Jump to content

Geniş Ekranlar Neden Basık Gösteriyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

bu gün teknosada tv lere birde monitör de olarak kullanabileceğim küçük ekranlı (22inç) tv lerede baktım.

o küçük tv lere ve monitörlere bilgisayar ekranı bağlamışlardı windows 7 sistemi, görüntüsü işte yani.. bu geniş ekranların hepsinde (kare değil yani onu vurgulamak amacım) o yuvarlak win 7 başlat simgesi dahil herşey basık oval görünüyordu. çalışana sordum bunların hepsinin normali böyle basıkmı olur dedim. evet dedi. acemimidir saftirikmidir elelman onu bilemem.

orda envayi çeşit ama hepsi yeni nesil geniş ekran mönitör ve aralarında da 3 tanede seg ve philips 22 inç aynı geniş ekran tv vardı. hepside dediğim gibi basık gösteriyordu. ben böyle 22 inç tv alıp hem tv hem monitör olarak kullanmayı düşünüyorum bilgisayar masamda. şimdi bu tv bilgisayarımın ekranını böyle basıkmı gösterecek? veya diğer monitörlerdemi böyle basık olacak aynı şekilde kullansam.

ben bunun çözünürlük uyumsuzluğu ile ilgili olduğunu düşünüyorum. eskiden gerçekten tv  yayınlarında bile böyle basık gösteriyordu. ama şimdi çözünürlük ayarlaması ile düzeldiğini düşünüyorum.

yanlışmı düşünüyorum? doğrusu nedir bu tv veya monitörler alıp kullansam böyle basıkmı gösterecek tv yayınını yada pc ekranını?

thegun27 zaten nedenini söylemiş, ama yeterli bulmamışsınız. Bu sorun tamamen görüntü oranı ile ilgili bir durum. Günümüzde yaygın olarak kullanılan 4:3 (Flat screen), 16:9 (Wide screen), 16:10 (Letter box) ve yeni çıkan 21:9 (Ultra Wide Screen) görüntü oranlarıdır. Ekrana görüntü yansıtılırken önceden belirlenmiş bu oranlar kullanılır. Bunları anlayacağınız şekilde ancak çözünürlük miktarlarını pixel olarak vererek anlatabilirim.

4:3 = 1024 pixel x 768 pixel, 1280pixel x 1024 pixel

16:9 = 1280 pixel x 720 pixel, 1920 pixel x 1080 pixel

16:10 = 1920 pixel x 1200 pixel 

21:9 = 2560 pixel x 1080 pixel

ve bu görüntü oranlarını resimli şekilde anlatmak gerekir ise, boy oranları eşitlenmiş görüntü üzerinde ekran çerçeveleri şu şekilde olacaktır

4:3 = Siyah çerçeve

16:9 = Mavi çerçeve

16:10 = Kırmızı çerçeve

21:9 = Gri çerçeve

standards1.png

Görüntü oranı haricinde monitör ve TV'lerde karşımıza ikinci bir ölçekleme özelliği çıkar. Bunlar FIT (doldur) ve SCALE (ölçekle)'dir. Bu ikinci ölçekleme oranı mantığı şu şekilde işler;

Mesela elimizde 1280 x 1024 çözünürlükte bir resim olsun. Ve bunu ekrana yansıtalım,

FIT : Görüntü çözünürlüğü ne olursa olsun ekranın çözünürlüğü ile aynı orana getirir. Bu durumda resim çözünürlüğü şu şekilde olur

4:3 = 1280 x 1024 (görüntüde bozulma olmaz)

16:9 = 1920 x 1080 (görüntü eni 1,77 oranında uzar)

16:10 = 1920 x 1200 (götüntü eni 1,6 oranında uzar)

21:9 = 2560 x 1080 (görüntü eni 2,37 oranında uzar)

SCALE : Görüntü çözünürlüğü ne olursa olsun sadece görüntü boyu ekran boyu ile aynı büyüklüğe getirilir. Bu durumda resim çözünürlüğü şu şekilde olur

4:3 = 1280 x 1024 (görüntü aynı kalır)

16:9 = 1350 x 1080 (görüntü biraz büyütülerek aynı kalır ancak sağında ve solunda boşluklar görünür)

16:10 = 1500 x 1200 (görüntü biraz büyütülerek aynı kalır ancak sağında ve solunda boşluklar görünür)

21:9 = 1350 x 1080 (görüntü biraz büyütülerek aynı kalır ancak sağında ve solunda boşluklar görünür)

Bu kadar açıklamadan sonra sanırım görüntünün neden ekranda basık olarak göründüğü anlaşılmıştır. Kullanılan ekran için görüntü çözünürlüğü ve Scale/Fit ayarı yapıldığı zaman görüntü normal gözükecektir.

Haydi kolay gele !