Jump to content

Aşadakilerden Hangisi Halkçılık İle Bağdaşmaz

Anarchosa
 Share

Recommended Posts

18. Cumhuriyet'in ilk yıllarında kaldırılan Aşar Vergisi'nin,

I. Belli bir oran üzerinden alınması,

II. Ürünün az olduğu yıllarda da alınması,

III. Mültezimlerin bu vergiyi kendi masraflarını da katarak toplamaları

Özelliklerinden hangilerinin "halkçılık" ilkesiyle bağdaşmadığı savunulur?

A) Yalnız II

B) Yalnız lll

C) I v e ll

D) ll ve lll

E) I, ll ve lll

Bu Sorunun Cevabını Merak Ediyorum.

Ürünün Az Olduğu yılda toplanması halka haksızlıktır,ürün üretemese vergi veremez, bu halkçılık ilkesiyle bağdaşmaz.

Mültezim kendi masraflarını da katarak toplaması halkçılık ilkesiyle bağdaşıyormu ?

Edited by Anarchosa

[warning][color=#FF0000][b]DİKKAT: Konu Başlığını forum Kurallarına gore yeniden düzenleyiniz. Aksi halde cope tasınacaktır.

[topic=872]Forum Kuralları[/topic] - [ Madde 10-16 ]

Konu düzenlenene kadar yazılan tüm iletiler silinecek, ileti yazanlar uyarı alacaktır.[/b][/color][/warning]

cevap : D diye düşünüyorum

Mültezim, Osmanlı toprak sisteminde açık artırma usulüyle, belirli eyaletleri (Özellikle merkezden uzak olanları) kiraya vermeye iltizam, iltizam sahibi olan kişiye de mültezim denirdi. Bu yolla elde edilen para doğrudan devlet kasasına giderdi. İltizam usulü kiraya verilen eyaletlerde çalışan devlet görevlilerin maaşını devlet karşılardı.

Bu soru biryerden tanıdık geldi çıkaramadım ama :) Cevap A

Mültezimlerin bu vergiyi kendi masraflarını da katarak toplamaları.

Kendi Masraflarınıda Katarak toplamaları halkçılık ilkesine bağdaşıyormu yani ? bunu merak ediyorum evet cevap doğru ama II VE III Olduğunu Düşünüyorum Biraz aydınlatırmısın Beni III şıktaki açıklamayı.

Kardeş öss' nin sınavda böyle çelişkili sorular soracaklarını sanmıyorum düşün sen devletsin özel bir şirkete kiraya veriyorsun oda diyorki benim şu masraflarım var diyor ve alınan vergi içinden kendine pay çıkartıyor, ne kadar masrafı olursa olsun sen zaten belli bir fiyata kiraya veriyorsun, Ama bir yandan da adam kar edemiyor çok zararı oluyor oda mecburiyetten alıyor yani anlıyacağın böyle çelişkili sorular sormazlar