Jump to content

Bu Bilgisayar Neden Yavaş

embome
 Share

Recommended Posts

Selamünaleyküm Değerli Arkadaşlar...

Anakart       : Asus M5A97 EVO R2.0

Ram            : DDR3 1866Mhz Corsair 8GB

İşlemci         : AMD FX-8150 3.6GHZ

Ekran Kartı  : Sapphire 5830 Extreme 1GB 256Bit

Hdd : 500GB Western Digital

Yukarıda Özelliklerini Saydığım Bilgisayarı Yeni Topladım ama Bundan Önce Gigabyte 870A-USB3 AMD 965 Black Edition işlemcili bilgisayarım vardı valla,şuan ki bilgisayarıma hız olarak epey bir fark atar durumdaydı,yeni topladıgım bu bilgisayardan performans sorunu yaşıyorum ramler CPU-Z ile baktığımda 935Mhz hızında çalışıyor yani 1866Mhz,de stabil bir şekilde çalışıyor,zaten 3.6Ghz lik bir işlemciye overclock yapma gibi bir düşüncemde yok,fakat bir uygulama yükleyecem yada sistemi yeniden başlatmak istediğimde bilgisayar bildiğin düşünüyor,açsam mı açmasam mı yada kapansam mı kapanmasam mı gibi...

bilgisayardaki donanımlar oldukça stabil yani bios,da herhangi bir sıkıntı yok,benim aklıma yazılımsal bir sorun gibi geliyor...

Windows 7 Ultimate 64-Bit Kurdum kötü ,Windows 7 Pro 64-Bit Kurdum Biraz iyi,Birde AMD,nin sitesinden 9 Series Chipset Yüklüyorum Sub driver adlı donanımı güncelliyor ondan sonra daha da bi yavaş oluyor bilgisayar,biz iyi olsun diye sistem yükselttik AMD FX bize kazık mı attı şimdi anlayamadım...Değerli Arkadaşlar Sizce Neden Böyle Bu Makina...

Aslında Mantıklı fakat HDD değil kardeşim bundan eminim...

hdd sorun olsa masaüstüne hiç gelmez zaten ne gibi bir sorun olabilirki hdd de, amd nin fx işlemcilerinde bir katakulli var gibi bendede fx4100 var, eski kullandığım amd anthlonII x2 pc den farkı yok anasını satayım nası iş anlamadım.

Kasa Icı Durumun nedır  Fan Yeterlımı Guc kaynagın Stabıl mı veya Havalandırman Normal Duzeyde Islıyormu.

Hdd Test Et oLmadı Baska Bır Hdd ıle dene Durumu Ne Olucak Hdd Sorunuda verebılır Veya Sata ya Gıden Kabloları degıstırmen Bıos ayarlarını Duzenlemende Muhtemelen Sorununu Cozer.

Ram Slotları Dogru Slotlardamı Bunlarda Ek Olarak Kontrol et Olmazsa Yardımcı oluruz..

Buyur Kardeşim Sistem Puanı

Birde bu SVCHOST nedir çok yüksek kullanım gerçekleştiriyor...

Gayet iyi puan almış deneyim dizininden. Sorun galiba yazılımsal. Eğer donanımsal olsaydı deneyim dizini düşük bir puan verirdi işlemciye. Cpu-z ile baktığınız değer herhalde bir çekirdeğin hızı ama bu donanım işinden pek anlamadığı söylemek isterim.

svchost.exe sistemdeki ağ bağlantıları, dosya sistemi, tema gibi hizmetleri çalıştıran bir program. RAM kullanımı normal.

Sorunun bende hdd'den olduğunu düşünüyorum. HDDTune ile Health sekmesinden ekran görüntüsü atabilir misiniz? Programın free sürümünü kullanmanız yeterli.

Edited by reyiz

Ben Bilgisayar İle ilgili  bir video çektim you tube  upload ediyorum şuan bitsin yayınlarım...

Cpu-z ile baktığınız değer herhalde bir çekirdeğin hızı ama bu donanım işinden pek anlamadığı söylemek isterim.

Demişsin (: baktığım yer CPU-Z SPD bölümü ordaki Ram Frekans hızı görünmekte ordan bahsetmiştim cpu-z derken...

upload bitince buraya you tube linki atacam....

Güç Kaynağı Xilence 600Watt Gaming Edition yeterli diye düşünüyorum...

Edited by embome

KARDEŞ SANA BİŞEY SÖYLEYECEM AMA BANA KIZMA SEN BU İŞİ BİLMİYORSUN ....

SEN BU SİSTEMİ TOPLAMIŞSIN AMA KULLANDIĞIN HARDDİSK E BAK ....  YAZIK OLMUŞ.... :)

BENCE SENİN SİSTEM SANA KÜSTÜĞÜ İÇİN YAVAŞ AŞŞAĞIDA LİNK İ VAR BU HARD DİSK İ AL SİSTEMİNE TAK KEYFİNİ ÇIKAR SONRA BANA DUA ET...

