Jump to content

Android Tablete Harici Hdd Bağlamak?

ozimera
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar Merhaba...

Samsung Galaxy Note 10.1 2014 Edition tablet aldım

Otg kablo ile bazı (16gb Silicon Power) flash belleği görürken bazı (4gb Toshiba) flash belleği tanımıyor

Bununla beraber sorum şu;

Flash belleğin birini görürken diğerini neden görmez ve buna harici harddiski nasıl bağlarım?

Şimdiden Teşekkür ederim tnctr ailesi...

• 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

Bir ara asus memopad kullandım me173x,cihazda usb otg desteğide yoktu.Ben normal usb otg kablosunun dış kısmını hafifçe kestim siyah - kırmızı + dır ve sabittir. Elimde olan ve kullanmadığım 5 volt 1 amper eski fotoğraf makinesinden kalan şarj cihazının uçlarını kutuplar denk gelecek şekilde bağladım.

Tablete dışarıdan voltaj veriyoruz normalde şarj olması gerekir diye düşünüyordum ama öyle değilmiş.Sonra dişi usb kısmına harici 500 gb usb hdd'mi bağladım.İşin mekanik kısmı burada bitiyor. Kutupları SAKIN ters bağlamayın :)

Geldik android kısmına Usb Otg Helper isimli programla diskin formatı ve kaç bölüm olduğu farketmeksizin takılı harici diske her türlü erişimi sağlayabiliyorum.

Linux yapısı gereği ntfs güvenliği ve kısıtlamaları iplemediğinden silmek isteyipte sillinemeyen dosyaları bazen tablet üzerinden siliyordum :)

Bu şekilde hertürlü diski telefonda dahi kullanabiliyorum.Bazı cihazlar şarj olmaya çalışıyor bu yüzden aşırı ısınma yapabliyorlar,özellikle telefonlar.Tabletlerde bu durumu yaşamadım.

Harici besleme verilmiş usb otg kablo ile sadece disk değil klavye fare bile bağlayıp kullanabiliyorum.Telefon ekranında gezen bir fare imleci biraz komik duruyor :D