Jump to content

Kullanılabilir Ram Sorunu

rimetime
 Share

Recommended Posts

Arkaşlar benim pcde 4 gb ram var 1,50 gb kullanıyorum. İşlemci kullanıyor ve ekran kartı 1 gb. Kullabilirlik ise  1gb diyor. bana bu konularda yardımcı olurmusuuz. Ramlari tam kullanmak istiyorum.

Anakart Asrock N68-s 

Ati Radeon Hd 4600 1gb ekran kartı

ypJH3St.png

c4DmyUF.png

Edited by rimetime

Öncelik ile işlemci RAM'den pay almaz. Ekranda görmüş olduğunuz 2.80 GHz yazısı işlemcinin hızını belirtmekte. Sisteminizde şu anda 1.5 Gb RAM görünüyor. ATI 4600 Series olarak gözüken ekran kartınız büyük bir ihtimal ile ATI Radeon 4650'dir, yani 1 GB 128 bit paylaşımlı bir ekran kartı. Şu anda sistem belleğinden sadece 256 Mb kullanmakta. Sistem RAM Kullanımınız şu anda aşağıdaki gibi,

Yüklü bellek (RAM) 1.5 Gb

Donanıma ayrılmış : 256 Mb

Ekran kartı için ayrılmış : 256 Mb

Kullanılabilir bellek 1 Gb

Yüklü olan bellek miktarınızı tekrar gözden geçirin. Hatta RAM'leri yerinden sökerek üzerindeki etiketin resimlerini çekerek burada yayınlayın ki, sisteminizde yüklü bulunan RAM miktarının teyidini yapalım.

Haydi kolay gele !

Öncelik ile işlemci RAM'den pay almaz. Ekranda görmüş olduğunuz 2.80 GHz yazısı işlemcinin hızını belirtmekte. Sisteminizde şu anda 1.5 Gb RAM görünüyor. ATI 4600 Series olarak gözüken ekran kartınız büyük bir ihtimal ile ATI Radeon 4650'dir, yani 1 GB 128 bit paylaşımlı bir ekran kartı. Şu anda sistem belleğinden sadece 256 Mb kullanmakta. Sistem RAM Kullanımınız şu anda aşağıdaki gibi,

Yüklü bellek (RAM) 1.5 Gb

Donanıma ayrılmış : 256 Mb

Ekran kartı için ayrılmış : 256 Mb

Kullanılabilir bellek 1 Gb

Yüklü olan bellek miktarınızı tekrar gözden geçirin. Hatta RAM'leri yerinden sökerek üzerindeki etiketin resimlerini çekerek burada yayınlayın ki, sisteminizde yüklü bulunan RAM miktarının teyidini yapalım.

Haydi kolay gele !

Yükledim Kardeş.  teşşekür ederim şimdiki yanıtlarınıza

Bu işte bir anormallik var. RAM'lere ait resimde 2 adet KVR800D2N5K2/2G etiketli yani 2 Gb DDR2 800 MHz CL5 RAM gözükmekte. Ancak son verdiğin resimde BIOS üzerinde 1. slotta 1 GB DDR2 533 MHz, 2. slotta ise 512 Mb DDR2 400 MHz RAM tanımlaması var. Yani sistemde 1.5 GB RAM görünüyor.

Bu durumda 2 seçenek var, ya BIOS yazılım sürümü nedeni ile RAM'leri tanımlayamıyor. Yada kullandığın RAM'leri 2. el olarak aldı isen etiketlerin değiştirilmiş olma ihtimali mevcut. Ancak şöylede bir durum var, şu anda yüklü olan BIOS sürümün 2.10 ve en son çıkan BIOS sürümüde 2.10. Yani bu durumda BIOS güncellemesi ile yapılacak bişey yok demekki. Eğer deneme şansın var ise RAM'leri başka bir PC'de deneyerek 2 GB ve 800 MHz'de çalıştığından emin ol. 

Haydi kolay gele !

Bu işte bir anormallik var. RAM'lere ait resimde 2 adet KVR800D2N5K2/2G etiketli yani 2 Gb DDR2 800 MHz CL5 RAM gözükmekte. Ancak son verdiğin resimde BIOS üzerinde 1. slotta 1 GB DDR2 533 MHz, 2. slotta ise 512 Mb DDR2 400 MHz RAM tanımlaması var. Yani sistemde 1.5 GB RAM görünüyor.

Bu durumda 2 seçenek var, ya BIOS yazılım sürümü nedeni ile RAM'leri tanımlayamıyor. Yada kullandığın RAM'leri 2. el olarak aldı isen etiketlerin değiştirilmiş olma ihtimali mevcut. Ancak şöylede bir durum var, şu anda yüklü olan BIOS sürümün 2.10 ve en son çıkan BIOS sürümüde 2.10. Yani bu durumda BIOS güncellemesi ile yapılacak bişey yok demekki. Eğer deneme şansın var ise RAM'leri başka bir PC'de deneyerek 2 GB ve 800 MHz'de çalıştığından emin ol. 

Haydi kolay gele !

İkiside çalışıyor durumda denedim..bende anlamadım :(

Şu anda deneyebileceğiniz aklıma gelen düzeltmeleri sıralayım.

• RAM üzerindeki pin bağlantılarını güzelce alkol içerikli bir sıvı ile temizleyin. Dikkat edeceğiniz nokta, silme işlemini gerçekleştirdikten sonra tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra RAM'leri anakarta bağlamak olacak.
  • BIOS güncellemesini yeniden yaparak, olası hatalı yüklenmiş BIOS'u onarın.
  • BIOS üzerinde Sanallaştırma (Virtualization) ile ilgili ayarları kapatın. BIOS -->> Advanced -->> Secure Virtual Machine
  • BIOS üzerinde RAM ayarlarını AUTO olarak değil manuel olarak ayarlayın. BIOS -->> Advanced -->> Memory Clock : 400 MHz (DDR2 800 MHz) 

Bunları yaptıktan sonra halen çözüm bulamadı iseniz pek bişey yapabileceğinizi sanmıyorum. Aklıma gelen çözüm yollarını zaten diğer iletilerimde de verdim. İnşallah en kısa zamanda sorunu çözersiniz

Haydi kolay gele !