Jump to content

Ygs - Lys Hakkında

Connoisseur
 Share

Recommended Posts

Merhabalar ben bu sene 11.sınıf öğrencisiyim meslek lisesinde okuyorum hedefim teknoloji fakültelerinden mekatronik,imalat,makine,yazılım mühendisliğinden herhangi birisi olucak bunun içinde LYS MF4^den 270 300 arası bir puan almam gerekiyor öncelikle kafamdaki çalışma programını söyleyeyim buradan sınava girmiş olan abilerim ablalarım bana tavsiyelerini verirse sevinirim. Şimdi haziranın 1'inden itibaren YGS konularına başlamayı düşünüyorum, eylüle kadar sıra sıra hers dersten konularını bitirip testleri çözmeyi hedefliyorum bilmiyorum belki bu süre uzayabilir tabi bu çalışmayı evde yapacağım çok güzel bir site buldum bu site ile ilgilide tavsiyelerinizi almak isterim buradan öğrenebilirmiyim acaba? yalnız buradaki konular lys'nin mi ygs'nin mi onu anlamadım ayrıca tavsiye edebileceğiniz konu anlatım siteleri ve internet üzerinden alabileceğim ygs test kitapları var mı ?   :unsure:. http://www.ekolhoca.com/konuanlatim.asp

Eğer eylül ayına kadar YGS konularını bitirirsem dershaneye başlıyacağım LYS için çünkü YGS de yine biraz bilgim var Lise 1 den ama LYS'de sıfırım çoğu konuda. Üniversite sınavına kadar LYS konularını tamamlamaya devam edeceğim bir sene olmasa bir sene daha şansımı deneyeceğim.Sizce yukarıda yazdığım hedefler için çok mu geç ? okuduğunuz için teşekkür ederim. :) 

Edited by Connoisseur

kardeşim konuları ekolhocadan veya sizler için yardımcı olması adına açtığım www.webdershanem.com'dan takip edebilirsin.

daha 2 yılın var rahat rahat çalışırsın. Sana tavsiyem (YGS için) Sadece çıkmış sorularına bak +250 alırsın. (hiç çalışmadan bu yıl girdim aldım)

Esas olay lys ona çalışmak gerek. Her dersin bel kemiği tabiri konuları var

Matematik: Trigonometri, integral, türev, fonksiyon, limit süreklilik,

Geometri: analitik geometri 

Fizik: Elektrostatik, Sağ el kuralı felan

Kimya: Organik kimyadan ibaret nerdeyse

Biyoloji: İnsan vucüdu ile alakalı konular ( Ezber işi )

Günde 2 saatini ayırsan okuduğunuda anlayan biriysen lys +300 alırsın.

Sınavın en büyük sorunu heyacan. Sen takma sınavı çalış yeter.

Sınav sistemi Çok dandik bi sistem. Yazılımcı bir adamın organik kimya veya mitokondrilerle ne işi olur ama burası türkiye.

Unutma Sınavlar sadece aptallar içindir.

kardeşim konuları ekolhocadan veya sizler için yardımcı olması adına açtığım www.webdershanem.com'dan takip edebilirsin.

daha 2 yılın var rahat rahat çalışırsın. Sana tavsiyem (YGS için) Sadece çıkmış sorularına bak +250 alırsın. (hiç çalışmadan bu yıl girdim aldım)

Esas olay lys ona çalışmak gerek. Her dersin bel kemiği tabiri konuları var

Matematik: Trigonometri, integral, türev, fonksiyon, limit süreklilik,

Geometri: analitik geometri 

Fizik: Elektrostatik, Sağ el kuralı felan

Kimya: Organik kimyadan ibaret nerdeyse

Biyoloji: İnsan vucüdu ile alakalı konular ( Ezber işi )

Günde 2 saatini ayırsan okuduğunuda anlayan biriysen lys +300 alırsın.

Sınavın en büyük sorunu heyacan. Sen takma sınavı çalış yeter.

Sınav sistemi Çok dandik bi sistem. Yazılımcı bir adamın organik kimya veya mitokondrilerle ne işi olur ama burası türkiye.

Unutma Sınavlar sadece aptallar içindir.

