Jump to content

Uefı Ve Normal Kurulumlu Usb Hazırlama

Share

Recommended Posts

Merhaba, öncelikle eğer paylaşıldıysa ve aramalarıma rağmen göremediysem özür dilerim.

Yapmak istediğim, Harici diskten UEFI ve normal sistem kurulumlarını gerçekleştirmek. Normalde bu iş için iki adet flash bellek kullanıyorum ( 1 adet normal ve 1 adet uefi için hazırlanmış bellek ile ) Elimde 120gb harici diskim var. Bu diskte iki sistemide birleştirip Seçmeli usbboot çalışması yapabilir miyim. Usbden boot ettiğimde aşağıdaki şekilde yapmak istiyorum.

UEFI WINDOS  Kur      ( windows 8 ve 7 sürümleri)

Normal WINDOS  Kur   ( windows 8 ve 7 sürümleri)

Bunun nasıl yapılacağını gösterir veya ilgili konuya link vererek yönlendirirseniz sevinirim.
Çok teşekkürler

Böyle bir kurulum seçenegi bende görmedim yani hem UEFİ hemde normal kurulumu aynı flash üzerinden yapmak istiyorsun sanırım. Ben flash yerine dvd kullanıyorum bu durumlar için

Fakat şöyle birşey denenebilir. Flash'ın yarısını cd-rom'a çevirip oraya UEFI Windows'u kurup diger bölümüne de normal windows'u kurabilirsin. cd-room olarak boot ettiginde UEFI çalışacaktır. USB'yi seçip boot edersen normal multiboot seçenekli  windows kurulumu çalışacaktır. Ben bunu deneyemedim çünkü flash'ı cd-rom'a  çeviremedim :)

Edited by karadurak

benim pc de usb seçiminde uefi moda mı açılsın normal moda mı açılsın diye soruyor özel birşey yapmıyorum 

ASUS Z87 Deluxe anakartım

UEFI kurulum için flash'ı fat32 olarak biçimlendirmen gerekir. Yani sorsa bile kurulum yapamazsın format atarken "windows bu bölüme kurulamıyor gpt yapılı" uyarısı verir. Neyse başa gelmeden bilinmez bunlar :) ayrıca Fat32'de 4gb dan fazla olan dosya boyutunu kabul etmez 

HOCAM UEFİLİ SİSTEM, UEFİ İÇİN HAZIRLANMIŞ SİSTEM NASIL OLUYOR. VARSA ELİNDE UEFİLİ SİSTEM RİCA ETSEM PAYLAŞABLİRMİSİN VEYA NASIL YAPILDIĞINI SÖYLERMİSİN?

Hiç bulaşma derim ben kardeş UEFI korumalı sistemdir. Bios'u devre dışı bırakır. Normal windowsdan farkı yok sadece hızlı başlatma özelligi varmışşş :) googleden bi araştır kurabilmen için tüm diski silmen lazım..

GOOGLEDEN BAKTIM BULAMADIM HOCAM NE YAZABİLİRİM NASIL YAPABİLİRİM?

Öncelikle flashını hazırlaman gereklı tabı flashtan kuracaksan sonradan da biosdan uefi modu altıf edıp formata baslamalısın surucu secme ekranı geldıgınde bu dıske yuklenemez hatası alırsın buyuk bı ıhtımal orada da shıft + f10 basıp comuttan dıskı gpt ye cevırmen lazım ben yaptım oldu uefi ye gerek var cıdden varsa kullan derim. He bu arada flashtan kurulum yapacaksan biosdan secure boot u da devre dısı yap flashı gorsun sonra aktıf yaparsın. burada da ayrıntılı anlatım var 

http://8.enpedi.com/2012/12/windows-8-uefi-modunda-temiz-kurulum.html

Edited by rebellious_67

• Editor

UEFI uyumlu USB disklerle, GPT disklerde UEFI kurulum, MBR disklerde normal kurulum yapılabilir...

Yani ayrı ayrı USB Bootable disk hazırlamaya gerek yok, UEFI uyumlu USB Bootable diskler hertürlü kurulum için uygundur...

Komut işi bittikten sonra Windows 7 veya 8 ISO dosyasının içeriğini USB diske kopyalamanız yeterlidir...

