Jump to content

Bu Bilgisayar Neden Yavaş

embome
 Share

Recommended Posts

@ reyiz
Muhtemelen mevzuyu anlamadınız.
svchost.exe CPU yu % 100 kullanacak kadar zorlar.
veya başka bir *.exe cpu yu zorlar.

özetle arkadaşımız görev yöneticisinden cpu yu zorlayan bir durum olup olmadığına bakacak
varsa hangi *.exe nin buna sebep olduğunu bulacak
ona göre cözüme gidecek

umarım açıklayıcı olmuştur.

Yardımcı olabilmemiz için görev yöneticisinden caps görmemiz gerekir.

Bende zaten verilere dayanarak konuştum. Arkadaş görev yöneticisinden ekran görüntüsü paylaşmış zaten. İşlemci kullanımı 0 gözüküyor:

mcsx2.jpg

videoda tam açılırken dınk diye bir ses geliyor o nedir onu araştır 

birde senin sorunlarının hepsi hdd yi işaret ediyor sdd sart sana

O Dınk diye gelen ses antivirüs süresinin 15 günün altında olduğunun uyarısı,haliyye sistem sesi gelmeyince oda windows ile birlikte çıkıyor...

inanın kafayı yiyecem arkadaşlar dün gece yattığım saat 04:00 civarlarıydı,zaten bayada sinirlendim...

Arkadaşlar Eminim ki bu bilgisayara 32 bit işletim sistemi kursam 4 4 lük çalışacak ama 8Gb ramin bi anlamı kalmıyacak...

Dün Yine sistem güncellemeleri bitti bilgisayarı yeniden başlattım HDDLED öyle bir yanıyorki hiç sönmüyor,tmm dedim öyle bıraktım bilgisayarı işte 2 saat kadar yattım sabah 7 gibi kalktım  bi yeniden başlatayım dedim,durum yine aynı bildiğin kağnı biraz sinirim bozuldu sabah sabah,ama bunu çözecem gerekirse 32 bit kuracam öyle böyle bir şekilde bunun üstesinden gelecem inşaALLAH...
Şimdi Arkadaşlar SSD diyorsunuz tmm hızlanır elbette bilgisayar ama benim şuan ki sıkıntım HDD,den alınması gereken verimide alamıyorum...

Tesbit ettiğim hatalar...

ASMEDİA sata controller (bu sıkıntı yapıyor)

AMD orjinal 9 series chipset (buda sıkıntı yapıyor)

Windows sistem güncellemeleri (buda yangını körüklüyor)

Ben işlem yapmıyorum HDDLED  deli gibi yanıyor, halledecez inşaALLAH...

Akşam yine antreman beni bekliyor (:

@ reyiz Farketmemişim

@ embome güncellemeleri yüklemeden düzgün çalışıyorsa güncellemeyi kapatabilirsin.

Doğru diyosun sistem güncellemesi yapmıyacam artık...

Bilgisayarın yavaş çalışması ne ram'den, ne işlemciden ne de anakarttan. Tek sorun hdd gerisi boş. Sistem derecelendirme puanı da aynı benimki gibi. Ben Asus N56VZ S4400D model kullanıyorum. 8 GB RAM, 2.40 GHz işlemci (TurboBoost ile 3.40 GHz), 4 GB 128 Bit ekran kartı var ama hızdan eser yok. HDD muhtemelen 5200 RPM ve donanımın en zayıf parçası. O bilgisayara değil 8 GB RAM 16 hatta 32 GB ram, 4 GHz işlemci takın yine de bir anlam ifade etmeyecektir. Tek şart SSD'ye terfi etmek , mümkün değilse 7200 RPM HDD kullanmak. Yoksa dediğim gibi işlemciyi, rami ne kadar yükseltirseniz yükseltin hdd'nin yavaş okumasına takılacak ve yine istediğiniz performansı asla alamayacaksınız. Valla ben Kingston HyperX 120 GB SSD siparişi verdim. başka da çaresi yok.

Edited by libertic

hdd anakart için uygun değil bunu gördüm Asus un sitesinde  ...Asus un sitesindende görebilirsin neler in uygun olup olmadığını ram bakmadım istersen burayı incele ve anakartın için uygun olanı fikir olarak değil gerçek ten ne kullanman gerektiğine kendin karar ver..http://support.asus.com/QVL.aspx?SLanguage=tr-tr&p=1&s=24&m=M5A97%20EVO%20R2.0&os=&hashedid=QsleSfiMgdBr9241

Pcmemo ve embome destekliyorum

Bu tür olaylar genelde power supply'nin düşük olmasından kaynaklanır istediğin performansı alamıyorsan voltay değeri düşük geliyordur

Güç kaynağı sistemi besliyemiyordur.Önerim:

Güç Kaynağı Hesaplayıcı

http://tr.msi.com/service/power-supply-calculator/

Bilgi amaçlı

http://www.pcteknik.net/donanim-amp-teknik-destek/146522-power-supply-arizalari-ve-cozumleri.html

Dikkat edilmesi gereken

https://www.google.com.tr/search?q=power+supply+alırken+dikkat+edilmesi+gerekenler

SSD alacam nasip olursa ama biraz zaman...

hdd anakart için uygun değil bunu gördüm Asus un sitesinde  ...Asus un sitesindende görebilirsin neler in uygun olup olmadığını ram bakmadım istersen burayı incele ve anakartın için uygun olanı fikir olarak değil gerçek ten ne kullanman gerektiğine kendin karar ver..http://support.asus.com/QVL.aspx?SLanguage=tr-tr&p=1&s=24&m=M5A97%20EVO%20R2.0&os=&hashedid=QsleSfiMgdBr9241

Aslında VENDOR LİST seçeneğine daha önceden bende bakmıştım

Evet Asus'un Test ettiği ürünler arasında benimki yok,abi bu çok enteresan bir durum

Benim HDD Western Digital Caviar Black gayet iyi bir HDD anakart HDD,de seçermiymiş çok enteresan...

