Jump to content

Windows 8 Bootmgr Eksik Hatası

HaXeM
 Share

Recommended Posts

• Replies 57
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Geçmiş olsun Bilal..
Partition Magic eski ve modası çoktan geçmiş bir programdır. Wimdows XP ve öncesinde işe yarar, populer bir program idi ama Win XP işletim sistemlerinde kullanılamıyor, kazara kullanılırsada bu türden problemler ortaya çıkarıyor. Yani partion uçuruyor (Bu başlık altında geçen mesajlarda söz edilmişti. Keşke okumuş olsaydın).
Ama merak etme o partition esasen uçmadı ve içindeki datalarla birlikte yerinde duruyor. Giden sadece adres oldu, sürücü harfi gitti.
Çözüm yollarının biri şöyle olabilir: Bir canlı (CD'den çalışan) win 7 temin et ve bununla sistemi aç. Biliyorsunki win7 işletim sisteminde disk yönet var ve onu aç. Orada giden partition'ını göreceksin ve silinen sürücü harfini yeniden atayacaksın, hepsi bu kadar. Artık windows browser'da kayıp partiton'ın görülecektir ve sistemi yeniden açtığında sistem normal açılacaktır. Çünkü boot sırasında geçerli olan parametreler düzelmiştir.
Yada bootable çalışan disk yönetim yada partiotion düzenleme araçları yolu ile kayıp partition'una silinen harfi yeniden atıyarak görünmesini sağla ve bu şekilde boot parametresini düzelt.
EasyBCD windows üzerinde çalışan ve üstelik kurulum gerektiren bir program olduğundan mevcut durumunda bunu kullanamassın. Ama PC'de çift işletim sistemi olsaydı ulaşılabilen tek sistem üzerine kurularak çalıştırlır ve kayıp işletim sisteminin yeniden boot menüsüne eklenmesi (Açılışta işletim sistemi seçeneklerinin yeniden çıkması) sağlanabilirdi. Ama tek sistemli senin durumunda bu yapılamıyor maalesef.
Ancak eğer bu programcığın portable olanını bulabilisen bunu canlı bir windows üzerinde çalıştırıp yeniden boot parametrelerini ayarlayabilirsin.
Kolay gelsin..

Edit: Ben bu mesajı yazarken datalarının kaybı endişeni belirmişsinki hiç merak etme onlar zaten kurtulacaktır. Eğer dataların kaybolan D bölümündeyse işletim sisteminin kurulu olduğu ama açamadığın C'ye yeniden win 7 kurarak sistemde disk yönet programı vasıtasıyla kayıp bölümün harfi girildiğinde o bölüm, dataları ile birlikte zaten görülecektir. Benim bahsettiğim düzeltmeleri yapamassan son çare olarak bunu yapabilirsin.

Edited by temmuz

Partition Magic'i ben hala kullanıyorum. Disklerde düzenleme yaptığım zaman bende de sorun oluşuyor ve ilk iletimdeki komutlarla düzeltebiliyorum.

Hocam benim bildiğim sürücü harfleri o an açık olan sistemde kayıtlıdır. Arkadaş başka bir sistemden sürücü harfini getirdiği zaman değişiklik olmayacaktır. Önemli olan bölümlerin sırasıdır. İşletim sistemi hiç bir ayar yapmadığımız zaman buna göre harf verir. bilalozdemir sanırsam diski tamamen silmiş ve geri getirememekte.

Yanlışım varsa düzeltiniz. EasyBCD programının taşınabilir sürümünü hazırladım bu arada, umarım işinize yarar.

:download1: 

http://d-h.st/OvU

Bilmiyorum. Ben bu programı çok kullanırım ama yanlışlıkla hiçbir birimi silmedim.

Evet, format atmanız gerekiyor.

Dosyalarınız A bölümünde ise sistemi B bölümüne kurun ve sonra Recuva ile önemli belgelerinizi kurtarın. İşinizi sağlama almak istiyorsanız CD'den çalışan bir sistem ile format atmadan önce Recuva ile tarama yapın.

Kolay gelsin!

Bilal, şansına muhteşem yüzyıla denk geldin.. Ama bu işler telaşeye gelmemeli.

