Jump to content

Asus P5G41T-M Lx Ses Sorunu

pikolata
 Share

Recommended Posts

ASUS P5G41T-M LX modeli bir anakartım var daha öncelerden sayısızca kez xp vista 7 ve win 8 kurdugum anakartımda ilk defa böle bir sorunla karşılaştım.

Öncelikle sorunum windows 7 kurulu ve dijital ses S/PDIF olarak görüyor ses aygıtını daha önelerden hiç böle bir sorun yaşamazdım bios güncel ve bütün ayarları denedim hoparlör girişi hep baglantı yok olarak görünmekte 

5698Ekran_Alintisi.PNG

Ne denediysem olmuyor bir bilgisi olan varmıdır. Forumlarda araştırdım bu konu hakkında baya sorun yaşayan olmuş ama sonuc yok!!

asus_p5g41t-m_lx_2.jpg

Uzaktan bağlantı verebilirsen bakabilirm kardeş %90 hallederiz.

müsait oldugunuzda uzaktan baglantı kurarız

Yanlış driver kurulmuş olabilir, donanımı kaldırıp yeniden kurmayı dene ''mümkünse kendi cd sinden'' yada sitesinden indirip kurun...

Hepsi denendi dostum saol sorun hayla devam ediyor biostan ac97yi secipte denedim gene aynı normalde windows 7 kendi tanırdı gene tanıyor ama bu şekilde..

ses ayarlarında mevcutsa analog/dıgıtal olarak ayarlayın ses 2.0 ıse 5.1 yapın dıger cıkısları deneyın

Hiçbir ayara imkan vermiyor atapti diye bi çıkış baglı gösteriyor oda s/pdıf olarak görünüyor normalde yeşil girişten baglanıyordum ve ses geliyordu ama gene aynı yeşile takılı ama sonuç bu..

kabloyu takıp cıkardıgınızda yazılım tepkı verıyorsa arka cıkısı deneyın ses kartı arayuz sorunlu olabılır ama yazılım sorunsuz dıyorsunuz bunu gecıyoruz sonuc ses kartı arızalı gorunuyor bazı ses kartlarunda tek kanal arızası olusur ayar 5.1 yapılıp dıger cıkıstan ses alınabılır

kabloyu takıp cıkardıgınızda yazılım tepkı verıyorsa arka cıkısı deneyın ses kartı arayuz sorunlu olabılır ama yazılım sorunsuz dıyorsunuz bunu gecıyoruz sonuc ses kartı arızalı gorunuyor bazı ses kartlarunda tek kanal arızası olusur ayar 5.1 yapılıp dıger cıkıstan ses alınabılır

Teşekkur ederim sanırım sorun gercekten ses kartı arızası :(

Realtek açalım sağda üstte Aygıtın Gelişmiş Ayarları seçelim ve bu seçenekleri resimdeki gibi seçerek ayarla , ses gelmiyorsa , biosa gir ses ayarını ALC97 olarak değiştir kaydet çık ve sonra kontrol et....

[spoiler]amc.png[/spoiler]

Realtek açalım sağda üstte Aygıtın Gelişmiş Ayarları seçelim ve bu seçenekleri resimdeki gibi seçerek ayarla , ses gelmiyorsa , biosa gir ses ayarını ALC97 olarak değiştir kaydet çık ve sonra kontrol et....

[spoiler]amc.png[/spoiler]

Hemen deneyip sonucu yazarım dostum.