Jump to content

Pc - Tv Hdmi Bağlantı Sorunu

kenjori
 Share

Recommended Posts

hdmi portu sağlam olan televizyonumu bilgisayara bağlayamıyorum.  hdmi portu kesinlikle sağlam envai çeşit cihaz taktım(android dongle + teledünya receiver + playstation) hepsinden görüntü aldım lakin pc den görüntü almıyor. işin enteresan yanı aynı pc yi başka tv ye aynı düzenekle aynı kablo ile bağlayabiliyorum. sanki tv ye hdmi ile bağlantı yapılmasın diye bir kilit var ve o kilit şu an kapalı(farzı mahal). windows tuşu + p den ekranı coklama seçeneklerini denedim ekran kartı driver cart curt denedim (ki driverdan olsa öteki  tvlerde calışmazdı ayrıca dos ortamında görüntü alabiliyorum öteki televizyonla buda driver olayı olmadığını kanıtlıor) denemediğim hiçbirşey kalmadı eğer gerçekten cözüm önerisi sunabilecek arkadaşlar varsa çok rica ediorm her teklife açığım ama lütfen bu teklifler "kablonu kontrol et" yada "hdmi portunu değiştir" yada "kumandadan hdmi kanalına geçiş yap" gibi öneriler olmasın.

hey sen! bu konuda uzman kişi biliorm oralarda biryerlerdesin!

Görüntü alamadığın televizyona başka pc bağlamayı denedin mi? 

vay bu kadar çabuk reaksiyon geleceğini düşünmemiştim. evet başka bir pc yi daha bugün denedim  laptop getirdim iş yerimden  hdmi çıkışı olan yine görüntü alamadım ve götürdüm öteki tv ye bağladm aynı şekilde laptopu yine görüntü alabildim öteki televizyondan:S  sorunlu tv nin markası modeli şudur http://www.p4c.philips.com/cgi-bin/dcbint/cpindex.pl?slg=tr&scy=tr&ctn=32PF5321/12

Tv ayarı ile ilgili bu.Ben de tv bağladığımda tv ayarlarından pcnin bağlı olduğu hdmi çıkışı göstermediğimde görüntü alamıyorum.Tvden connector ve port seçimi yapmayı dene.

benim tv de ayar yapabileceğim herhangi menu yok. olsa kurcalaya kurcalaya yalama edeceğim ama yok=)

bazı tv lerde pc den sinyal alamama sorunu varmış ama işin garip yanı ben bu tv den 3-4 gün öncesine kadar görüntü aldım yaklaşık 2 saat boyunca hiçbir sorun yaşamadan görüntü veriordu sonra hiçbir extra durum olmadan ertesi gün açtığımda sinyal yoktu. 

ekran kartın ati modellerimi

evet ati modeli. bu durumda tv nin de modelini sormalısın sanırım çünkü aynı ati kart ile 2 dakika önce icerideki samsung tv a bağlantı yapabildim yine. benim sorunum kendi odamdaki philips 32pf5321/12

ekran kartın ati modellerimi

ha unutmadan birde bugün iş yerimden nvidia ekran kartı da getirdim sırf herşeyi denemiş olmak için onuda takıp denemiştim o da olmadı. tv pc den kesinlikle sinyal almıor hangi pc olursa olsun. 

Ben olsaydım telelevizyonun teknik servisine telefon ederek durumu anlatır ve sorardım.

ben olsaydım da aynını yapardım ha bi dakka ben onu yaptım=) karşıdaki adam hdmi kablon bozuk falan filan dedi başta o kadar detaylı bir şekilde anlattığıma rağmen bana bunu diyebildi sonra iyice beynine soktum yaşanılan problemi en sonunda valla hiç öyle bir problemle karşılaşmadık bugüne kadar deyip kestirip attı.

Öyleyse geriye servis çağırmak yada servise göndermek kalmış. Televizyonlar için önce servis elemanları geliyor ve yerinde şikayetlere göre basit kontroller yapıyorlar. Bu sırada problemi kendileride bizzat görecekler ve bir arıza zaptı tutacaklar.

Umarım garantisi devam etmektedir. Yoksa pahalıya patlayabilir.

