Jump to content

Bilgisayar Kendiliğinden Açılıyor?

abdulhey_
 Share

Recommended Posts

malesef bu da işe yaramadı. yine saat gece 1.00 de uyku modunda kapattım sabah saat 7 .00 de kendiliğinden açıldı. tek ip ucu bu uyku modunda kapatılınca 6 saat sonra kendiliğinden açılması. yukarda forjest arkadaşın dediği gibi bazı cracklı programlar yapabilir veya yeniden format atıp denemek gerekir. diğer olasılıklara pek ihtimal vermiyorum çünkü formattan öncede herşey aynı idi. onlardan olsa o zamanda yapması gerekirdi. ki zaten inceledimde biraz hizmetler, görev zamanlayıcısı buna dair hiç bir belirti görmedim yada ben göremedim.

akşam tertemiz format attım. yine uykuda kapattım ve yine aynı sonuç! 6 saat sonra sabaha karşı uyanış kendiliğinden kafayı yicem ya :) 

biosu defaulta falan alcam bu seferde klavyeden falan açamıcam bu lazım olan fonksiyonlar gidecek yani. ne yapacağımı şaşırdım. internetteki bütün ilgili şeyleri okudum bir türlü çözemedim. benzer şeyler var mesela bazı bioslarda şu saatte uyan gibi özellikler varmış. benimkisinde de öyle bir şey yokki.

Topraklı priz ile denedin mi?

denedim. nedenini bulamadığım bir direnç yaptı  veya kısa devre. kablolar ısınıyordu sigortayı arttırıyordu. o kadar inceledim hiç bir yerde bu şaseyi yaptıracak neden bulamadım. bende odamdaki topraksız prize geri döndüm. ama daha öncede herşey aynı idi hiç böyle kendiliğinden açılmıyordu. ana kart foxconn ma4107rc bios avard.

diğer parttada win xp home editon kurulu bunla ilgisi varmı bilmiyorum. hayır bence bu daha çok donanımsal değil yazılımsal bir sorun. niye derseniz uykuya alıp hiç açmadan tam 6 saat geçtikten sonra açılıyor. 6 saate ayarlı bir ayar var büyük ihtimalle  ama nerde ve nasıl halledicez?

Sigorta attıracak kadar bir şase söz konusu ise bence yazılımsal sorun arama. Power supply'i (Güç kaynağı) bir kontrol et. Kasadan ayırıp bir dene. O kısa devreyi bulman önemli. Umarım anakartında bir sorun çıkarmamıştır. Topraksız kesinlikle kullanmanı tavsiye etmem.

Sigorta attıracak kadar bir şase söz konusu ise bence yazılımsal sorun arama. Power supply'i (Güç kaynağı) bir kontrol et. Kasadan ayırıp bir dene. O kısa devreyi bulman önemli. Umarım anakartında bir sorun çıkarmamıştır. Topraksız kesinlikle kullanmanı tavsiye etmem.

yalnız bilgisayar tarafına giden kablolar ısınmıyordu işin garibi. yani ara kablosunun prizlerinden bahsediyorum. ara kablosunun enerji aldığı yerde mutfağın topraklı prizi. o kablo ısınıyordu. ama yine işin garibi aradaki çoklu prizden paradoxal olarak bilgisayara giden fişi çoklu prizden çıkarınca hiç bir sorun kalmıyordu. ama dediğim gibi o olaylardan sonra yine kendiliğinden başlama yoktu. bir format attım ondan sonra başladı. topraklı prizle  kullanmanın önemini biliyorum ama 8 yıldır odamdaki topraksız prizle kullandım hiç bir sorun yoktu. bu yüzden bunlardan şüphe edemiyorum.

birde dediğim gibi yazılımsal değilse niye tam 6 saatte kendiliğinden açılıyor? niye 25 dk,1, 3,5,12 v.s değilde tam 6 saat sonra? neyse biosu default ayarlara alıp öyle denicem gerçi gerekli bir çok ayarımda gidecek  ama en azından biostanmı kaynaklı onu öğrenmiş olurum belki. yani klavyeyi biostan devre dışı dolayısıyla klavyeden uykuyu  devre dışı bırakınca düzeliyormu değişiyormu onu öğrenmiş olurum belki.

Abdülhey konuda uzun uzun yazmışsın ama çok bakamadım doğrusu. Ama ilk yapman gereken zaten biosu defaulta alıp denemekti. Bunu yapmadan başka şeyler denediysen tabii ki default modda dene. Default ayarlarda yine açılıyorsa bios güncellemen varsa biosunu güncelleyebilirsin. Buraya kadar yazılımsal kısmı. Yeni format attığına göre çeşitli programlar yüklemediğini farzediyorum.

