Jump to content

Yazmaya Karşı Korumalı Disk

ossolak33
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde 8 gb sandisk cruser flash disk  var nerdeyse bütün yolları denedim regedit usb format tool vs vs ancak flash diskim hala yazmaya karşı korumalı işin garip tarafı flash diskin içindeki bilgiler asla bozulmadı içinde farcy 3 var oyunu kurup oynayabiliyorum dosya sistemi arızalanmıştır diye bütün flashı tarattım onda da sorun çıkmadı bildiğiniz yazmaya karşı koruma dahil herşeyi silen bir format programı var mı. 

Teyyaree arkadaşımızın diğer konuda yazdığının tersini yaparak çözüm bulabilirsin diye tahmin ediyorum.

Yani;

Diskpart

List disk (USB belleğiniz için kullanılan disk rakamını bulmak için)

Select disk #diskno#

Attributes disk clear readonly

Exit

bunları komut satırını yönetici olarak açarak sırasıyla yazıp bir dene bakalım.

umarım işe yarar, kolay gelsin.

Diskpart ile halledilebilecek bir olay değil, geçen gün arkadaşımdan almış olduğum USB bellekte de aynı hata ile karşılaştım. USB içerisine dosyaları kopyalar iken, kopyalama işleminin yarısında Disk yazmaya karşı korumalı hatası ile karşılaştım. Bende ossolak33 gibi ilk önce registry kayıtlarını sonra format toolsları denedim, ama sonuca ulaşamadım. Daha sonra Chip genius programını kullanarak USB belleğin PID (Product ID) ve VID (Vendor ID) numaralarını alarak, USB belleğin çipine yeni firmware yükleyerek sonuca ulaştım. Şu anda USB bellek sıkıntısız çalışmakta. Bu konu ile ilgili resimli konu anlatımı yapmak lazım, ama işlerim dolayısı ile bu anlatımı ancak hafta sonu gerçekleştirebilirim. 

Haydi kolay gele !

O konuda USB bellek için 2 bölüm oluşturularak CDUDF / USB bellek kullanımı için anlatım mevcut. Bozuk yada bu konudaki gibi yazma koruması iletisi alanlar için firmware yenilemesi işlemi biraz daha farklı şekilde ilerlemekte. Bu yüzden yeni konu açılması daha doğru olur. Tabi iki işleminde bir kısmı aynı, sadece CDUDF/USB kurulumu için MP Param Edit kullanılırken, Yeniden firmware atmak için MP All veya USB çipine özgü yazılım kullanılması gerekiyor. Bu yüzden bende yeni konu açılarak bu işlemin anlatılması doğru olur. Bu konuyu ister sen aç, ister hafta sonu ben düzenleyim. Benim için farketmez.

Haydi kolay gele !

TeYyArEe

ilgili konuda daha çok cd-rom bölümü oluşturma üzerinde durdum. Cd-rom bölümünü silmeyi anlattım. 

Doğrudan değinmesem de cd-rom bölümünü silme işlemi yeni firmware atmayla aynı işlem.

Yine smi chipler için uygulama verdim ki bununla firmware atma olayı çok basit.

Tabii  bir çok chip olduğu için hangi birisinden bahsedeyim.

Siz buyurun ilgili konuyu açın böylece iki kardeş konu olsunlar. Başarılar dilerim.

O konuda USB bellek için 2 bölüm oluşturularak CDUDF / USB bellek kullanımı için anlatım mevcut. Bozuk yada bu konudaki gibi yazma koruması iletisi alanlar için firmware yenilemesi işlemi biraz daha farklı şekilde ilerlemekte. Bu yüzden yeni konu açılması daha doğru olur. Tabi iki işleminde bir kısmı aynı, sadece CDUDF/USB kurulumu için MP Param Edit kullanılırken, Yeniden firmware atmak için MP All veya USB çipine özgü yazılım kullanılması gerekiyor. Bu yüzden bende yeni konu açılarak bu işlemin anlatılması doğru olur. Bu konuyu ister sen aç, ister hafta sonu ben düzenleyim. Benim için farketmez.

Haydi kolay gele !

Kusura bakma ama hocam usb falsh diskler hakkında en ufak bir fikrim yok  benim flash diskin bütün özelliklerine baktım ancak bulamadım ama bu konuyu açmanız çok iyi olur çünkü bu tip dertlerden muzdarip pek çok insan var forumlarda bütün teknikleri yöntemleri denememe rağmen ilk defa bu forumda usb disklerin ciplerine iat firimwareler olduğunu öğrendim ve ben ve bana benzer herkes bütün format tekniklerini denememize rağmen bir çözüm bulmadık hatta bu yolla çöpe giden pek çok flash diskim de oldu. 

@ TeYyArEe Bahsettiğiniz konu ile ilgili resimli anlatım var.

http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapn-usb-to-cd-rom/

hocam buradan denedim ama Manufacturer: SanDisk

Product Model: Cruzer
Product Revision: 1.26

gibi bir sonuç tan öteye gidemedim part numberini bulamadım getinfo.exe dosyası da inen rar dosyası içinde yok eğer çip firimwaresini bulsaydım direk denemelerime başlayacakım. 

Chip genius raporunu görebilir miyiz. İlgili konudan devam edelim.

http://www.mediafire.com/?5nzm2t7z6xh7y7g burda hocam iki adet bilgisayarda denedim sonuç aynı internet bağlantısı varken yaptım ama değişmedi işin garibi aynısını benim sandisk cruser blade 32 gb ve 16 gb de de yaptı yardımcı olusanız çok sevinirim çünkü genelde flashlar bu sorundan çöper gidiyor ve hiçbirinin çipset güvencesi yok.