Öncelikle ilgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. Tam bende dediğiniz gibi bel kemiği tabiri konuları arıyordum çünkü bütün konulara çalışmak benim gibi biri için zor birşey bu konular yeterli olur mu sizce LYS için ?  ayrıca ygs içinde bel kemiği tabiri konuları verirseniz çok memnun olurum :) çalışma şeklimi şöyle düşünüyorum dediğiniz konuların anlatımlarını izleyip not edip sonra üstüne test çözüp diğer konuya geçmeyi hedefliyorum. Ayrıca siz LYS veya YGS'de tarih,coğrafya,edebiyat gibi soruları çözmediniz mi ? sayısal bölümlere bir katkısı olmuyor mu ? onlara'da çalışmalımıyım ? 

Edited by Connoisseur

Bu sınavlara defalarca girmiş biri olarak sana tavsiyem sakın ygs'yi boşlama. Çünkü ygs'ye ayırdığın zamana bakıp bu çalışmayla bu kadar mı olur diyerek sınavdan sonra rahat 2-3 hafta o kafayı toplayamazsın. Bu gözler 'temel kavramlar yea, çok kolay yaparım' diye söylenipte 200 puanı zor alanları çok gördü. Kimi çalışmadan yapanlar çıkar ama bunlar istisnadır. Günde düzenli min. 4 saatlik çalışma temeldir.

Senin yazdıklarına gelince haziranda başlasan, şuana kadar çok pratiğin olmadığını sayarsak eylül değil kasım demek daha mantıklı. Ama temelim var dersen, sıkıda çalışırsan 3 ay yeter. Geçmiş sorularada bakacaksan sadece son 3 seneye bak ygs için. Ondan öncesi aşırı basit gelir. 

Ygs için asıl zorlanan kısım matematik ve türkçedir, fende dikkatli olduktan sonra +25 net derim ben sana. Matematikte sayılar,problemler.  Türkçede ağır paragraf soruları ve son 2 yıldır dilbilgisi var. Sosyal yaparsın ama puan getirisi emin ol çok az, ve tarih din ve coğrafyanın yarısı yorumdur. 

Gel gelelim asıl mesele lys'dir, çok uç yerlerden sadece matematik, geometri ile çok makul sıralamalara gelirsin. 

Temel konular dersende:

Mat: Türev, İntegral, Trigonometri (İlk 15 soru ygs'dir o da aklında bulunsun)

Geo: Analitik

Fizik: Elektrik konularının tümü

Kimya: Organik

Biyoloji: Sistemler (Ağır ezberdir ama pek çalışmasan bile rahat yaparsın)

Ve son olarak lys'de her puan türü kendi içinde hesaplanmakta, sosyal ve edebiyatın mf puanına katkısı olmaz. Ama bu sadece lys için, ygsde etki var.

Çalışmak için ben körfez videoyu kullanmıştım, sadece izlediğin konudan test hazırlıyordu falan yararlı oluyordu.

Ekstra sana kaynaklar içinde bir link atıyorum, gönlüne göre indir kullan. Soruların olursa pm atman yeterli.

Edited by tesla496

Bu sınavlara defalarca girmiş biri olarak sana tavsiyem sakın ygs'yi boşlama. Çünkü ygs'ye ayırdığın zamana bakıp bu çalışmayla bu kadar mı olur diyerek sınavdan sonra rahat 2-3 hafta o kafayı toplayamazsın. Bu gözler 'temel kavramlar yea, çok kolay yaparım' diye söylenipte 200 puanı zor alanları çok gördü. Kimi çalışmadan yapanlar çıkar ama bunlar istisnadır. Günde düzenli min. 4 saatlik çalışma temeldir.

Senin yazdıklarına gelince haziranda başlasan, şuana kadar çok pratiğin olmadığını sayarsak eylül değil kasım demek daha mantıklı. Ama temelim var dersen, sıkıda çalışırsan 3 ay yeter. Geçmiş sorularada bakacaksan sadece son 3 seneye bak ygs için. Ondan öncesi aşırı basit gelir. 