Ama sen topraklı hatta sigortta attırıyor diyorsun. Yani cihazın dili olsa konuşacak. Donanımsal bir sorun var diye bağırıyor resmen. Toprak hatsız 8 sene kullandım sorun olmadı düşüncesi yanlış kaçak yoksa zaten bi sorun olmaz ki! Sorun kaçak olduğunda ortaya çıkacaktır. Bir nevi sigorta gibi düşünebilirsin. Ben ilk önce kaçak kontrolu yapardım. Tabi anlamıyorsan bunu yapman zor o yüzden kasadan çıkartarak dene demiştim.

sanırım bu sefer sorun halolcak çünkü microsoftun kendi sitesinde açıkça sorunu ve çözümünü söylemiş. mantıkende başka bir şey olamaz zaten bana göre. suçlular olası bazı programlar, usb fareler, usb flash sürücüler, usb çoklayıcılarmış ve nasıl engelleneceklerinide anlatmış. hepsini uyguladım bakalım bu sabah yine uyandırabilecekmi beni bilgisayar 6 saat sonra :) gerçi bunlar çoğu yerde de yazılmış ama usb çoklayıcı ve usb fareye ihtimal vermediğimden etkissiz hale getirmiyordum.

tek kafama takılan niye 6 saat? :) güç seçeneklerinde hazırda bekletmeden önce geçecek süre var bir 360 dk yani 6 saat ama onla ilgisi olamaz çünkü o hazırda bekletmeye aldıktan sonraki boşta geçecek süre. neyse sorun halolsun da 6 saatin niyesini de takmayıveririz kafaya. :) eğer sorun halolursa millette faydalansın diye linkinide vereyim: http://windows.microsoft.com/tr-tr/windows7/sleep-and-hibernation-frequently-asked-questions

yuh artık be tam saat 6 da yine uyandı.! sıra biosu sıfırlamada o da olmazsa biosun değil windowsun araçları ile halledicem. 6 saat sonra hazırda bekletmeye geç falan var hani onları kullanıcam veya uykuya windowstan alıcam ayarlarını yapıp.

sanırım bu sefer kesin suçluyu buldum. başka bir güncellemeler yüklenmiş dvd ile format attım. sonra denemek için hiç bir ne program kurdum ne aygıt bağladım. bu şekilde denedim 6 saat sonra falan kendiliğinden açılmadı hiç.

sonra denemelere program kurmak veya aygıt bağlamakla başlayayım dedim. ilk şüphelendiğimden başlayayım dedim ve aygıt bağladım ilk olarak ve usb çoklayıcııyı bağladım. işte şu: http://www.teknosa.com/urunler/125041898/vpw-bh-210-4-port-usb-hub aygıt başarıyla kuruldu kullanıma hazır uyarısı verdi. aygıt yöneticisi güç yönetiminde bu aygıt bilgisayarı başlatsın tikide yoktu. sürücüsü windows un zaten ve denediğimde en son iyi sürücü yüklü diyor.

peki nasıl oluyorda tam 6 saat sonra bu aygıt bilgisayarı uykuda kapatınca uykudan uyandırıyor ve  açıyor? özellikler de ayrıntılarda bir sürü açıklama var ama buna dair hiç bir ayar v.s yok. yardımlarınızı bekliyoırum arkadaşlar.

usb çoklayıcıyı  takmadan denedim ama diğer tüm aygıt ve programlarımı kurdum yine açıldı lan :) usb çoklayıcıyı sorumlu tuttum bir ama başka şeylerdemi var acaba? şuna tam bir cevap verebilecek mod falan yokmu ya uyku modunu kullanmayayımmı yani pc kendiliğinden açılmasın diye?

Edited by abdülhey

usb çoklayıcının sürücüsü ile ilgili sorun. usb çoklayıcıyı çıkarınca sorun geçmiyor niye çünkü sürücü sistemde aktif durumda. ben ne yapıyorum usb çoklayıcı ister takılı olsun ister olmasın aygıt yöneticisindeki sürücü seçeneğinden usb çoklayıcıyı kullanmadığımda devre  dışı yapıyorum ve sorun ortadan kalkıyor çünkü sürücü devre dışı olmuş oluyor yani pasif.

keşke hiç olmasa sorun ama ancak böyle çözebildim. aslında windows taki bir ayar veya güncelleme ilede ilgili olabilir. niye derseniz 2011.6 güncellemeli bir format dvd si var elimde onunla formatladığımda bu sorun hiç olmuyordu.

bu sorun ve benzeri bir çok konu var google da. hatta neyin neden olduğunun yollarını gösteren yazılarda var. ama ancak neyin neden olduğunu bulabiliyoruz işte ve böyle dolaylı çözümler üretebiliyoruz.  dahada uğraşmıcam yukarda bahsettiğim şekilde kullanıcam. çünkü uğraştıkça windows uzmanı manyağına dönüşüyor insan gittikçe :)

KARDEŞ HALA KENDİLİGİNDEN AÇILIYORSA VE SORUN BULUNMAMIŞSA BU İŞ MANEVİDİR....

