Jump to content

Bosch Derin Dondurucu Isı Kademeleri Anlamı?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar derin dondurucu aldık baya oldu gerçi alalı.  şu: http://www.bosch-home.com/tr/%C3%BCr%C3%BCnler/buzdolaplar%C4%B1-ve-derin-dondurucular/derin-dondurucular/GCM15VW20N.html

bunda 8 tane ısı kademesi var. kuranlar 3 e ayarladı ve burda dursun dediler.  yerini falan değiştirdik mutfakta  yer kaplamasın diye malum kışda geldi. o ara aklıma geldi bu ısı kademeleri ne anlama geliyor? yani 8 kademeden her biri kaç dereceye tekabül ediyor? ve yaz ve kış kaçta durmalı? bilenler aydınlatabilirmi? kullanım kılavuzu varmıydı bilmiyorum. internette ve sitesinde yok. google da falan fazla ilgili bilgide yok onun için burda sorayım dedim.

bir huhahahahahaaa daha al sorduk müşteri hizmetlerine de. o da  bilmiyordu. teknik servis ile size geri dönüş yapılacak dendi. sonra aradı muhterem teknik servis yav o kadar mı rezalet olur adam net bir şey söyleyemiyor. neden paranoyak, şizofren gibi davrandığımı şimdi anladınızmı ve haklımıymışım? veya hatta böyle paranoyak, şizofren olabilirmi insan? bence olur.

gençler yozluğu, basitliği aymazlığı görün, görünkü bana ne demeyin güzel vatanımıza güzel bir şekilde bilgili bir şekilde sahip çıkın veya çıkalım. yoksa akbabalar hiç bir zaman eksik olmaz ve hep gizli açık köle durumunda kalırızda haberiiz bile olmaz.

adama açık gizli ima bile yapmadım. ne yapıcaz herzamanki gibi sadece kendimize güvenerek deneme yanılma metodu ile hareket edicez, öğrenicez.

En fazla kaç C ye soğutma özelliği olduğu yazılmamış. Mantıken düşünürsek genelde bu dondurucular -30/-35 dereceye kadar soğutuyorlar. 8 kademe için 1den başlayıp 8e kadar olduğunu düşünelim;

1.kademe >    0 derece

2.kademe >   -5 derece

3.kademe > -10 derece

4.kademe > -15 derece

5.kademe > -20 derece

6.kademe > -25 derece

7.kademe > -30 derece

8.kademe > -35 derece

gibi düşünebiliriz. Tabi bu ayar sabit kalmaz diye düşünüyorum. Çünkü normalde buz dolaplarında yazın kademe arttırılır kışın ise azaltılır. Enerji tasarrufu ve daha randımanlı soğutma için bu yapılıyor. İhtiyaca göre kışın 1-4 kademeleri , Yazın ise 4-8 kademeleri uygundur.

Edited by yasak_ask

En fazla kaç C ye soğutma özelliği olduğu yazılmamış. Mantıken düşünürsek genelde bu dondurucular -30/-35 dereceye kadar soğutuyorlar. 8 kademe için 1den başlayıp 8e kadar olduğunu düşünelim;

1.kademe >    0 derece

2.kademe >   -5 derece

3.kademe > -10 derece

4.kademe > -15 derece

5.kademe > -20 derece

6.kademe > -25 derece

7.kademe > -30 derece

8.kademe > -35 derece

gibi düşünebiliriz. Tabi bu ayar sabit kalmaz diye düşünüyorum. Çünkü normalde buz dolaplarında yazın kademe arttırılır kışın ise azaltılır. Enerji tasarrufu ve daha randımanlı soğutma için bu yapılıyor. İhtiyaca göre kışın 1-4 kademeleri , Yazın ise 4-8 kademeleri uygundur.

ya ben bu tahminlerle doğruyu bulmanın uzmanı olmuşum, durumlar böyle saçma sapan olunca. yani ben bunuda çözemem demiyorum. nasıl bu kadar yozluk olur ona kızıyorum aklım şaşıyor. şirketin teknik birimi bunu direkt şu şudur diyemiyor geveleyip duruyor. arkadaş bu nasıl bir ihmal, gevşeklik, adiliktir ya!?

tabi olsa olsa öyle dediğin gibidir. yazın 3-4, kışın 2-3 arası civarı o heryerde söylenmiş.

ya biliyoruz bu yozluğun nasıl olduğunu sistemide biraz da onun kurbanı olarak takmışız yani. aslında takmak  da lazım ama neyse olduğu kadar olur fazla canımızı sıkmanın anlamı yok. saol kardeş. her zaman pozitifsin ve yardımıma koşarsın tnctr ye üye olduğumdan beri :) iyi günler.

Bizde hazırlanan elektronik kılavuzlar kimi durumlarda eksik ve yetersiz hazırlanabiliyor. Bu yüzden yurtdışındaki siteye bak diyeceğimde orada da senin model (GCM15VW20N) olmayabilir. Nedeni ise Türkiye'ye özel bir model olabilir. Ama yurtdışı sitede yakın modeller varsa kılavuzlarında istediğin şeyler yazıyor olabilir. Bakman da bir fayda var ;)

arkadaşım al bir ısı termostatı  koy içine al 1. kademeye 10-15 dk sonra bak al2. kademeye 10-15 dk sonra bak   .............  son olarak 8. kademenin ısı derecesini ölç sağlıklı ve kesin çözüm. herşeyi başkasından beklemeyin o dolabı  teknik servis planlamıyor mühendislerede sen ulaşamazsın derin dondurucuda 8 kademe var benim buz dolabında 5 kademe var yazları 3-4 kışları 2 yaparım olur

Edited by namkol01