Jump to content

Xp Dönemi Sona Eriyor

By_FaRuK
 Share

Recommended Posts

Bir dönem sona eriyor

19794420.jpg

İlk kez 2001’de piyasaya sürülen ve aradan geçen yaklaşık 12 yıla rağmen halen kullanıcı sayısı azımsanamayacak kadar çok olan Windows XP işletim sistemi artık yolun sonuna geliyor. Microsoft’tan yapılan açıklamaya göre bundan tam bir sene sonra 8 Nisan 2014’ten itibaren şirket artık XP sitemi için yazılım desteği vermeyi bırakacak.

spacer.gif

Microsoft, XP’den sonra 2007’de Windows Vista, 2009’da Windows 7 ve 2012’de Windows 8 işletim sistemlerini piyasaya sürmüştü. Buna rağmen özellikle işletmelerde XP sisteminde devam eden birçok kullanıcı bulunuyor.

Geçtiğimiz ay yapılan araştırmalara göre dünya çapında halen XP kullananların sayısı yüzde 40 civarında.

Bir başka araştırmaya göre ise bilgisayarlarında XP kullanan işletmelerin yarısından fazlası artık Windows 7 ve diğer sistemlere geçmeye başladı.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr/

Edited by By_FaRuK

Makinemde Windows 8 yüklü ama portable ve katılımsız hazırlamak için sanal makinede Windows XP kullanıyorum. Kim ne derse desin, Microsoft'un yaptığı en iyi işletim sisemi Windows XP'dir. Bilgisayar kullanan biri geriye dönük olarak başka bir işletim sistemi kullanacaksa mutlaka XP kullanacaktır. Yani demek istediğim Windows 8 kullanan biri geriye dönüp Vista ya da Windows 7 kullanmaz, mutlaka XP'yi seçecektir.

Makinemde Windows 8 yüklü ama portable ve katılımsız hazırlamak için sanal makinede Windows XP kullanıyorum. Kim ne derse desin, Microsoft'un yaptığı en iyi işletim sisemi Windows XP'dir. Bilgisayar kullanan biri geriye dönük olarak başka bir işletim sistemi kullanacaksa mutlaka XP kullanacaktır. Yani demek istediğim Windows 8 kullanan biri geriye dönüp Vista ya da Windows 7 kullanmaz, mutlaka XP'yi seçecektir.

peki windows xp kullanıp dahda geriye dönmek isteyen ne kullanıcak geçmişteki yazılımların tarih oldugu gibi xp de unutulucak en basıtı format atmaya gelenler abi buna windows 98 yüklermisiniz demiyor :)

peki windows xp kullanıp dahda geriye dönmek isteyen ne kullanıcak geçmişteki yazılımların tarih oldugu gibi xp de unutulucak en basıtı format atmaya gelenler abi buna windows 98 yüklermisiniz demiyor :)

Demeyebilir normal birşey. Bunu alışkanlık, kişisellikle açıklamak gerekir. XP bana daha cazip, kullanımı daha kolay, alışılmış ve benimsenmiş bir sistem olarak geliyordur. Siz ise hep yeniyi, hep günceli takip eder ve bu yüzden sürekli en yeni işletim sistemini kullanabilirsiniz. İnanın ben katılımsız ve portablelerimi hep sanal makinede ve XP üzerinde hazırlarım. Ve hazırladığım bu portableler Windowx 8 32 ve 64 bit sistemlerde sorunsuz çalışır. Diyeceğim o ki XP şimdiki İS'lerin mihenk taşıdır.  Nasılki bir olgu, bir iş oluşta bir süreç vardır ve o süreç içeresinde bir dönüm noktası vardır, bu da böyle bir şey. XP de şimdiki sistemler için bir dönüm noktasıdır. Şunu da belirtmek gerekir ki, bu işler sürekli yenilenmektedir. Gün gelir 5-10 yıl sonra belki kaçıncı Windows çıkacak ve Microsoft artık Windows 7 ve Windows 8'den de desteğini keseceğini açıklayacağı günler gelecektir. Bu döngüdür ve böyle devam edecektir, bu asla kaçınılmazdır. O gün geldiğinde size format atmaya gelecek olanlar bana Windows 8 kur demeyecekler tabi, o günün en çok kullanılan sistemi hangisiyle tabiki de onu isteyeceklerdir.