Jump to content

Ssd Için Ahcı Modu Açamıyorum

Mayq
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar. yeni bir ssd aldım 

http://www.vatanbilgisayar.com/120gb-v300-serisi-sata-30-cache-ssd-okuma-hizi-450mb-_-yazma-hizi-450mb.html

AHCI modunu açmadan windows kurdum ama önce ahcı açılması gerekiyormuş sanırım doğrumudur?

Biostan AHCI moduna aldığımda pc açılmıyor illa baştan format atmammı gerekiyor ? format atmadan ahcı moduna geçebilirmiyim ? 

HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\storahci altında bulunan Start değerini 0 olarak ayarla, Windows'u kapat. Sonra BIOS üzerinden AHCI modu etkinleştirip, Windows'u yeniden başlat. AHCI olarak sistem açılacaktır.

Haydi kolay gele !

Formatı atmış bulundum artık teşekkürler.
Fakat bi yerde eksik bi ayar var sanırım ssd okuma yazma 150 lerde. Ssdnin özelliği 450 ye 450. Anakartta sata 3 portuna taktım beyaz renkli. Kabloda beyaz anakartla beraber gelmişti. Anakart modelim msi 890 gxm g65. Ne hal olcak bu

Edited by Mayq

Formatı atmış bulundum artık teşekkürler.
Fakat bi yerde eksik bi ayar var sanırım ssd okuma yazma 150 lerde. Ssdnin özelliği 450 ye 450. Anakartta sata 3 portuna taktım beyaz renkli. Kabloda beyaz anakartla beraber gelmişti. Anakart modelim msi 890 gxm g65. Ne hal olcak bu

Arkadaşım format atmış olsan da farketmez. TeYyArEe ustanın yukarda yazdıklarını uygularsan ahci moduna geçmiş olursun.

Sonuç hala aynı biyerde bişey eksik ama çözemedim milletin ssd ler testlerde 300 den aşağı göstermiyor bu neden böyle. SSD için yapılması gereken belli başlı neler var başka? Sata 3 özelliği açık değil heral. Biostan on board devices bölümünde AHCI  IDE  RAID vardı, Olması gerektiği gibi AHCI  yı seçtim,  Teyyare ustanın söylediği regedit ayarınada baktım o şekilde. Msi sitesinden güncel anakart driverini da indirdim kurdum. Sata 3 için ayrı bir drivermı kurmam gerekli? işletim sistemiyle alakalı bişey olabilirmi ?

pre_1398720412__ekran_alnts.png

Sonuç hala aynı biyerde bişey eksik ama çözemedim milletin ssd ler testlerde 300 den aşağı göstermiyor bu neden böyle. SSD için yapılması gereken belli başlı neler var başka? Sata 3 özelliği açık değil heral. Biostan on board devices bölümünde AHCI  IDE  RAID vardı, Olması gerektiği gibi AHCI  yı seçtim,  Teyyare ustanın söylediği regedit ayarınada baktım o şekilde. Msi sitesinden güncel anakart driverini da indirdim kurdum. Sata 3 için ayrı bir drivermı kurmam gerekli? işletim sistemiyle alakalı bişey olabilirmi ?

Selam
Kurduğunuz sistemi belirtseydiniz daha iyi anlamış olurduk.

Eğer XP kuruyosanız REG ayarı aşağıdaki gibi olmalıdır..

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci]

"column"=dword:00000000

Vista dahil üst sürümlerde IDE veya AHCI farketmeksizin kurulan Windows otomatik algılar ve sizin herhangi ekstra bir işlem yapmanıza gerek bırakmaz. Siz bunu @BIOS ayarlarından hangi modu istiyorsanız onunla çalıştırabilirsiniz..
Önerilerimi yapmadan önce @BIOS ayarlarını F7 tuşu ile en iyi performans olarak ayarlayın ve sonrasında IDE modunu AHCI konumuna getirerek F10    tuşu ile kaydedip çıkın. Bilgisayar açıldıktan sonra SSD'ye testi yapın..

Önerilerim;

1. @BIOS güncelleme

2. Sata DATA kablosunu değiştirme(Bazı sistemler SATA3 kablosu ile algılıyor).

3. Bunları yaptıktan sonra durumda bir değişiklik olmuyorsa, SSD'yi başka bir bilgisayara takarak orada test etmek.

Test için ise ATTO Bench v2.47 programını tavsiye ederim..

