Jump to content

Uefı Ve Normal Kurulumlu Usb Hazırlama

Share

Recommended Posts

denemelerim sonucu şöyle bir şey yapılabileceğini gördüm.

Her tüm windows sürümlerini ( pro, ultimate gibi  ) tek bir imajda değilde , her biri için ayrı imaj yapar ve bunu bir klasörde toplarsak oluyor. Böylelik tüm windows sürümlerini tek bir yerde yapınca wim dosyasının boyutunun büyük olmasından kaynaklanan sorunu aşmış oluyoruz. Kısaca yapılması gerekenler.

1) Usb multiboot ile usb sürücünüzü fat32 olarak biçimlendirerek oluştur. 

2) istediğin windows sürümlerini ( örnek win7 pro, ultimate gibi ) hepsi için tek tek imaj oluştur.  ( ben imaj oluşturmadım , imajı klasöre açtım kurulum daha hızlı oluyor )

3) usb menulist dosyasında imajların olduğu dizini göster.

Kolay gelsin..

Wim dosyasının büyüklüğü fat32 bellekte kullanmanıza engel teşkil etmiyor.Bütün sistemleri tek wim dosyasında toplayın.Varsayalım 7 gb tuttu.

imagex(64).exe bunları 4gb lık parçalara bölebilir.

imagex /split win7prox32-64.wim win7prox32-64-boluk.wim 3950  Bu komutla dosyamızı 3950 mb lık parçalara böldük.Daha sonrasında istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz.Hiçbir problem yok.

Geri yüklerkende

imagex.exe /ref win7prox32-64.wimm /apply win7prox32-64.wim 2 C:

Aynı wim dosyasına birçok değişik sürüm ekleyebilirsiniz.

• 2 ay sonra...
  • Editor

Wim dosyasının büyüklüğü fat32 bellekte kullanmanıza engel teşkil etmiyor.Bütün sistemleri tek wim dosyasında toplayın.Varsayalım 7 gb tuttu.

imagex(64).exe bunları 4gb lık parçalara bölebilir.

imagex /split win7prox32-64.wim win7prox32-64-boluk.wim 3950  Bu komutla dosyamızı 3950 mb lık parçalara böldük.Daha sonrasında istediğiniz gibi isimlendirebilirsiniz.Hiçbir problem yok.

Geri yüklerkende

imagex.exe /ref win7prox32-64.wimm /apply win7prox32-64.wim 2 C:

Aynı wim dosyasına birçok değişik sürüm ekleyebilirsiniz.

bu yöntem maalesef windows 8 ve 8.1 için gecerli değildir

senin aktif olarak kullandığın imagex le apply şeklindedir benim bahsettiğim normal kurulum normal kurulumda windows7 de sorun yokken windows8 de lisans kosulları bulunamıyor hatası veriyor

Doğrudur hatta 8'ler sysprep bile değildir. ) kopyala yapıştır 8'in güzelliği.

bir soruda benden.uefi kurulum için usb belleği fat32 değilde cdroma çevirsek işe yarar mı?

Kimi tablet pc karışımı cihazlar ve bazı notebook modelleri usb'den udf uefi desteğine sahip.Yeni model anakartlarda da bir sıkıntı yaşamıyorum.Ama bazıları özellikle fat32 usb disk yada flash bellek istiyor.Denemek lazım yada her ikisi içinde hazırlıklı olmak daha faydalı olacaktır.Bazı ankartlarda bios güncellemesi sonrası desteklenir hale geldiğini görmüştüm.

Benim tercih ettiğim yöntem chip yazılımları ile oynanabilen bellekleri kullanmak.Belleğin bir bölümünü programı aracılığıyla iso imajını gösterip bilgisayara usb dvdrom takılmış gibi algılatabiliyorsunuz. Şu konuda ayrıntılar mevcut.http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapn-usb-to-cd-rom/

Belleğin geri kalanını fat32 formatlayıp uefi boot için kullanabilirsiniz.Bir taşla iki kuş :)

• 1 ay sonra...

Merhaba, öncelikle eğer paylaşıldıysa ve aramalarıma rağmen göremediysem özür dilerim.

Yapmak istediğim, Harici diskten UEFI ve normal sistem kurulumlarını gerçekleştirmek. Normalde bu iş için iki adet flash bellek kullanıyorum ( 1 adet normal ve 1 adet uefi için hazırlanmış bellek ile ) Elimde 120gb harici diskim var. Bu diskte iki sistemide birleştirip Seçmeli usbboot çalışması yapabilir miyim. Usbden boot ettiğimde aşağıdaki şekilde yapmak istiyorum.