BEN ALDIM ARKADAŞA SİSTEM TOPLARKEN KAFADAN 7.9 ALDI.AÇILIRKEN 4 RENGİN BİR ARAYA GELDİĞİNİ HİÇ GÖRMEDİM.

KULLANDIĞIN ANAKART SÜPER BİR ANAKART AMA ÇEKİRDEK AÇMA ÖZELLİĞİ YOK AYNISINI ALDIM AMA BU DURUMU GÖRÜNCE ELİMDEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIM.GARANTİSİ DE ÇİZGİ ELEKTRONİK ÇOK GÜVENME ... SANA TAVSİYEM DİKKATLİ KULLANMA HIZ AŞIRMA FALAN YAPMAYA ÇALIŞMA.

SON SÖZ OLARAK BU SİSTEMİ SSD SİZ TOPLAMAN HARBİDEN ÇOK ŞAŞIRTICI :whistle:

http://www.exa.com.tr/kingston/sabit_diskler/kingston_hyperx-327-16232.html

HİÇBİR REKLAM YAPMA DURUMU YOKTUR.BEN ORDAN ALDIM O YÜZDEN BURANIN LİNKİNİ KOYDUM YANLIŞ ANLAŞILMA OLMASIN ....

Edited by siqortaci

Bu tarz durumlar Psu watt yetersizliği ve harddisk performansından kaynaklı sorunlardır.Bana göre bir bilgisayarın performans değeri en güzel Oyunda test edilir.Çünkü oyunlar anlık disk okuma, ram tüketimi, işlemci tüketimi ve yüksek grafik tüketimi gibi donanımın baş gereksinimlerini aynı anda yaptığı için.Bir bilgisayarın performansı oyun testidir. Oynadığın yüksek kalite oyunlarda crysis 2 vs gibi bu tarz oyunlarda sorunlar yaşıyor musunuz  Windows maalesef ki salak bir sistem. Her ne kadar iyi bir donanım sistemine sahip olsanız da. Belli bir kapasitenin dışına çıkamıyor. O yüzden testinizi Oyunda yapın derim.

KARDEŞ SANA BİŞEY SÖYLEYECEM AMA BANA KIZMA SEN BU İŞİ BİLMİYORSUN ....

SEN BU SİSTEMİ TOPLAMIŞSIN AMA KULLANDIĞIN HARDDİSK E BAK ....  YAZIK OLMUŞ.... :)

BENCE SENİN SİSTEM SANA KÜSTÜĞÜ İÇİN YAVAŞ AŞŞAĞIDA LİNK İ VAR BU HARD DİSK İ AL SİSTEMİNE TAK KEYFİNİ ÇIKAR SONRA BANA DUA ET...

BEN ALDIM ARKADAŞA SİSTEM TOPLARKEN KAFADAN 7.9 ALDI.AÇILIRKEN 4 RENGİN BİR ARAYA GELDİĞİNİ HİÇ GÖRMEDİM.

KULLANDIĞIN ANAKART SÜPER BİR ANAKART AMA ÇEKİRDEK AÇMA ÖZELLİĞİ YOK AYNISINI ALDIM AMA BU DURUMU GÖRÜNCE ELİMDEN ÇIKARMAK ZORUNDA KALDIM.GARANTİSİ DE ÇİZGİ ELEKTRONİK ÇOK GÜVENME ... SANA TAVSİYEM DİKKATLİ KULLANMA HIZ AŞIRMA FALAN YAPMAYA ÇALIŞMA.

SON SÖZ OLARAK BU SİSTEMİ SSD SİZ TOPLAMAN HARBİDEN ÇOK ŞAŞIRTICI :whistle:

http://www.exa.com.tr/kingston/sabit_diskler/kingston_hyperx-327-16232.html

HİÇBİR REKLAM YAPMA DURUMU YOKTUR.BEN ORDAN ALDIM O YÜZDEN BURANIN LİNKİNİ KOYDUM YANLIŞ ANLAŞILMA OLMASIN ....

Kardeşim Aslında SSD alacaktım ama bu HDD elimde Mevcut oldugu için bunu kullandım bide SSD deyip geçmemek gerek CORSAİR SSD lerin fiyatına baktım 400-500 civarında...

içine sinmediyse i5  3570 işlemcili sistem topla

Ben Hep AMD kullandım, (: AMD ile iyi bir geçmişim var

Bu tarz durumlar Psu watt yetersizliği ve harddisk performansından kaynaklı sorunlardır.Bana göre bir bilgisayarın performans değeri en güzel Oyunda test edilir.Çünkü oyunlar anlık disk okuma, ram tüketimi, işlemci tüketimi ve yüksek grafik tüketimi gibi donanımın baş gereksinimlerini aynı anda yaptığı için.Bir bilgisayarın performansı oyun testidir. Oynadığın yüksek kalite oyunlarda crysis 2 vs gibi bu tarz oyunlarda sorunlar yaşıyor musunuz  Windows maalesef ki salak bir sistem. Her ne kadar iyi bir donanım sistemine sahip olsanız da. Belli bir kapasitenin dışına çıkamıyor. O yüzden testinizi Oyunda yapın derim.

