Jump to content

Bad Sectörlü Hard Disk Tamir Edilir Mi

yasin_92
 Share

Recommended Posts

Aynen biraz zaman alır ama yavaş yoldan bir low level format at sonra bozuk sektör varmı diye tara eğer yeniden badsektör görünmüyorsa yada azalmışsa disk üzerinden manyetik artıklar sebebiyle oluşmuştur. (eğer hdd nemli bir yerde drumuşsa yada kullanılırken çok oynatılmışsa genelde kurtarmak mümkün olmaz.)

yazılımsal bad sektorse evet güzel bir low level at 1-2 hafta bad sector gozukmesse yazılımsaldır..

fizikselse çöp.....

low level derken low level format mı? O hemen hallediyor ama hdd regenerator ile dediğin gibi 650 gb'ı 2-3 haftada tarabiliyor ve düzelteibilrse düzeltebiliyor.

pc yi kitliyor bad sectörlü harddisk belli bi kullanmadan sonra hep format atmak zorunda kalıyom sonra gene kitliyor pc yi harddisk yeni aldım harddisk ama sonuçta 640 gb lık hard disk kurtarabilirsek kardır :D

madem bad sector var madem yeni aldın ver garantiye al yenisini.

yok kardeş yanlış anlattım galiba yeni bi harddisk aldım eski harddiskimde bad sectör var tamir edilirmi diye sordum sadece yeni harddiskimde sıkıntı yok çok şükür WD 750 7200 rpm laptop için aldım 

yok kardeş yanlış anlattım galiba yeni bi harddisk aldım eski harddiskimde bad sectör var tamir edilirmi diye sordum sadece yeni harddiskimde sıkıntı yok çok şükür WD 750 7200 rpm laptop için aldım 

http://www.mediafire.com/?blrf0r5sy3cgyqv burdan indir ben kullandım iş gördü baya 10 saatte maksimum biter iş  edit: (bir süre sonra sileceğim)

kardeş ne ettin sen 10 saat mi bunun başka şekil tamiri yok mu söküp takmayla pc ciye verim o halledebilir mi fiziksel bi tamir olur mu

hiren boot cd de olması lazım  hdat2 diye bir program bu program ile hdd dedect and repair seçeneği ile tarattır.

taramadan sonra kill disk yada low lewel format at bu şekilde sorunsuz kullanırsın hdd yi. Eğer hdd deki bad sectörler onarılamaz durumdaysa zaten hdat2 donar ve taramayı bitiremez tarama biterse sorun yok demektir

kardeş ne ettin sen 10 saat mi bunun başka şekil tamiri yok mu söküp takmayla pc ciye verim o halledebilir mi fiziksel bi tamir olur mu

ne yazık ki hocam ben de daha dün bir hdd yi kurtardım pc uykuya geçince tam ölçemedim ama gece koyarsan sabaha temizliyor öyle diyeyim :)

1.hdat2

2.hddregenerator

3.lowlevelformat tool

Bu üç aracı denemen lazım , hdat2 güzel iş görüyor ve hızlı çalışıyor , lowlevelformat tool 80gb alanı 30dk da formatlıyor , 4-5saat te işin biter tahminen.

Burdaki süre önemli değil bence yeterki hdd yi kurtar beklenir yani.1tb hdd 1,5-2 günde tarama yaptım bu üç araçtan biriydi hangisi hatırlamıyorum...

Bence badsector varsa düzelmeye uğraşmayın. En garanti ve en uzun süreli çözüm hard diskteki bad sectorlu kısımları kullanmamak. Yani ayrılmamış alan şeklinde biçimlendirmeden bırakmak. Ben bu işi hdd regenarator programıyla "Scan but not repair." seçeneğiyle tarattırarak badsectorlu alanların hangi gigabytlar arasına denk geldiğini tesbit ediyorum. Sonra o bölümleri boş bırakıyorum. Bu iş için de Partition wizard programını tavsiye ederim.

Yazılımsal badsector tamir edilir Evet, 80gb+1tb hdd tamir ettim ve şuan kullanıyorum pc de hiçbir sorun yok ;).

80gb olan da Hackintosh var diğeri 1tb olanda 3  Windows sürümü mevcut ,bu hata hala olsaydı zaten 8 hiç kuramazdık sanıyorum çünkü hdd hatalarına karşı baya hassas...

Edited by dj sms