Kolay gelsin

Selam
Kurduğunuz sistemi belirtseydiniz daha iyi anlamış olurduk.

Eğer XP kuruyosanız REG ayarı aşağıdaki gibi olmalıdır..

[HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Msahci]

"column"=dword:00000000

Vista dahil üst sürümlerde IDE veya AHCI farketmeksizin kurulan Windows otomatik algılar ve sizin herhangi ekstra bir işlem yapmanıza gerek bırakmaz. Siz bunu @BIOS ayarlarından hangi modu istiyorsanız onunla çalıştırabilirsiniz..
Önerilerimi yapmadan önce @BIOS ayarlarını F7 tuşu ile en iyi performans olarak ayarlayın ve sonrasında IDE modunu AHCI konumuna getirerek F10    tuşu ile kaydedip çıkın. Bilgisayar açıldıktan sonra SSD'ye testi yapın..

Önerilerim;

1. @BIOS güncelleme

2. Sata DATA kablosunu değiştirme(Bazı sistemler SATA3 kablosu ile algılıyor).

3. Bunları yaptıktan sonra durumda bir değişiklik olmuyorsa, SSD'yi başka bir bilgisayara takarak orada test etmek.

Test için ise ATTO Bench v2.47 programını tavsiye ederim..

Kolay gelsin

İşletim sistemi windows 8 modifiye edilmiş EASM murat arkadaşımızın yaptığı windows 8 pro işletim sistemi.

SSD yi vatandan aldım geri götürmeyi düşünüyorum .  Anakarta göre değişiyor olabilirmi bu ssdler ?

Anakartım MSI 890GXM G65 5 tane sata3 portu var üstünde hepsinde denedim sonuç aynı. Bu anakarta 120 gb civarı hangi ssd almamı tavsiye edersiniz ? olmadı götürcez değiştircez

Ellenmemiş windows kursam farkedermi ? 

Edited by Mayq

İşletim sistemi windows 8 modifiye edilmiş EASM murat arkadaşımızın yaptığı windows 8 pro işletim sistemi.

SSD yi vatandan aldım geri götürmeyi düşünüyorum .  Anakarta göre değişiyor olabilirmi bu ssdler ?

Anakartım MSI 890GXM G65 5 tane sata3 portu var üstünde hepsinde denedim sonuç aynı. Bu anakarta 120 gb civarı hangi ssd almamı tavsiye edersiniz ? olmadı götürcez değiştircez

Ellenmemiş windows kursam farkedermi ? 

Selam

Son sorunuzu baştan cevaplayayım. Üzerinde işlem yapılmamış bir Windows 7-8-8.1 kurun(Hangisini tercih ederseniz). Ancak kurulum yapmadan önce SSD'nizi ilk porta yani birinci porta takın(bunun için kitapçığına bakın veya anakart üzerindeki beyaz portların yanında yazması gerekir).

MSI çok iyi bir markadır ve şahsen birkaç İntel chipsetli modelini kullanıyorum. Şu tavsiyeyi de belirtmekte yarar görüyorum. Sistem kurarken varsa başka HDD, bunun kablolarından birini çıkartın ki çalışmasın. Daha sonra Windows kurun..

Sistemlerimde çeşitli boyut ve markalarda SSD takılı ama biri birinden farksız diyebileceğim performans almaktayım..

Bunlar;

1- Kingston  mSATA 60 GB

2- Samsung EVO 250 GB

3- 2 adet Corsair Force 3 120GB

4- OCZ Vertex 3 120 GB

5- Intel 520 60GB

Eğer farklı bir SSD ile değiştirmeyi ya da yeni almayı düşünüyorsanız, okuma ve yazma hızlarının 500 MB/s altında olmamasına dikkat edin..

Benim uzaktan yapabileceğim yardım bununla sınırlı kalıyor maalesef. Eğer İzmir'de ikâmet ediyorsanız, bilgisayarı getirin birlikte yeni bir Windows kurup, gerekli ayarlarını yaptıktan sonra, tüm detaylarını gözden geçirelim..

Kolay gelsin..