Ayrıca yazılım DNS'inizi değiştirip yönlendirme yapıyor olabilir de.

Not: - 00:00 -

pre_1362520752__pre_1362515204__adsz.png

Edited by reyiz

bunu en son yap

hemeh cözümü veriyorum

bu verdiklerimi yaptiktan sonra internez explorer, googlechrom, vesaire

sag tiklayip ozelliklere girip hedef yazan yeri degistirmen gerekecek

asagisi alintidir ben kullandim cozüyor

1. bunu yap

Windows’un hosts dosyası bazen virüsler, reklam yazılımları, casus yazılımlar ve trojanlar tarafından değiştirebilir. Değiştirilmesi şu anlama geliyor; artık internet bağlantınız tamamen hosts dosyasındaki IP yönlendirmelerine göre hareket edecek. Haliyle ne zaman bir internet sitesine girmek isteseniz, hosts dosyasına kaydedilen zararlı siteye yönlendirileceksiniz. Yani hosts dosyası virüs ve benzeri zararlıların eline geçtiğinde, içeriği mutlaka değiştiriliyor ve kötü niyetli satırlar ekleniyor. Hatta güvenlik yazılımına sahip olsanız bile, gerekli virüs güncelleştirmelerini dahi alamayabilirsiniz. Böyle durumlarda hosts dosyasının içeriği sıfırlamak gerekiyor. Tabii aynı zamanda virüslerden de kurtulmalısınız. Onun için bu konuyu inceleyebilirsiniz.

windows7-hosts.jpg

1- Önce hosts dosyasının yerini bulalım. Başla-Çalıştır yolunu izledikten sonra %windir%\System32\drivers\etc\komutunu verirseniz, hosts dosyasını karşınızda bulacaksınız.

uyari.gif Bu resim yeniden boyutlandırılmıştır. Orijinal boyut için bu çubuğa tıklayınız. (691x387px)

windows-hosts-notepad.jpg

2- Bu dosyayı “Not Defteri” yazılımıyla açın. İşletim sisteminize ait hosts dosyası içeriğini üçüncü adımda bulun ve içine kopyalayın. Ardından kaydetmeyi unutmayın.

Windows 7 Hosts Dosyası 

# Copyright (c) 1993-2006 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a ‘#’ symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

# localhost name resolution is handle within DNS itself.
# 127.0.0.1 localhost
# ::1 localhost

Windows XP Hosts İçeriği

# Copyright (c) 1993-1999 Microsoft Corp.
#
# This is a sample HOSTS file used by Microsoft TCP/IP for Windows.
#
# This file contains the mappings of IP addresses to host names. Each
# entry should be kept on an individual line. The IP address should
# be placed in the first column followed by the corresponding host name.
# The IP address and the host name should be separated by at least one
# space.
#
# Additionally, comments (such as these) may be inserted on individual
# lines or following the machine name denoted by a ‘#’ symbol.
#
# For example:
#
# 102.54.94.97 rhino.acme.com # source server
# 38.25.63.10 x.acme.com # x client host

127.0.0.1 localhost

[warning]Hosts dosyası içeriğini kaydedikten sonra sisteminizi tekrar başlatmanız gerekiyor. Fakat bu ağ ayarlarıyla ilgili olduğu için, buna gerek yok. Başlat-Çalıştır yolunu izleyin ipconfig /registerdns komutunu verin.[/warning]

[tip]Ayarları elle yapmaktan çekiniyor veya bir şekilde hosts dosyasına erişimizin yoksa, Microsoft’un hazırladığı aracı kullanabilirsiniz. [/tip] (193)

olmazsa bunu deneyin

You are here: Home ∼ Genel ∼ 22find ve desk365
22find ve desk365
Tabiki tarik yazdı, yamulmuyorsam 25 Ocak 2013 tarihinde... | 9 Responses

Bugün bilgisayarım açık halde dururken birden chrome kendini kapattı. açıldığında 22find adında bir site karşıma çıktı, ekranımın sol alt köşesinde başlat ikonunun yanına desk365 diye bir program yerleşti. Şimdilik kaynağını tespit edemesek de blaster solucanı gibi “internete bağlı olmak yeterli” gibi bir yayılışı var sanırım.

kurtulmak için yapabileceklerinizi not düşüyorum:

program ekle kaldırdan desk365′i kaldırın.

herhangi bir klasör açın ve adres çubuğunda yazanı silip %AppData% yazıp entera basın.

açılan klasörde bulunan CheckRun22find.exe dosyasını silin.

açılan klasörde desk365 adında bir klasör var ise silin.

klasör adres çubuğunuza bu sefer %Temp% yazıp entera basın. V9Zip_000 klasörünü silin.

masaüstünüzde bulunan mavi ev şeklindeki 22find ikonunu silin.

görev çubuğunuzda / hızlı başlat menünüzde/başlat menünüzde/ masaüstünüzde bulunan internet explorer, firefox, google chrome gibi tarayıcılarınınız  kısayollarını silip yeniden oluşturun ya da sağ tıklayıp özelliklere tıklayın. hedef kısmında http://www.22find.com diye devam eden kısmı silin “…. chorme.exe”, …firefox.exe gibi bitmesini sağlayın.

Tarayıcılarınızın eklentileri kısmında sizin yüklemediğiniz herşeyi kaldırın. (Kaldırıktan sonra not almayı unuttuğumu farkettim, isimlerini hatırlamıyorum icon_smile.gif ))

umarim yardimci olur

• 2 ay sonra...
Biliyorum, her konuda duyurmak zorunda değilim ama bu ana sayfa virüsleri o kadar yaygınlaştıki bir anlatım hazırladım ve bu konuyu bulanlar için paylaşmak istiyorum:

[url=http://www.tnctr.com/topic/221666-v9-22find-portalsepeti-qvo6-nasyl-kaldyrylyr/]http://www.tnctr.com/topic/221666-v9-22find-portalsepeti-qvo6-nasyl-kaldyrylyr/[/url]

Kolay gelsin!

Bazı korsan arama motorları; browser kısayoluna , kendi adreslerini iliştiriyor. Dolayısı ile ne yaparsan yap, kısayolun bu özelliğiden, ilk açılışta kendisini gösteriyor. Yukarıdaki Diğer seçeneklerden sonuç alamayanlar bunu da hatırlasın .