Ygs için asıl zorlanan kısım matematik ve türkçedir, fende dikkatli olduktan sonra +25 net derim ben sana. Matematikte sayılar,problemler.  Türkçede ağır paragraf soruları ve son 2 yıldır dilbilgisi var. Sosyal yaparsın ama puan getirisi emin ol çok az, ve tarih din ve coğrafyanın yarısı yorumdur. 

Gel gelelim asıl mesele lys'dir, çok uç yerlerden sadece matematik, geometri ile çok makul sıralamalara gelirsin. 

Temel konular dersende:

Mat: Türev, İntegral, Trigonometri (İlk 15 soru ygs'dir o da aklında bulunsun)

Geo: Analitik

Fizik: Elektrik konularının tümü

Kimya: Organik

Biyoloji: Sistemler (Ağır ezberdir ama pek çalışmasan bile rahat yaparsın)

Ve son olarak lys'de her puan türü kendi içinde hesaplanmakta, sosyal ve edebiyatın mf puanına katkısı olmaz. Ama bu sadece lys için, ygsde etki var.

Çalışmak için ben körfez videoyu kullanmıştım, sadece izlediğin konudan test hazırlıyordu falan yararlı oluyordu.

Ekstra sana kaynaklar içinde bir link atıyorum, gönlüne göre indir kullan. Soruların olursa pm atman yeterli.

İlgilendiğiniz için çok teşekkür ederim. En büyük tedirginliğim unutmak çünkü matematik'te o kadar formül var çalışırım yaparım ama sınav gününe kadar unuturum diye biraz korkuyorum :S ayrıca temelim pek yok 23 nisanda YGS için başlıyorum çalışmaya hazirana kadar günlük 2 saat çalışacağım hazirandan sonra boş olacağım için en az 6 saat ayıracağım. Ayrıca LYS için dershaneye gitmeden de başarabilirmiyim ? LYS için verdiğiniz temel konular yeterlimi acaba 300 üzeri puan almamda ? 

Edited by Connoisseur

Geçen sene integralden 7 soru vardı ve hiçte kolay sayılmazlardı. Ygs için başarabilirsin ancak lys için, özellikle matematik ve fizikte çok zorlanırsın. Tabi okuldaki eğitimde önemli. Eğer okulda çok çok iyi öğrenirim dersen tamam, ama sadece temel seyleri öğreneceksen bu kesinlikle yetersiz kalır. Ama aklında bulunsun işin en zor kısmı 12. sınıfta başlar, bi taraftan okul diğer taraftan sınav temposunu yıl boyunca devam ettirmek çok çok ağır olacaktır. Dersane en azından seni çalışmaya yönlendirmede işe yarayabilir.

Lys'nin ağırlığı bu konularda, eğer soru kaçırmazsan tabi yeter ancak soru kaçırmamakta baya bir iş noktada. Konu olarak burda fikir almak yerine son 2-3 yılın lys sınavlarını ösymden indirip bence incele. Çok daha belirleyici soru dağılımı elde eder ve ordan nerelere ağırlık vereceğini kestirmen daha kolay olur.

Geçen sene integralden 7 soru vardı ve hiçte kolay sayılmazlardı. Ygs için başarabilirsin ancak lys için, özellikle matematik ve fizikte çok zorlanırsın. Tabi okuldaki eğitimde önemli. Eğer okulda çok çok iyi öğrenirim dersen tamam, ama sadece temel seyleri öğreneceksen bu kesinlikle yetersiz kalır. Ama aklında bulunsun işin en zor kısmı 12. sınıfta başlar, bi taraftan okul diğer taraftan sınav temposunu yıl boyunca devam ettirmek çok çok ağır olacaktır. Dersane en azından seni çalışmaya yönlendirmede işe yarayabilir.

Lys'nin ağırlığı bu konularda, eğer soru kaçırmazsan tabi yeter ancak soru kaçırmamakta baya bir iş noktada. Konu olarak burda fikir almak yerine son 2-3 yılın lys sınavlarını ösymden indirip bence incele. Çok daha belirleyici soru dağılımı elde eder ve ordan nerelere ağırlık vereceğini kestirmen daha kolay olur.

Okulda öğrenenem çünkü görmüyoruz o dersleri. LYS için dershane şart gibi düşünüyorum.