UEFI WINDOS  Kur      ( windows 8 ve 7 sürümleri)

Normal WINDOS  Kur   ( windows 8 ve 7 sürümleri)

Bunun nasıl yapılacağını gösterir veya ilgili konuya link vererek yönlendirirseniz sevinirim.
Çok teşekkürler

Merhaba öncelikle bios'unun UEFI uyumlu olup olmadığını bilmelisin. Kurulum çok basit yalnız kurulumda tüm diskini biçimlendirmen gerekmektedir bilgin olsun. 

Bios ayarlarını UEFI yaptıktan sonra dvd veya usb kurulum için hazırlık yapmalısın. Unutmamalısın ki eğer kullanacağın Windows sürüm ISO su 4 gb tan büyükse USB disk hazırlama çünkü USB belleğin FAT32 olmuyor malesef UEFI kurulumlar sadece FAT32 disklerin içindeki kurulum dosyalarını görmekte. Windows açılışının ne kadar hızlı olduğunu gördüğünde şaşıracaksın. :) Biraz araştır UEFI'nin tadını çıkart hele birde SSD varsa bir kaç snde windowsun hazır :D

• 2 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 1 yıl yıl...

Böyle bir kurulum seçenegi bende görmedim yani hem UEFİ hemde normal kurulumu aynı flash üzerinden yapmak istiyorsun sanırım. Ben flash yerine dvd kullanıyorum bu durumlar için

Fakat şöyle birşey denenebilir. Flash'ın yarısını cd-rom'a çevirip oraya UEFI Windows'u kurup diger bölümüne de normal windows'u kurabilirsin. cd-room olarak boot ettiginde UEFI çalışacaktır. USB'yi seçip boot edersen normal multiboot seçenekli  windows kurulumu çalışacaktır. Ben bunu deneyemedim çünkü flash'ı cd-rom'a  çeviremedim :)

O nasıl oluyor detaylı açıklama yapabilir misiniz?

• 2 hafta sonra ...

UEFI uyumlu USB disklerle, GPT disklerde UEFI kurulum, MBR disklerde normal kurulum yapılabilir...

Yani ayrı ayrı USB Bootable disk hazırlamaya gerek yok, UEFI uyumlu USB Bootable diskler hertürlü kurulum için uygundur...

Komut işi bittikten sonra Windows 7 veya 8 ISO dosyasının içeriğini USB diske kopyalamanız yeterlidir...

Allah razı olsun arkadaşım  ya ne güzel açıklamışsın bende bunu öğrenmek istiyordum. Kaç tane konu okudum, kaç site gezdim belli değil birinde de şu cevabı göremedim kafam karışmıştı.

O nasıl oluyor detaylı açıklama yapabilir misiniz?

Arkadışımızın orada bahsettiği şu şekilde , elindeki flash diski baştan ikiye bölüyorsun (Bilgisayardaki diski C ve D ye bölmek gibi). Daha sonra böldüğün D kısmını bazı yazılımlar sayesinde CD rom özelliği veriyor içine istediğin windows kurulum dosyalarını koyuyorsun. Böylece tıpkı bir CD miş gibi davranıyor. Bunda dikkat edilmesi gereken flash diskinizi CD rom haline çevirdiğiniz de geri dönüşü olmayabiliyor. Bu tüm flashlar için geçerli değil tabi.. Bu arada illaki C ve ya D diye ikiye bölmeniz gerekmiyor tamamınıda CD rom haline çevirebilirsiniz..

Edited by Lord_Ares

UEFI için hazırlanmış windows imajları ( içerisinde wim dosyası olan imajlar )  ile hem UEFI hem normal kurulum yapabiliyoruz ozaman. Normal kurulum için ayrıca imaj eklemeye gerek yok sanırım ?  Yapmamız gereken aşağıdaki gibi mi yanlışım varmı ?

1) UEFI destekli flash hazırlamak. (Fat32 olarak biçimlendir,boot özelliği eklemek).

2) UEFI için hazırlanmış windows imajını uygun klasöre eklemek.

Bu şekilde hazırlanmış bir usb ile hem UEFI hemde normal kurulum yapabiliyoruz sanırım.