Not: Servis durumları olursa ve eğer mümkünse problemlinin yanında problemsiz ikinci televizyon bulundurmakta yarar olabilir. İki televizyondada denenerek farklı durum gösterilebilir ve arıza durumları bu şekilde kesinleştirilebilir.

İkinci televizyon aynı mekanda yoksa komşudan temin edilebilir.

Edited by temmuz

servisi çağıracağım muhtemelen onlarda anlamayacak çünkü yabancı forumlardan tutun bütün forumları talan ettim ve cözüm yok ama işin garibi bu sorunu yaşayan 1-2 kişide buldum onlarda yardım beklior ayrıca cağıracağım servisi yapamayacağı şeyden geldi gitti parası talep edecek vs vs yada kafadan sallayacak işte diyecek anakartında arıza var bedel 200tl. ben bu televizyonu zaten tanıdıktan 2nci el aldım 400e. tahminim televizyonun pc den gelen sinyalı tutma gibi bir durumu var ve benim televizyon durduk yere ne olduysa artık o sinyali tutamıor ama onun dışında receiver cart curt hergelen sinyali tutabiliyor. bilemiorm ve çok çaresizim tv yi çöpe atmak istemiorm elbette çöpe atmam belki ama bu tv nin tek amacı pc ye bağlanmaktı ve amacına hizmet edemeyen zebellah gibi yer kaplayan bir saçmalık benim için.

denemedıysenız cozunurluk ve yenılem hızını degıstırıp denemekde fayda var bırde atı ccc den klonlayıp tv yı algılatmak gerekır

ati catalsytin yenisini kullanıyorum orada clone lama gibi bir seçenek görmedim ki eskiden de gerek olmuordu ayrıca clone lama işleminden kastınız windows tuşu + p ile gelen  şeyse onuda denedim 

tvdeki hdmi portunu dogru seçtiginize eminmisiniz ?

evet portla alakalı bir karmaşa yok doğru yere takılı ve doğru kanal açık

Çözünürlük problemi diyeceğim ama tv, hd (1080i veya 1080p) desteklemese bile zaten pc'nin çözünürlüğüde hd değildir. Ama belki tersine bir şey sözkonusuysa, tv pc'den gelen düşük çözünürlüğü algılamıyorsa.. Emin değilim ve sadece sesli düşünüyorum  :shifty:

Sen yine kademe kademe ekran çözünürlüklerini değiştirerek dene istersen. Belki bu denemelerden bir sonuç çıkar.

Edited by temmuz

Çözünürlük problemi diyeceğim ama tv, hd (1080i veya 1080p) desteklemese bile zaten pc'nin çözünürlüğüde hd değildir. Ama belki tersine bir şey sözkonusuysa, tv pc'den gelen düşük çözünürlüğü algılamıyorsa.. Emin değilim ve sadece sesli düşünüyorum  :shifty:

Sen yine kademe kademe ekran çözünürlüklerini değiştirerek dene istersen. Belki bu denemelerden bir sonuç çıkar.

teşekkür ederim fikirlerin için zira denedim bütün cözünürlükleri ki denemeden evvel de aklıma şu soru geliordu zaten. e bu meret 1-2 saatliğine calıştı ilk bağladığımda ve ilk bağladığımda herhangi bir ayar yapmadan pc min defaulth ayarları ile bağlanmıştı şimdi neden sorun pixel olsun ki düşündüm ama yine de denedim. dün mini pc android dongle getirdim eve böyle hdmi bağlıosun ufak flash disk kadar bişey bağlıosun televizyonun android oluor internete falan girior cart curt mini pc die gecior işte dün onu bağladım tv ye onuda şak die açtı =)

Bilgisayar ekran kartının HDMI sürücüsü yüklü değildir. Kontrol ediniz. Kontrol ettiyseniz sıkıntı yok ise şayet klavyede bulunan ekran fonksiyon tuşlarına basınız masaüstü ise grafik ayarlarından (misal intel) görüntü çıkış birimleri var lcd tv'yi seçerseniz işlem çözülecektir. Genellikle Bazı LCD tvler bazı Hz oranlarını desteklemiyor genellikle 65 - 70 Hz görüntüler sorunsuz çalışıyor. (Arçelik LCD TV'mde olduğu gibi)

