Jump to content

Ram Ve Ekran Kartı Sorunu

G3n3tiG
 Share

Recommended Posts

Hayırlı kandiller arkadaşlar bilgisayarımda çözemediğim bir sorunla karşı karşıyayım. Göründüğü gibi 64 bit sistem kullanıyorum kasa üzerinde 8 Gb ram var ancak sistem bunu 6 Gb  olarak görüyor ve kullanılabilir ram miktarı olarak 3.92 Gb gösteriyor

2u9lw8k.jpg

Anakartım gigabayte 990xa-ud3 onboard ekran kartıda harici ekran kartım 2 Gb ancak kendi belleği yetmediği için ana kart üzerindeki ramlerden yaklaşık 1.8 GB daha ram alıyor.

27zdwdd.jpg

Sanal bellek değerlerini ne kadar değişsemde ekran kartının kullandığı bellek değerini düşüremiyorum. Araştırmadığım site kalmadı bu sorunu yaşayan bir çok kişi var ama tam çözümü bulan neredeyse kimse yok ya ekran kartını değiştirmişler yada yeni ram almışlar.

2hckzmo.jpg

Bazı Beta sürücülerinde bu gibi sorunlar ile karşılaşılmakta, örnek vermek gerekir ise, 12.11, 13.1, 13.6 gibi, şu anda 13.4 sürücüsü WHQL sertifikasına sahip bulunmakta, ancak 13.8 sürücüsünü kullanıyor iseniz 13.4 sürücüsüne geri dönün. Halen sorununuz devam ediyor ise BIOS üzerinden virtualization Disabled olarak ayarlayarak sorunu çözebilirsiniz.

Haydi kolay gele !

Malasef işe yaramadı.. Güncel

Zaten 13.4 sürücüsünü kullanıyorum hatta driver sweeper la bu sürücüye ait bütün dosyaları kaldırıp 13.1 de kurdum sorun değişmedi tekrar 13.4 de geri döndüm ve bu kartın biosu tam bilmediğim için açıkcası pek kurlayamadım :) şuan usb mac atıyorum yine ram düşük gösterirse söylediğin bölümü disable yapıcam umarım sorun çözülür ve sabah namazına kadar size dua ederim

Edited by G3n3tiG

sanırım senin makine ilk gün 32 bit sistemli olarak üretilmiş olmalı diyecem ve 64 bitte ram sorunu olmaması gerek... genellikle 32bit sistem kurulumu yapıldığında ortaya çıkan bir sorun 64 bit yükleyince düzeliyor... sana iki önerim var ne kadar işine yarar bilmiyorum 

1. 32bit ultimate sistem kurmayı dene.

baktın hala aynı

2.Ram'ların yerini değiştir...

bu da işe yaramazsa elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız..

önemli not: intelin bazı hd grafik kartları hyper memory diyorlar bu ekran kartları daha performanslı çalışmak için Ram'dan çalar yaklasık olarak 125 MB ile 256 MB arası birşey olması gerek...

Edited by ercan_08

a  başlat>çalıştır>msconfig

b  önyükleme sekmesine gel

c   gelişmiş seçenekler

d  bellek üstsınırının işaretini kaldır 

e  yeniden başlat

OLMAZ İSE EĞER;

Memory Remap Feature Sekmesi varmı diye kontrol et BİOS ta. Varsa disable yap.

pre_1375042244__img-20130726-wa0009.jpg