Jump to content

Ini Dosyasında Türkçe Karakter Sorunu.?

Mehmet
 Share

Recommended Posts

Türkçeleştirmeye çalıştığım bir progamın ini dosyasında malum türkçe karakterler yazıyorum program türkçe karakterleri bozuk gösteriyor ini dosyasına yazdığım türkçe karakter sorununu nasıl giderebilirim.?

şöyle birşeyler buldum ama denedim olmadı

ini dosyasının başına 

[FontSubstitutes]
Fixedsys,0=Fixedsys,162
Edited by MeHMeTBeN

Programı ResHacker ile açıp Dialog'lardan Türkçe yapınız. Program İngilizce olarak yazıldığı için İngilizce karakterleri desteklemeyebilir. Karakter kodlaması ile ilgili olarak farklı kodlamalara çevirip denemenizi tavsiye ediyorum. ANSI, utf-8, Unicode gibi.. ANSI'den utf-8'e çevirirken @abdullahTR'nin söylediği gibi bomsuz seçeneğiyle yapınız. Karakter kodlama değişikliklerini Notepad++ ile yapabilirsiniz.

@reyiz

Programı ResHacker ile açıp Dialog'lardan Türkçe yapınız. Program İngilizce olarak yazıldığı için İngilizce karakterleri desteklemeyebilir. Karakter kodlaması ile ilgili olarak farklı kodlamalara çevirip denemenizi tavsiye ediyorum. ANSI, utf-8, Unicode gibi.. ANSI'den utf-8'e çevirirken @abdullahTR'nin söylediği gibi bomsuz seçeneğiyle yapınız. Karakter kodlama değişikliklerini Notepad++ ile yapabilirsiniz.

Dialog'larda istediğim alanlar yok bu yüzden ini dosyasını düzenliyorum

UTF-8 (BOM'suz) Kodlamasına Dönüştür seçeneğini daha önce denedim malesef, sanırım ini dosyasında bu işlem geçerli olmuyor.

Edited by MeHMeTBeN

• Editor

ini ile ilgili birdefasında yanlış hatırlamıyorsam farklı kaydet yaparken alt tarafta kodlama biçimindeki UNİCODE,ANSI gibi kodlama biçimlerinden kaynaklanıyordu özelden verebilirsen program içindede inceleme yapabilirim

Editplus, Notepad2 gibi gelişmiş metin editörlerinde (yanlış hatırlamıyorsam windows 8'deki notepadde de) farklı kaydet penceresinde encoding seçeneği bulunmakta. Dosyayı UTF-8 olmazsa ANSI olarak kaydetmeyi deneyin.

Qth2Amm.png