Jump to content

Fidyeci Virüs: Cryptolocker

mucit41
 Share

Recommended Posts

Ekranda bunu görürseniz yandınız!

pc-virus-elegecirme-h.jpg
Bilgisayarı ele geçirip fidye isteyen virüs

Ortaya çıkan yeni bir virüs dalgası önce bilgisayarlardaki dosyaları şifreliyor, ardından bu şifreyi çözmek için kullanıcıdan fidye istiyor!

Özellikle online alışverişlerin hızla arttığı bugünlerde yeni bir virüs dalgası ortaya çıktı. CryptoLocker ismini taşıyan fidyeci virüs önce bilgisayarlara kendini bulaştırıyor. Ardından bilgisayarlardaki kritik önemdeki dosyaları tespit edip bunları şifreliyor. Şifrelenen dosyayı açamayan kullanıcı ise hacker'ın eline düşüyor.

Virüs şifreyi çözme karşılığında kullanıcılardan 100 ila 300 dolar arası bir ücret talep ediyor. Ancak işi abartan virüs, internet üzerinden para akışında iz kalmaması için kullanıcılardan yeni sanal parabirimi Bitcoin de isteyebiliyor. Böylece virüs arkasından iz bırakmadan fidyesini almış oluyor; zira Bitcoin para transferlerinin internet üzerinden takibi çok daha zor.

Ödeme için MoneyPak gibi para ödeme araçlarını kullanabilen virüs ilk olarak İngiltere'de ortaya çıktı; ardından ABD genelinde milyonlarca bilgisayara saldırdı. Türkiye'de ise henüz bu virüsle ilgili herhangi bir mağdur ortaya çıkmış değil; ancak kısa sürede CryptoLocker'ın ülkemize de ulaşması söz konusu.

Her ne kadar güçlü bir antivirüs bu virüslerin önüne geçebilse de en iyi korunma şekli elbette internet üzerinden gelen her dosyayı açmamaktan geçiyor.

http://www.flasflas.com/detay/13230/ekranda-bunu-gorurseniz-yandiniz

2 hafta önce okulda müdür baş yardımcısının bilgisayarında vardı bu virüs hard diski söktüm kendi bilgisayarımda malwarebytes ve spybot search destroy ile tarattım virüsten eser kalmadı çözümü böyle nod32 7.0 bu virüsü bulamıyor ayrıca

2 hafta önce okulda müdür baş yardımcısının bilgisayarında vardı bu virüs hard diski söktüm kendi bilgisayarımda malwarebytes ve spybot search destroy ile tarattım virüsten eser kalmadı çözümü böyle nod32 7.0 bu virüsü bulamıyor ayrıca

nod32 neyi buluyor ki: tarihe geçti artık nod32 dönemi bitti

Antivirüsde yasal ücretsiz dolu program var üstünlükleri tartışılır ama cracklilerden daha iyi.

Ücretsiz Tarama Programları
Dr.Web
ComboFix
Avast Virus Cleaner
McAfee Labs Stinger

Ücretsiz Antivirüsler
Comodo Antivirus
avast! Free Antivirus
Avira Free Antivirus
AVG Anti-Virus Free Edition
Microsoft Security Essentials

Edited by asis

fba44 isimli kullanıcı yorumunudan alıntıdır  bu sorunla karşılamıs kasperkyi suçluyordu:))

Bir meslektaşımın başına  gelen bir olayı anlatayım kısaca. Büyük bir üretici işletmenin ana bilgisayarında KİS yüklü ve anabilgisayar hackleniyor datalar şifrelenip siliniyo ve kısa bir not. Şu hesaba şukadar para yatırın şifreyi verelim. HEsabı ve ip yi kontrol ediyoruz nereye bağlı Rusya. KİS nerenin malı Rusya. Artık gerisini siz düşünün. Odur budur KİS 7 den sonra hiç daha kullanmıyorum

fba44 isimli kullanıcı yorumunudan alıntıdır  bu sorunla karşılamıs kasperkyi suçluyordu:))

Bir meslektaşımın başına  gelen bir olayı anlatayım kısaca. Büyük bir üretici işletmenin ana bilgisayarında KİS yüklü ve anabilgisayar hackleniyor datalar şifrelenip siliniyo ve kısa bir not. Şu hesaba şukadar para yatırın şifreyi verelim. HEsabı ve ip yi kontrol ediyoruz nereye bağlı Rusya. KİS nerenin malı Rusya. Artık gerisini siz düşünün. Odur budur KİS 7 den sonra hiç daha kullanmıyorum

bu bahsettiğin iş yeri Hatay'da mı?

• 1 ay sonra...

En iyi antivirüs insanın kendisidir, kendim antivirüs kullanmıyorum

1- e postana gelen bilmediğin postaları 

2- bildiğin birinden gelse dahi her zaman yeni sekmede aç (yani tıklayıp ta ne var diye bakma insanın başına ne gelirse ya meraktan gelir yada meraktan)

3- param yok online işlemim yok derdim yok

4- zaafı olan ve dikkatsiz kişiler lütfen microsofttan vazgeçip en kısa sürede linuxa terfi etsinler

5- bu işten (donanım yazılım kurulum)ekmek yiyenler; linux kurmayın para kazanamazsınız.

Bende 2parmak adlı üyeye katılıyorum, PC de kesinlikle çok özel işlerimi yapmıyorum.

Ayrıca sistemin yedeğini ACRONİS ile aldığım için ne zaman sıkıntı olsa sistemi geri yüklüyorum.

Kesinlikle hiçbir AntiVirüs programına tam güvenim yok.

Onun için en sağlıklısı PCye bi format atın, formattan sonra sistemin yedeğini alın, sonra her kötü durumda geri yükleyin.

En sağlıklısı budur....

• 8 ay sonra...