Son mesajları okudum, bunlara göre işler biraz karışmış. Nedir bu 5mb'lik, 32mb'lik bölümler, X işareti.. Harddiski bozmamış olmanı diliyorum. Bunu anlamak için önce bir kontrol yapalım. Win 7 kurulum  DVD'si ile PC'yi başlat ön ayarlar ve yüklemeler sonrası partition'lar gelene kadar devam et ve görünen partitionlar yada partition'u boyutu ile buraya yaz. Böylece ilk olarak harddiskin durumunu bir görelim.

Bunları yaptım ve disk no 0 ı seçtim (sanırım D yi sildi) açıldı sonunda pc ancak D gözükmüyor.

Komut satırı kullanma

1. Komut İstemi’ni açın.
  2. Aşağıdakini yazın:
    diskpart
  3. DISKPART komut istemine şunu yazın:
    list disk
    Üstündeki bölümü silmek istediğiniz diskin numarasını not alın.
  4. DISKPART komut istemine şunu yazın:
    select diskn
    Üstünden bölüm silmek istediğiniz disk n numarasını seçin.
  5. DISKPART komut istemine şunu yazın:
    list partition
    Silmek istediğiniz bölümün numarasını not alın.
  6. DISKPART komut istemine şunu yazın:
    select partitionn
    Silmek istediğiniz bölüm n numarasını seçin.
  7. DISKPART komut istemine şunu yazın:
    delete partition

Kaynak : http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc738489%28v=ws.10%29.aspx

Yahu sen 'delete partition' komutumu verdin? Bunu yapmadığını umuyorum.. Biz kayıp partition'ı geri getirmeye çalışırken silmekte ne oluyor?

Önceki mesajımda dediğimi yap. Yada win7 pe (dvd'den açılan win7) varsa onunla win7'yi aç ve denetim masasına 'yönetimsel araçlar' yaz. Oradan 'disk yönetimi'ni aç. Çıkan pencerenin bir resmini al ve buraya gönder bakalım.

Eğer normalde açılır hale geldiyse yine denetim masası>yönetimsel araçlar> disk yönetimi.. Resim alıyor ve buraya gönderiyorsun..

Not: Denetim masasında arama kutusuna disk yönetimi yazarak aratıp yine ulaşabilirsin.

Edited by temmuz

Telden giriodum sabahtan beri çok uğraştırdı hepimizi yedek alıyorum şuan birde recovery D de değilmiş E deymiş şimdi hatırladım E yi genişlet demiştim D de bi kaç film vardı sanırım onlar gitti format attığımda D gelir mi sizce? Şuan ki durumu böyle

n3hl2.png

D: sürücüsü şu 35 GB lık alan oluyor galiba? 5 GB lık alanı kullanmayacağınıza göre.. Maalesef dosya kurtarma araçlarından başka bir çareniz yok. Tamamen kayıpsız bir şekilde geri getiremezsiniz. O bölüme hiç dokunmayın ki sistemi yeniden kurduktan sonra bazı dosyalarınızı geri kurtarma şansınız olsun.

Kolay gelsin..

Edited by reyiz

Senin partition silmene gerek falan yoktu, Acele etmeyecektin, benim gösterdiğim yol ile çözüme ulaşabilecektin. Neyse sen 32mb falan yazınca mesajında eyvah galiba harddiskde fiziksel hasar oluştu şeklinde aklıma geldi. 32mb boyut nedirki? Meğer mb değil gb imiş.. Geçmiş olsun..

34 GB görünen ve harf atanmamış bölüme sağ tıkla ve d harfini ata.. Bu şekilde bu bölümde bilgisayarımda görünür hale gelecektir ve eğer silmediysen içinde dataların ile beraber olacaktır. Sildiysen boş olacaktır ve bu defa bir recovery programı kullanman gerekecektir.

Edited by temmuz

Senin partition silmene gerek falan yoktu, Acele etmeyecektin, benim gösterdiğim yol ile çözüme ulaşabilecektin. Neyse sen 32mb falan yazınca mesajında eyvah galiba harddiskde fiziksel hasar oluştu şeklinde aklıma geldi. 32mb boyut nedirki? Meğer mb değil gb imiş.. Geçmiş olsun..

34 GB görünen ve harf atanmamış bölüme sağ tıkla ve d harfini ata..

Hocam doğru söylüyorsun biraz acele ettim kusura bakmayın açıldı ya pc olsun D olmasada olur :)

Şaka bi yana 35 gb sağ tıkladığımda yeni basit birim çıkıyor harf atama çıkmıyor.