Jump to content

Windows 8 Bootmgr Eksik Hatası

HaXeM
 Share

Recommended Posts

merhaba arkadaşlar windows 8 yüklü bilgisayarımda bootmgr eksik hatası alıyorum şuan bilgisayarı flasdikte multiboot vardı ordan ntdlr hatasını gideri seçip açabiliyorum nasıl çözerim yardımcı olurmusıunuz çzömek için denediklerim

chkdsk yaptım mini windows ile bootrec seçeneklerini yaptım (birçok sitede yazan) ama çözüme ulaşamadım format atmadan nasıl düzeltirim c sürücüsünde bootmgr dosyası olduğu halde hata devam ediyor program vs önerebilicek varmı ?

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Kurulum DVD'si ile aç (bootable başlat) ve onar. C Sürücüsünde eksik yok diyorsun ama senin problemin zaten C'de değil 100 mb'lik özel ve gizli olan bölümde. İşletim sistemi kurulum DVD'sinden başlatılarak  kolaylıkla onarılabilir.

Problem C sürücüsünde değil 100 Mb'lik gizli bölümde. Sistem ile bu özel/gizli bölüm arasında boot sırasında bir bağ ve ilişki olur, siatem açılışı bu yolla gerçekleşir. İşte senin bu bağlantın bozulmuş yada kopmuş. Düzeltilebilmesi için üsttede belirttiğim şekilde sistem kurulum DVD'si gerekmektedir. Sen sadece 'onar' diyeceksin. Gerisi kendiliğinden olacaktır.

Kolay gelsin.

Edited by temmuz

o 100mblık bölümdede bootmgr dosyası var kontrol ettimde onar derken şundan bahsediyorsunuz sanırım dvdde ki başlangıç onarma ise onuda yaptım verdiği hata başlangıç onarma yapılamıyor diyo onaramadım yani başka bi öneriniz varmı ?

o 100mblık bölümdede bootmgr dosyası var kontrol ettimde onar derken şundan bahsediyorsunuz sanırım dvdde ki başlangıç onarma ise onuda yaptım verdiği hata başlangıç onarma yapılamıyor diyo onaramadım yani başka bi öneriniz varmı ?

Başka bir kurulum DVD'si temin et ve onunla dene (Modifiye sistemlerde boyut küçültme adına bazı gerekli dosyalarda çıkartılabiliyor). Mutlaka olabilmesi gerekir.

Bu durumda sistemi kurtarabilmek amaçlı formatsız kurulum (Eski sistem korunarak üzerine) yada eğer kurulum  kabul ederse 'yükseltme' seçeneklerinden biriyle yeniden sistem kurulabilir diye düşünüyorum. Dene istersen.

Ayrca partition/boot manager programları ile çözüm yollarıda araştırılabilir.Birde eğer sistem geri alma açık ise sistem normal açılırken bir tarihe sistemi geri almakta düşünülebilir.

Ama keşke önceden bir yedek sistem imajın bulunsaydı. Böyle bir problem seni uğraştırmazdı (Böyle bir problem ile karşılaşıldığında yedek sistem imajından geri alma yolu ile kolaylıkla çözüm sağlanabilirdi:). Bunların hepsi deneyimdir ve eğer ders alınırsa çok öğretici olurlar.

Edited by temmuz

yedek var ama sonradan lisanslı bi program yükledim formattan sonra yüklemek çok sorun oluo o program olduğu için format atmak istemiyorum malesef sistem geri almada kapalı :/ artık partition programlarını denicem zaten windows 8' partition magic adlı programı kurunca böyle oldu

yedek var ama sonradan lisanslı bi program yükledim formattan sonra yüklemek çok sorun oluo o program olduğu için format atmak istemiyorum malesef sistem geri almada kapalı :/ artık partition programlarını denicem zaten windows 8' partition magic adlı programı kurunca böyle oldu

Partition Magic Windows 8 ile problemli galiba. Benimde başıma benzer bir problem açmıştı ve imajdan geri yükleme yolu ile problemi gidermiştim.

Partiton managerler dışında boot manager programlarıda var (Seçmeli işletim sistemleri menüsü oluşturma, bozulan boot veya boot menülerini onarma vb işlevli). Şu anda isimleri aklıma gelmiyor. Esas onlar işine yarayacaktır.

Edited by temmuz

aynen windows 8 ve 7 ile partition magic uyumlu değil ve partitionları bozuyor ama sonunda çözdüm arkadaşlar partition magic kuran arkaşların bazılarında yerel disk d kaybolmuş bunun ve boot problemrinin çözümü "PartitionGuru Pro" isimli programda partition magic bazı bölümleri kapatıyor ve bizde bulamayıor ama bu programla bütün partitionları aktif ederek eski haline getirebiliyoruz bendede 100mblık boot bölümü aktif olmadığı için hatayı alıyormuşum sonunda çözdüm ilgilenen herkese teşekkürler umarım bu problemle karşılaşan arkadaşlar bundan sonra çözüm bulurlar

aynen windows 8 ve 7 ile partition magic uyumlu değil ve partitionları bozuyor ama sonunda çözdüm arkadaşlar partition magic kuran arkaşların bazılarında yerel disk d kaybolmuş bunun ve boot problemrinin çözümü "PartitionGuru Pro" isimli programda partition magic bazı bölümleri kapatıyor ve bizde bulamayıor ama bu programla bütün partitionları aktif ederek eski haline getirebiliyoruz bendede 100mblık boot bölümü aktif olmadığı için hatayı alıyormuşum sonunda çözdüm ilgilenen herkese teşekkürler umarım bu problemle karşılaşan arkadaşlar bundan sonra çözüm bulurlar

Geçmiş olsun!

Bir daha başına gelirse EasyBCD'yide kullanabilirsin. Lisans gerektirmeyen, kullanımı çok pratik ve kolay minik bir uygulama..

Edited by temmuz

• 1 ay sonra...

Eğer eski bir aktivasyon kullandıysanız büyük ihtimalle boot dosyaları zarar görmüştür. Bu iş için en güvenilir aktivasyon Daz Activator. Buradan indirebilirsiniz.

Elinizdeki Win7 CD'si ile bilgisayarı boot ediniz. Windows 7'yi onarın tuşuna basınız.

İşletim sisteminizi seçip ileri butonuna tıklayınız.

Komut istemine tıklayıp aşağıdaki kodları sırasıyla giriniz. Bir işlem bitip yanıp yanıp sönen imleç gelene kadar başka bir işleme kalkışmayınız. Hepsi bittikten sonra tüm pencereleri kapatıp sistemi yeniden başlatınız.

cd boot
bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /RebuildBcd
Show tuşuna basınız.

[spoiler]pre_1366794168__1stuprepair.jpg

pre_1366794441__images.jpg

pre_1366794470__23286351.jpg[/spoiler]

Edited by reyiz

WindowsPE derken CD'den çalışan canlı bir Windows sistemini kastettim. Elinizde Hiren's Boot CD var ise Mini XP'den de yararlanabilirsiniz. Bağlantının hedefi yanlış olmuş. Okumanız gereken sayfa için düzelttim.

'temmuz' adlı arkadaşın önerdiği EasyBCD programı ile çözebilirmiyiz ancak masaüstü hiç açılmıyor.

Denemekte fayda var.

Edited by reyiz