PCMEMO katılıyorum...

Arkadaşlar Chipset  sürücüsünü AMD nin kendi sitesinden indirdiğim 9 Series Chipseti kuruyordum...

Şimdi bi format daha attım ve Bu defa Chipseti Asus,un Bana Verdiği driverlardan kurdum,ASUS şöyle bişey yapmış.CHİPSET sürücüsünün içinde birde Microsfot güncellemesi koymuş önce güncellemeyi daha sonra sürücüyü yükledi ve ben diğer driverlarıda yükledim,şuan gayet stabil gerçi bi sata sürücüsü var onu yüklemedim ve yüklemeyede çekiniyorum,şuda var bu anakart için yaklaşık 8 adet bios güncellemesi çıkmış evet bu anakartın ilk zamanlar bi stabil çalışma  sorunları varmış,örneğin ben bu sistemi ilk toplayıp bios güncellemesi yapmadan ramleri 1866Mhz,de çalıştıramamıştım,Speaker uyarı veriyordu,bakalım bu şekilde windows update yapıp tekrar bi deniyecem,sanıyorum sıkıntı Chipset....

hocam işlemci de sıkıntı yok oldukça kaliteli rem ve diğer donanımlar da çok iyi görünüyor bios güncellemesi yanında hdd ye bir low level format atarsan hddyi bahar temizliğine sokmuş olursun diğer taraftan amd overdrive isimli bir program kur illa işlemcide mhz sorunu var diyorsan çok iyi sonuçlar verir poer suply de sıkıntı varsa bir avometreyle ölçüm yap eğer voltajda sıkıntı varsa gösterir.  bir de  mscongif de işlemci çekirdek sayısını belirt bildiğim kadarıyla o işlemci 8 çekirdekli son olarak da ssd gerçekten olağan üstü bir sonuç veriyor çok benzer sistemde çalışan bir amd li bir bilgisayarın açılış hızını görmüştüm sonuç mükemmel bütün bu sıraladıklarım genel performas artırıcı tedbirlerdir o yüzden bilgisayar sıkıntısız görünse bile yapmanda fayda var. 

bendede buna benzer oluyordu .pc de usb girişlerinde takılı telefon veya flahs disk varsa acılısı

cok hantallasıyordu ......hdd yi komple c d hepsini formatlayıp tekrar sistem kurduysanız. sistemdeki işlemlerin perfomansız olması,  uyumsuz veya arızalı donanımdan olabılır...ram - anakart - power - vs .pc de takılı olan donanımları sıra ile denersen sonuca ulasabılırsın sanıyorum

saygılarımla

hocam işlemci de sıkıntı yok oldukça kaliteli rem ve diğer donanımlar da çok iyi görünüyor bios güncellemesi yanında hdd ye bir low level format atarsan hddyi bahar temizliğine sokmuş olursun diğer taraftan amd overdrive isimli bir program kur illa işlemcide mhz sorunu var diyorsan çok iyi sonuçlar verir poer suply de sıkıntı varsa bir avometreyle ölçüm yap eğer voltajda sıkıntı varsa gösterir.  bir de  mscongif de işlemci çekirdek sayısını belirt bildiğim kadarıyla o işlemci 8 çekirdekli son olarak da ssd gerçekten olağan üstü bir sonuç veriyor çok benzer sistemde çalışan bir amd li bir bilgisayarın açılış hızını görmüştüm sonuç mükemmel bütün bu sıraladıklarım genel performas artırıcı tedbirlerdir o yüzden bilgisayar sıkıntısız görünse bile yapmanda fayda var. 

Açıklayıcı bilgilerden ötürü tşk ederim...

mscongif de işlemci çekirdek sayısını belirt

bu dediğini yapacam ve SSD alacam artık dediğiniz gibi veri yolu ne kadar hızlı olursa olsun HDD,nin hızına mahkum bilgisayar...

Kaçıncı Format Oldu Hatırlamıyorum ama Şuan Update,leri yüklüyor,güncelleştirme bitince yeniden başlatıp bakacam nasıl durum diye...

Dediğim gibi AMD orjinal chipset yüklüyordum şimdiye kadar şimdi ise ASUS,un verdiği ve içinde bir adet windows 6.1 güncelleştirme barındıran chipset yazılımını yükledim sonuç şuana kadar iyi güncelleştirme bitsin bakacam nasip olursa...

@ reyiz

Muhtemelen mevzuyu anlamadınız.

svchost.exe CPU yu % 100 kullanacak kadar zorlar.

veya başka bir *.exe cpu yu zorlar.

özetle arkadaşımız görev yöneticisinden cpu yu zorlayan bir durum olup olmadığına bakacak

varsa hangi *.exe nin buna sebep olduğunu bulacak

ona göre cözüme gidecek

umarım açıklayıcı olmuştur.

Yardımcı olabilmemiz için görev yöneticisinden caps görmemiz gerekir.