Jump to content

Gpt Disk Bölümü Sorunu

STAN
 Share

Recommended Posts

Dell inspiron 5521 notebooka güncelleme yaptım programları kurdum kullanılabilir duruma getirdim.En son baktım disk tek bölüm yani C.bunu ikiye böleyimdedim Windows ortamında.Easeus partition master ile.Gel Gör ki yeniden başladı bilisayar bi daha da açılmadı.Live sistemler ile ve bottan çalışan disk programları ile baktığımda disk bölümü teke binmiş ve gpt olmuş.Eskiden recovery bölümü vardı o da yok şu an.Acaba bistan uefi filan mı engelliyor zaten ona kafam pek çalışmadı ilk defa gördüm uefi.Buna yapılacak bişeyler var mıdır arkadaşlar?

Edited by STAN

Easeus Partition Recovery ile yada başka bir programla  silinen partitionları geri getir baştan...

Biçimlendirme falan yapayım deme sakın .partitionları kurtaramazsın...

Edited by dj sms

Easeus Partition Recovery ile yada başka bir programla  silinen partitionları geri getir baştan...

Biçimlendirme falan yapayım deme sakın .partitionları kurtaramazsın...

tamam deneyeceğim.usb multiden çalışıyor mu bu?

Bendede aynı sorun vardı. Çok araştırdım hiçbir program işe yaramadı en son çözüm olarak bütün harddiski silerek yeniden bölümlendirdim. En son çare olarak dene bence. 

hard diski silmeyim.yazık olur makine daha yeni.

Niye yazık olacakmış? Sorun nedir? Easeus Partition Recovery programını MiniXP'den çalıştırabilirsiniz.

windows 8 single lang filan vardı lisanslı.birde dell programları vardı.aslında hepsi alışılagelmiş şeyler her markada aynı.bakalım kurtarmayı deneyeyim.

Üreticilerin koyduğu programlar hiçbir işe yaramıyor. Tabii işe yaradığını düşünüyorsanız bir şey söyleyemem.

Bilgisayarın altında veya üstünde lisans anahtarı yazmıyor mu? Yazmıyorsa bilgisayara format atıp daha sonra Dell ile iletişime geçerek lisans anahtarını alabilirsiniz.

...

Elinizde Win8PE bulunuyorsa belki disk yönetiminden diski MBR'ye dönüştürmeniz işe yarayabilir.

29341d1253822832-convert-gpt-disk-mbr-di

@reyiz dediğiniz seçenek aktif değildi.herneyse.ben @köylü'nün win8pe ile ordaki mini tool partition wizard ile bölümleri buldum.disk bölümleri gpt idi primary yaptım

ama hala başlatamadım windowsu.disk bölümlerine fian bakıp nerde hata yaptığımı söyleyebilir misiniz?

pre_1373833439__koylu.jpg

Edited by STAN

Win8PE'ye göre yapın. İşe yaramazsa listpartitions komutu ile doğru bölüme uyguladığınızdan emin olun. (Bu işlemin sürücü harfi ile alakası yoktur)

mbrfix /drive 0 listpartitions
mbrfix /drive 1 listpartitions
mbrfix /drive 2 listpartitions

geri bildirim yapacak olursak,@köylü abi halletti.boot dosyaları silinmiş.onu ayarladı programla zaten bizlik iş değildi.sonuç olarak açtık windowsu ama recovery bölümü gitmiş.şimdi acronisle image alıırım ordan yaparık recovery :D