UEFI uyumlu USB Bootable disk hazırlama

sırasıyla komutlar:

Administrator modunda CMD

diskpart

list disk

(USB diskiniz hangi sırada ise, örneğin 3) select disk 3

clean

create partition primary

active

format fs fat32 quick

assign

exit
Edited by mephistooo2

UEFI uyumlu USB disklerle, GPT disklerde UEFI kurulum, MBR disklerde normal kurulum yapılabilir...

Yani ayrı ayrı USB Bootable disk hazırlamaya gerek yok, UEFI uyumlu USB Bootable diskler hertürlü kurulum için uygundur...

Komut işi bittikten sonra Windows 7 veya 8 ISO dosyasının içeriğini USB diske kopyalamanız yeterlidir...

sırasıyla komutlar:

diskpart

list disk

clean

create partition primary

active

format fs fat32 quick

assign

exit

Hocam peki benim hazırladıgım wim dosyasının boyutu 7gb ı geçiyor. Fat32 ile biçimlendirdigim zaman usb'ye nasıl atacagım bunun çaresi var mı yoksa uefi için dvd'ye devam mı :)

• Editor

eğer UEFI desteği olan bir USB disk hazırlamak istiyorsan, USB diskin içine kopyalayacağın dosya boyutunun 4 GB'ı aşmamasına mecburen dikkat etmelisin...

Yani FAT32'de 4 GB'tan büyük dosya kopyalamanın çaresi şuana kadar çıkmadı :)

wim dosyalarının boyutunu neredeyse % 50 seviyesinde sıkıştırmak artık mümkün...

wim dosyasını esd yaparak amacınıza ulaşabilirsiniz... forumda anlatımı mevcut...

Edited by mephistooo2

• Editor

32 bit sistemlerde uefi kurulum desteği yoktur Windows 8,8.1 x64 DVD ve usb de (usb fat32 olacak) hiç bir işlem yapmayagerek yoktur gpt diskte direk uefi kurulumu başlar win7x64 de boot klasörüne dosya ekleyerek kurulabiliyor direk orijinal x64 win7 dede uefi kurulum desteği yoktur ayrıca 32 bit boot dosyaları kullanılarak yapılan aio sistemlerde gpt diske kurulmaz

32 bit sistemlerde uefi kurulum desteği yoktur Windows 8,8.1 x64 DVD ve usb de (usb fat32 olacak) hiç bir işlem yapmayagerek yoktur gpt diskte direk uefi kurulumu başlar win7x64 de boot klasörüne dosya ekleyerek kurulabiliyor direk orijinal x64 win7 dede uefi kurulum desteği yoktur ayrıca 32 bit boot dosyaları kullanılarak yapılan aio sistemlerde gpt diske kurulmaz

Haklısın köylü kardeş bilgiler için teşekkürler. Ben sadece 64 bit wim ile modifiye yapıyorum. Yalnız Win7 64 bitde de herhangi bir işlem yapmadan gpt diske kurulum yapıyorum.

esd ile sıkıştırılmış hali :)

KgMqNN.png

HOCAM WİM DOSYASINI NASIL ESD YAPIYORUZ?

Buradan ;

http://www.tnctr.com/topic/243702-wim-sykythtyrma-teknidhi/

• Editor

Win7 x64 için işlemyapıyorsun fakat sen farkında değilsin çünkü win8.1 boot dosyalarını kullanıyorsun win7de efi\boot\bootx64.efi dosyası yoktur sen win8.1 deki dosya sayesinde win7 kurabiliyorsun win7 dede bu yola bu dosyayı eklemek lazım uefi kurulum yapmak için

merhaba bu linkte http://7.enpedi.com/2012/12/windows-7-uefi-kurulum-icin.html win7 için uefi usb flash hazırlama anlatılmış ve k@ylü arkadaşımın bahsetmiş olduğu botx64 dosyası paylaşılmış ve nereye ekleneceği gösterilmiş.

Fakat ben hala soruma cevap bulamadım.Hem UEFİ hemde normal kurulumu aynı flash üzerinden yapmak istiyorum.

