Jump to content

Ve Windows Xp Emekliye Ayrıldı

ugur4721
 Share

Recommended Posts

sürekli yamalayıp modifiye etmekten bıkmıştık. sağlam bir firewall ve antivirüsle xp yıllarca kullanılabilir. son bir güncel xp hazırlayıp arşivimize alacağız artık.. benim xpden sonra favorim başlat menülü window 8 dir. vista sp2 ve w7 sp1 de kullanılabilir ama şahsi fikrim w 8 xp den sonra gelen en güzel sistemdir... bir zamanların 98 i şimdinin xp'si.. bir gün biz de tedavülden kalkıcaz ama umarım xp gibi gönüllerde yaşayacağız :D

sürekli yamalayıp modifiye etmekten bıkmıştık. sağlam bir firewall ve antivirüsle xp yıllarca kullanılabilir. son bir güncel xp hazırlayıp arşivimize alacağız artık.. benim xpden sonra favorim başlat menülü window 8 dir. vista sp2 ve w7 sp1 de kullanılabilir ama şahsi fikrim w 8 xp den sonra gelen en güzel sistemdir... bir zamanların 98 i şimdinin xp'si.. bir gün biz de tedavülden kalkıcaz ama umarım xp gibi gönüllerde yaşayacağız :D

Aynen Öyle Katılıyorum

Son kullanıcıya destek bitti fakat kurumsal anlamda destek bir süre daha devam edecek ve microsoft bu destek esnasında kurumsal müşterilerinin windows 8.1 e geçmesine yardımcı olacak.

Bu arada banka atmlerinde kullanılan işletim sistemi ise ilerleyen zamanlarda güncellenecek. Windows 7 veya 8 e geçiş yapılacaktır.

Bana kalırsa banka atmleri ve devlet resmi kurumları linux sistemine geçiş yapmalılar. Hem maliyet hemde güvenlik açısından daha iyi olacaktır. 

Neticede daha güvenli dense de windows işletim sistemlerinin ne kadar güvenli olduğu tartışılabilecek bir konu. Devlet açısından kritik dosyalar şu an rahat sızdırılıyorsa ülkemde bunun sebeplerinden biriside Windowstur.

Dünya genelinde 1.5 milyon adet ATM'de kullanılan Windows XP'ye bu alanda destek firma tarafından devam ettirilecek.

windows-xp-atm-610x407.png

Bildiğiniz gibi Microsoft, uzunca bir süredir Windows XP'ye verdiği güvenlik desteğini 8 Nisan 2014'te tamamlanacağını ve artık bu işletim sistemine özel olarak güncelleştirmesi yayımlanmayacağını bildirmişti. Firma tarafından kullanıcılara yeni sürüme geçilmesi adına verdiği süre, iki gün önce doldu ve dünya genelindeki tüm bilgisayarların %28'lik diliminde Microsoft'un bu Windows XP sisteminin kurulu olarak geldiği biliniyor. Dolayısıyla, özellikle de kurumsal firmaların Windows XP'den yeni sürüme geçmesi epey sancılı bir süreç olarak tanımlanıyor.

Bilgisayarlar haricinde Windowx XP'nin kullanıldığı önemli alanlardan biri de elbetta bankaların ATM'leri. ATM'lerde en çok tercih edilen işletim sistemi tahmin edebileceğiniz üzere Windows XP. Ve Microsoft'un Windows XP'ye desteği tamamen sonlandırmasıyla beraber, birçok kişinin aklına gelen önemli soru / sorunlardan biri de ATM'lerdeki Windows XP'lerin güncellenip güncellenmeyeceği…

Microsoft, XP'ye ATM'lerde destek vermeye devam edecek. Yani Windows XP yüklü olan 1.5 milyon adet ATM'lerdeki işletim sistemleri için herhangi bir güvenlik tehdidi oluşmayacak gibi görünüyor. Güncelleştirme işlemleri düzenli olarak yapılacak ve ortaya çıkan açıklar firma tarafından giderilecek. Bu süreç, Microsoft'un geçtiğimiz dönemlerde ATM üreticileriyle ve bankalarla imzaladığı anlaşma neticesinde işleyecek. 

Firma cephesinden her ne kadar 'mutlaka yeni sürümelere geçin' çığlıkları atılıyor olsa da, hükümetler bu geçiş süresinin uzaması için elinden geleni yapıyor. Birkaç gün önce Microsoft ile İngiltere arasında bir anlaşma imzalandığının ve Windows XP sistemlere 5.5 milyon euro karşılığında tam olarak 1 sene daha güvenlik desteği yayımlanacağını bildirmiştik. Benzer şekilde Hollanda hükümetinin de Microsoft'la anlaştığı ve devlet dairelerinde kullanılan toplamdaki 40.000 bilgisayara destek vereceği belirtildi.

Microsoft Windows XP'nin güvenlik açıklarıyla alakalı olarak güvenlik yazılımı hazırlayan firmalardan da uyarı geliyor. Son olarak Kaspersky'ın Kıdemli Güvenli Araştırmacısı Dave Emm, XP kullanmayı sürdürenlerin zararlı yazılımlarla başa çıkamayacaklarını ve çok büyük risk taşıdıklarını belirtti.