Jump to content

Ams Video Yol Problemi...

lover00
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba...

AMS 8 kullanıyorum. Bir ComboBox içine büyük ve türkçe karakterli isimler ekliyorum. Bu isimler, ana dizinimindeki Videolar klasörünün içinde yer alan ayrı ayrı video klasörlerinin isimleri. ComboBox'tan bir seçim yaptığımda bu klasör içeriğini ListBox içerisine döküyorum. Daha sonra bu listbox içerisindeki video isimlerinden bir seçim yaptığımda ise AMS'nin eklediğim normal kendi playerında bu videoyu oynatmak istiyorum.

Proje halindeyken ve/veya kendi bilgisayarımda build edildikten sonra videoları oynatmakta bir sıkıntı yaşamıyorum. Doğru şekilde çalışıyor... Ancak başka bilgisayarda uygulamaya çevrilmiş halini çalıştırdığımda bazı bilgisayarlarda, TR karakter olan klasör ve video isimlerini çağırmıyor, bazı bilgisayarlarda ise mp4 dosyalarımı hiç çalıştırmıyor. Videoların çalışmadığı bilgisayarda K-lite codec yükleyince video çalışıyor.

Sorularım;

1- Build ederken tüm video dosyalarımı rename ettiğimde bu dosyaları nasıl çağaracağım? Çok fazla video dosyam var ve isimleri 1.dat....200.dat vs şeklinde rename ediliyor.

2- TR Karakter veya boşluk içeren yolları çağırırken kullanabileceğim bir fonksiyon yada yöntem var mı? Bu sorun neden oluyor?

3- mp4 formatındaki videoların çalışmadığı bilgisayarda videoyu çift tıklayarak açınca çalışıyor ancak AMS ile yapılmış uygulamanın playerında çalışmıyor. Hangi codec nasıl import edilebilir veya bu durumda olan bilgisayarlar için uygulama içerisinde nasıl bir çözüm üretilebilir?

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. Projem bitince burada paylaşarak başkalarının da faydalanmasını sağlayacağım.

Her bilgisayarda film klasörü olacak diye bir şey yok.

Ancak bir buon koyup içine geerekli kodları yazarsanız o klasörün içindeki klasörleri combobox a aktarabilr ve klasör içindeki videoları oynatabilisiniz.

Merhaba. Zaten videolar uygulamanın kök dizininde ve doğru şekilde yolunu görüyor. TR Karakter veya boşluk içermeyen klasör isimleri ve video isimleri zaten sorunsuz çalışıyor. Mesela path oluştururken bu pathi unicode veya UTF-8 gibi okutmanın bir yolu yok mudur? Nasıl olur?

Arkadaşlar şu anda maalesef apz paylaşmam... Arayüzde müşterimin isim ve logoları mevcut ancak proje bittikten sonra paylaşacağım. Herkes faydalansın. Sorunumu şu anda video isimlerinde yer alan İ,Ş,Ö,Ç vb. türkçe karakterleri I,S,O,C şeklinde değiştirerek çözdüm. Ancak arayüzde listelenirken bu hoş durmuyor. Çözüm konusunda yardımcı olacak kimse varsa sevinirim...

Neye listeletiyorsunuz? 

Şöyle izah edeyim... Bir klasörün içerisinde yer alan mp4 dosyalarını dosya isimleri ile listbox içerisine listeliyorum. Listeletirken dosyaların hem isimlerini hem de data olarak path bilgisini işliyorum. Listbox select event aracılığı ile listeden bir item seçildiğinde bu dosyanın data bilgisi ile dosyayı çağırarak Video playera load ediyorum. Ancak bazı bilgisayarlarda ismi türkçe karakter içeren videoları açmıyor. Dosya adındaki türkçe karakterleri düzeltince açıyor. Yani player path bilgisini tahminimce ANSII olarak aldığından türkçe karakterleri tanımıyor. ANSII2UNICODE şeklinde bir string converter fonksiyon bulsam belki işimi görecek... File read edip convert eden bir plugin mevcut ancak bana string convert etmesi lazım... Veya bu işin başka bir yolu olmalı... Ne bileyim mesela genel bir charset belirlemesi yapamıyor muyuz?

Bu arada listede türkçe karakterlerin görüntülenmesi ile ilgili bir sorun yok. Listede gayet güzel herşey. Sadece tıklayınca o path içerisinde tr karakter varsa player çağıramıyor...

her dosya ve klasör isminin bir de dos versiyonu var bildiğiniz gibi. Bilmeyenler için Yeni Klasör şeklinde bir klasör isminin ilk 6 karakteri alınır (boşluklar karakterden sayılmaz) ve sonuna sonsuz işareti eklenip sıra nosu eklenir. yani komut isteminde Yeni Klasör isimli klasöre ulaşmak için hem şu şekilde:

cd "Yeni Klasör"

hemde şu şekilde

cd yenikl~1

bir komut kullanabilirsiniz. Windows 98 ya da XP de tam hatırlamıyorum koımut isteminde bir dizine dir komutu verince bunu direk gösteriyordu ama windows 8 göstermiyor. windows7 de aynı şekilde olabilir. o yüzden bu isimleri görmek için

dir /X

komutunu kullanabilirsiniz. Bu durum belki sorununa çözüm olur. ben denedim AMS bu şekilde çalışabiliyor. az önce şu şekilde bir komut denedim sıkıntı çıkartmadı.

File.ExploreFolder("C:\\Progra~1\\Adobe", SW_MAXIMIZE)

Kintaronun havasından yanına varılmaz şimdi, dün ams öğrenen bizler bakın parayla program yazmaya başlamışız. yazılımcılar kara kara düşünmeye başlasın.

para kazanacaksınız tabi, öyle kuru kuru gadanı alayım olmaz. bende kazanıyorum ayıp değil bu.  burada yardımlaşmayı ihmal etmeyin yeter :)

her dosya ve klasör isminin bir de dos versiyonu var bildiğiniz gibi. Bilmeyenler için Yeni Klasör şeklinde bir klasör isminin ilk 6 karakteri alınır (boşluklar karakterden sayılmaz) ve sonuna sonsuz işareti eklenip sıra nosu eklenir. yani komut isteminde Yeni Klasör isimli klasöre ulaşmak için hem şu şekilde:

cd "Yeni Klasör"

hemde şu şekilde

cd yenikl~1

bir komut kullanabilirsiniz. Windows 98 ya da XP de tam hatırlamıyorum koımut isteminde bir dizine dir komutu verince bunu direk gösteriyordu ama windows 8 göstermiyor. windows7 de aynı şekilde olabilir. o yüzden bu isimleri görmek için

dir /X

komutunu kullanabilirsiniz. Bu durum belki sorununa çözüm olur. ben denedim AMS bu şekilde çalışabiliyor. az önce şu şekilde bir komut denedim sıkıntı çıkartmadı.

File.ExploreFolder("C:\\Progra~1\\Adobe", SW_MAXIMIZE)

Doğru... Hiç aklıma gelmemişti doğrusu... El elden üstündür :) Deneyerek bilgi vereceğim. Çok teşekkür ederim...