Pcmemo ve embome destekliyorum

Bu tür olaylar genelde power supply'nin düşük olmasından kaynaklanır istediğin performansı alamıyorsan voltay değeri düşük geliyordur

Güç kaynağı sistemi besliyemiyordur.Önerim:

Güç Kaynağı Hesaplayıcı

http://tr.msi.com/service/power-supply-calculator/

Bilgi amaçlı

http://www.pcteknik.net/donanim-amp-teknik-destek/146522-power-supply-arizalari-ve-cozumleri.html

Dikkat edilmesi gereken

https://www.google.com.tr/search?q=power+supply+alırken+dikkat+edilmesi+gerekenler

Ölçümü Yaptım 400 Watt civarlarında bir güç harcıyor,yapılan hesaplamalara göre

Bendeki Power Supply ise Xilence 600 Watt gaming edition yeterli oldugunu düşünüyorum...

Hocam win7 64 bit lite ile bir de win 8 yükleyip dene eğer onlarda da sıkıntın varsa arkadaşın dediği gibi bir tanıdıktan hdd yi değiştirip dene hatta mümkünse ekran kartını da değiştirerek dene bazen pci girişleri uyusuzluk gösterdiği için anakart sorun çıkartabiliyordu (ama bu dediğim biraz eski dönemlere dayanan bir sorunsu şu sıralar olurmu olmaz mı tam olarak bilemiyorum. ikinci bir şey intelin sistem derecelendirmesine çok güvenme nova bench yada ona benzer bir sistem derecendirmesi ile bir bak merak ettim biraz araştırdım ana kartın da çok iyi oc yapmak için kullanılan bir anakartmış valla kolay gelsin ne diyek inşallah er vakitte kurtulursun problemden 

Değerli Arkadaşlar SSD aldım,Semeriyle 80 oldu haberiniz olsun (:

Fakat Ben Anladım ki,Olay Sadece Microsoft,asus ve Amd paslaşmasında bitiyor...

Örneğin ASUS Chipset driver'in içinde şöyle bir uygulama koymuş (Windows6.1-KB2505454-x64)  Demiş ki Yüklenen işletim sistemi windows 7 64-Bit ise Bu HOTFİX'i uygula,böyle bir sıkıntı var...

İkinci Olarak,bazı kullanıcılar benim kadar hassas olmayabilir,yani bilgisayarım iyi hızlı diyebilir ama ben dikkat ediyorum buna...

Windows 7 Kurdum SSD HDD,ye tmm asmedia sata controller'i yükleyinceye kadar windows logosu birleşmeden açılıyordu ama yükledikten sonra SSD ile bu yapılandırmada windows logosu birleşiyor,bunun bide normal HDD oldugunu düşünün durum aynı,baktım olmayacak şimdi Windows 8 enteprise kurdum,sonuçları burda paylaşacam...

benim anladığım kadarıyla senin sorunun senin anakartının  2 tane sata 6 gbs portlarının asmedia kontrolcu kullanılarak yapılması,

windows 7 cipset yüklerken asmedia sürücünü yüklememesini sağlarsan sorunun çözülecek anladığım kadarıyla

Edited by tutuklu8

benim anladığım kadarıyla senin sorunun senin anakartının  2 tane sata 6 gbs portlarının asmedia kontrolcu kullanılarak yapılması,

windows 7 cipset yüklerken asmedia sürücünü yüklememesini sağlarsan sorunun çözülecek anladığım kadarıyla

İkisi ayrı ayrı sürücü zaten,fakat Asmedia sürücüsünü yüklemesem mi diyorum acaba

Asus Anakartlar İçin Destek veren Firma Çizgi Elektronikmiş...

Aradım durumu anlattım,verilen cvp Anakartı Bize Gönderin,Abi Sıfır Anakart Servisde pek nazik davranacaklarını zannetmiyorum,elbette çalışır bir halde gönderecekler ama şüphelerim var...

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar SSD aldım ve yine tam olarak istediğim Performansı Elde edemedim...

Son Çare Olarak 3 Adet WD 500GB Caviar Black HDD aldım...

Önce RAID 5 Yaptım ve Gayet memnun kaldım.

Daha Sonra Yine Test Amaçlı RAID 0 Yaptım,hız olarak çok farketti fakat RAID 0,daki dosya güvenliği yüzünden tekrar RAID5 yaptım ve şuan o şekilde kullanıyorum...

Bu Anakart RAID konusunda cidden başarılı...