• Editor

Aynı flash üzerinden yapılabilir fat32 olarak flashı hazırlayıp dosyaları kopyalayacaksın eğer biosta uefi boot etkin ise uefi kurulumu başlar etkin değilse legacy bios seçeneğinde ise normal kurulum yapılabilir

sırasıyla komutlar:

diskpart

list disk

clean

create partition primary

active

format fs fat32 quick

assign

exit

ilginiz için teşekkürler, fakat uefi destekli bir flash hazırlamak için fat32 tipinde formatlanmış bir usb olması gerekli işte burada sıkıntı başlıyor. Fat32 olduğunda 4gb üstü dosyayı flash sürücüsüne açamıyoruz. oysaki elimizdeki win7 sürümleri açıldığında ( wim dosyası ile ) 4gb 'ı geçiyor. Bu sorunu aşmak için fikriniz nedir. Bildiğim kadarıyla ntfs de uefi desteklemiyor.

Aynı flash üzerinden yapılabilir fat32 olarak flashı hazırlayıp dosyaları kopyalayacaksın eğer biosta uefi boot etkin ise uefi kurulumu başlar etkin değilse legacy bios seçeneğinde ise normal kurulum yapılabilir

hocam fat32 deki 4gb sınırından dolayı bu dediğinizi başaramadım. Fikriniz veya önerdiğiniz bir şey varmı teşekkürler

Edited by Lord_Ares

hocam dediğiniz çalışmanızı buldum fakat oradaki bir yorumunuz kafamda acaba sorusunu oluşturdu.Usb olarak kullanmayı düşündüğüm sistemi farklı makinalarda defalarca kullanacağım için açıkçası biraz beni düşündürdü. Emeğinize sağlık yinede indirip deneceyeceğim.

fakat ben kullandığım makinada uefi kurulumunda basarılı olamadım dosyalar kopyalandıktan sonra starting windows ekranında dondu ileri gitmedi farklı marka ve marklı bioslarda uefi kurulumubasarılıolabilir

hocam dediğiniz çalışmanızı buldum fakat oradaki bir yorumunuz kafamda acaba sorusunu oluşturdu.Usb olarak kullanmayı düşündüğüm sistemi farklı makinalarda defalarca kullanacağım için açıkçası biraz beni düşündürdü. Emeğinize sağlık yinede indirip deneceyeceğim.

Hiçbir sıkıntı yok arkadaşım, bu çalışmayla defalarca uefi kurulum yaptım.

Siz yeni bir sistem başlangıcı çıkartın ama fat32 desteklesin.Zaten sadece microsofttan beklenirdi :)

Ben macriumla sysprep uygulanmış sisteme ait partitonları tek dosya olarak ama boyutları 3.8 gb lık parçalar halinde belleğe atıyorum.Macrium hem 32 hem 64 bit mini windows 7 ve winpe sürümlerinde çalışıyor.Kendi pe tabanlı bootable iso oluşturma aracı bile mevcut.Tek seferde sistemi ister gpt ister mbr kurun,programlarınızı yükleyin.Macrium ile 4gb aşmayacak parçalar halinde yedeğini alın.Disk imajınız gpt ise mbr diske uygulasanız bile gpt olarak çeviriyor.Tabiki tam tersini de yapabiliyor.

Tek dikkat eidlmesi gereken konu windows yüklü partitiona ait boyut.Küçük tutarsanız uygulama esnasında disk bölümlerini yeniden oluşturduğundan imajını aldığınız partiton eğer mevcut bölümlemeden yüksek ise sağa doğru diğer bölümleride siliyor.Ben gpt ve mbr olarak toplamda 50 gblık bir alanı kullandım.iki ayrı türde sistemi kurdum ve imajlarını aldım.Hem windows7 hem 8.1 için.Hiç sıkıntı çekmeden tüm programları yüklü biçimde yaklaşık 10 dk içerisinde sadece driver yüklemesi gerektiren biçimde sistem yüklemesini bitirmiş oluyorum.Windows 8-8.1 de sysprep bile gerekmiyor artık.Notebookta yüklü sisteme ait imajı aldım ve birçok farklı makinada kullandım,hiçbir sorunla karşılaşmadım.

Bu da benim tercih ettiğim yöntem.

Belleğiniz fat32 olduğu sürece efi boot zaten sorun çıkarmayacaktır.Ayrıca mbr kaydını da kullanıp oradan da mesela benim yaptığım gibi grub'u kullanabilirsiniz.