Edited by cagribilgisayar

teşekkür ederim fikirlerin için zira denedim bütün cözünürlükleri ki denemeden evvel de aklıma şu soru geliordu zaten. e bu meret 1-2 saatliğine calıştı ilk bağladığımda ve ilk bağladığımda herhangi bir ayar yapmadan pc min defaulth ayarları ile bağlanmıştı şimdi neden sorun pixel olsun ki düşündüm ama yine de denedim. dün mini pc android dongle getirdim eve böyle hdmi bağlıosun ufak flash disk kadar bişey bağlıosun televizyonun android oluor internete falan girior cart curt mini pc die gecior işte dün onu bağladım tv ye onuda şak die açtı =)

Senin televizyonda papaz büyüsü var bence...  :trollface:

tam olarak bilmiorm hdmi ın hardware mantığı fakat hurafe üretmek gerekirse. receiverlar filan direk görüntü gönderior hdmi ya karşılıksız sevgi gibi geri dönüşü yok karşılık beklemior ama pc karşılık beklediği için televizyonda hdmi dan gelen sinyala karşılık bir sevgi beslemediği için bu ilişki yürümüor bence =) böyle sağlam elektronikci hatta extradan tezini bu hdmi larla filan yapmış teknisyen bir eleman gerekior bu 2linin arasını yapmak için. o da buralarda zor bulunur sanırım. yarından tezi yok tv yi satışa koyacağım.

50 hz oranını geçmeden çözünülürlüğü en düşük seviyeye getirip denedim olmadı pcyi kapatıp açtım ilginç bi şekilde bağlandı tv ye..bende çok uğraşmıştım böyyle bi sorunla,ama tavsiyem teknik servise filan hiç sorma çünkü insan sorununu taö olarak algılamışken karşıdaki insanın hdmı kablosundandır vs demesi hale hazırda bozuk olan moralini çok daha fazla bozuyor bir dost :)

50 hz oranını geçmeden çözünülürlüğü en düşük seviyeye getirip denedim olmadı pcyi kapatıp açtım ilginç bi şekilde bağlandı tv ye..bende çok uğraşmıştım böyyle bi sorunla,ama tavsiyem teknik servise filan hiç sorma çünkü insan sorununu taö olarak algılamışken karşıdaki insanın hdmı kablosundandır vs demesi hale hazırda bozuk olan moralini çok daha fazla bozuyor bir dost :)

aynen öyle bende teknik servisim ama bu philipstekiler gibi angut olmadım hiç. adam dünyadan bir haber verdiği teknik destek sokaktan herhangi bir adamım gelip mantığken yapabileceğinden farksız. ben uzun uzun derdimi anlatıyorum herşeyi denedim diyorum gelip birde siz bakabilirmisiniz herşey calışıor fakat pc yi görmüyor diyorum adamın bana verdiği cevap geliriz mevcut dvd playerımızı hdmi dan bağlarız görüntü gelirse sorun yoktur diyor. e diyorum sorun pc yi tv ye bağlamada benim pc ile deneyip sorun analizi yapamazmısınız? yok diyor kendi alet edevatlarımızla testimizi yapıyoruz ve laptop vs gibi cihazlar getirmiyoruz. dün televizyonun içini açtım zaten herhangi bir terslik görmeyi düşünmüyordum ama iş olsun işte açayım dedim içini belki ayağa kalkmış bir pin filan görürüm gibisinden ama göremedim. hani türkün en yaygın lafıdır nasıl tamir ettin diyenlere "bilmem içini açtım kapattım bastım calıştı" durumu olur belki diye taktım fakat benimkisi calışmadı=) samsung ve philips (sorunlu tv) yan yana koydum pc yi bağladım ekran kartımın 2 hdmi portunun 2 sinide dağıtıtm 2 televizyona da ama samsung da görüntü var philips de yok. belki  seri bir şekilde kabloları değiştirirsem philips de sinya alır dedim ama nafile kabloları değiştirdim samsung yine calıştı philips yine calışmadı=) çok çok büyük ihtimalle software le ilgili bir problem bu cihazın biosunu resetleyebilsem belki düzelebilirdi ama içini açtığımda herhangi bir pil de görmedim. durum vahim bugün ilana koydum tv yi satıyorum...