Jump to content

Açılışta Pxe Hatası

fatih337
 Share

Recommended Posts

bootta bu problemle karşılaşıyorum format falan atmayı denesemde hep bu sorun çıktı karşıma  http://imageshack.us/photo/my-images/59/fatih2250.jpg/

Boot önceliğini hdd'ye verin. Sanırım sizinki network e ayarlanmış. 

Olmaz ise varsayılan ayarlara getirin bios u yeniden başlatıp bakın.

Buda olmadı ise kabloların hepsini kontrol etmen lazım özellikle hdd

Edited by yasak_ask

PXE (Preboot Execution Environment) yani Önyükleme yürütme ortamı, ağ üzerinden sistem açılışını gerçekleştiren bir özelliktir. Bu özellik bazen EFI/UEFI BIOS'a sahip olan bilgisayarlarda (genelde laptop) malesef bazen kullanıcıların boot sırasında sistemi kapatmaları veya bataryayı çıkartmaları nedeni ile kendi kendine devreye girer. Bu sorunu çözmek için BIOS'a girip LAN BOOT ROM veya başka bir yazılışı ile NETWORK BOOT (bu yazılış BIOS sürümü ile farklılık gösterebilir) seçeneğini DISABLE etmeniz ile düzelecektir. Ancak PXE versiyonuna göre HDD içerisindeki boot dosyalarında değişiklik yapma olasılığı vardır. Bu yüzden LAN BOOT ROM'u DISABLE etmenize rağmen Windows işletim sisteminiz açılmaya bilir. Burada korkacak bir durum yoktur. Windows kurtarma konsolundan boot kaydı düzeltme işlemi ile işletim sisteminizi yeniden eski haline getirebilirsiniz. 

Yukarıda arkadaşların dediği gibi, HDD anakart tarafından tanınmıyor gibisinden iletiler PXE'nin tam olarak ne olduğunu bilmedikleri için olabilir. 

Haydi kolay gele !

pxe ag uzerinden windows yada linux herhangi bir işketim sistemi olabilir

sistem üreticilerin işletim sisyemi yüklemek için kullandığı bir yontem dir çoğu zaman kapalı gelir 

eğer hddyi yada dvd anakart alğılamayıp atlarsa enson secenek olan pxe bootu dener

zatenn hıç bir kullanıcı da bu seceneği kullanamayacağına göre

normal bir kişi bu uyarıyı görüyorsa boot cihazlarını kontrol etmalidir

basit bir jumper ayarı bile buna neden olabilir

kara cahil değiliz yani

Edited by tutuklu8