PC NIN OLDUGU ODAYA BİR AYETEL KURSİ DUASINI ASD...DEMEKKİ CİNLER FELAN AÇIYOR ..YAPACAK BİR DURUM YOK :))

ayetelKursi.jpg

yeni bir şey daha keşfettim. kendiliğinden çalışmaya başladımı o havayla hemen komple elektriği kesiyordum bu gece yine 6 saaat sonra açıldı hemen müdahale etmedim bu sefer. meğer kendiliğinden duruyormuş birde. :) yani 1-2 dk çalışıp duruyor.

birde sanırım usb çoklayıcıyı sorumlu tutmamda yanlışmış çünkü bu gece çıkartıp sürücüsünü dahi kaldırıp denedim yine açıldı pc uykudan.

Aynı sorun bizim işyerinde bir arkadaşın bilgisayarında oluyordu. 1 yıl kadar sorunu çözmediğim için arkadaş akşam bilgisayarını kapattığını söylüyor sabah geldiğinde bilgiayarı açık buluyordu en son farklı bir problem daha oldu bu safer bilgisayarı ameliyal masasına yatırdım :D remlerden birisinin uyumsuz ve arızalı olduğu fark ettim çıkardım şimdi 2 aydır yeniden başlama problemi yok ve diğer (mozilla ve chromede çökme) yok.

Şimdi Teyyare kızmasın :D Ram test programı ile ramlerini test et imkanın varsa ram değiştir. Sadece tecrübe ettiğim olaydan bunu söylüyorum.

Aynı sorun bizim işyerinde bir arkadaşın bilgisayarında oluyordu. 1 yıl kadar sorunu çözmediğim için arkadaş akşam bilgisayarını kapattığını söylüyor sabah geldiğinde bilgiayarı açık buluyordu en son farklı bir problem daha oldu bu safer bilgisayarı ameliyal masasına yatırdım :D remlerden birisinin uyumsuz ve arızalı olduğu fark ettim çıkardım şimdi 2 aydır yeniden başlama problemi yok ve diğer (mozilla ve chromede çökme) yok.

Şimdi Teyyare kızmasın :D Ram test programı ile ramlerini test et imkanın varsa ram değiştir. Sadece tecrübe ettiğim olaydan bunu söylüyorum.

:) ram miş suçlu he ? bilmiyorum olabilir. ama bende kendiliğinden başlamadan başka sorun yok.

yalnız benimde ekran kartında devreye girmeme oluyor bazan yani bilgisayarı açıyorum ilk ekran kartının bilgileri geliyor bu normalmi bir kere? eğer gelemezsede kablo takılı değil kontro ledin uyaırısı çıkıyor. yani ekran kartıveya monitör kablosu takılı değil  diyor. bu da nasıl oldu benim bilgisayarda tümleşik ati ekran kartı vardı ve bu vista windows7 sistemlerinde sorun çıkarıyordu. aero da uyku modunda falan. bende bir bilgisayarcıya gittim ikinci el paylaşımsız ekran kartı varmı dedim var bir tane dedi nividia geforce 9400 gt 1 gb 128 bit. taktı orda da aynı sorunu vermişti aslında ama yeniden başlatıncada çalışıyordu ve aero falan bu sefer sorunsuzdu. senin bilgisayarda sorun mu var abi niye böyle yapıyor dedi bende senin ekran kartında olmasın sorun dedim :) pinlerden bir tanesi  sanki yarısı sıyrılmış gibi gibi değil öyle yani. hala aynı sorunu veriyor arada belki o pin devreyi tamamlamasına engel oluyor ve ekraan kartı devreye girmiyor. ama dediğim gibi kasadan yeniden başlatınca düzeldiği için sorun etmiyorum. işte benim sorunda belki ondan. google da bu uykudan kendiliğinden uyanma sorunundan bir çok yerde bahsetmiş hatta neyin buna neden olduğunu bulmanın yöntemlerini de göstermiş. biraz daha çalışmam gerekecek galiba :)

şimdi birde şu var niye uykuya alıp hiç ellemeyince tam tamına 6 saat sonra açılıyor kendiliğinden ve son olarak tesbit ettiğim gibi birde kendiliğindende bir kaç dk sonra duruyor. işte tam 6 saat olması benim aklıma bir programın veya windows ayarının bunu yaptığını getiriyor. şu aygıt yöneticisindeki sürücülerde olan bu aygıt bu bilgisayarı başlatsın yazan aygıtların hepsinin tikini kaldırdım herşeyi kontro lettim ama 6 saat sonra bu bilgisayar başlasın gibi bir şeye hiç rastlamadım. ne zamanlayıcıda ne hizmetlerde..

ya tesadüfen bir gün bulup halletcez yada böyle idare etcez başka yolu yok. :)

iyi 6 saat sonra uykudan uyanıyor ve en fazla iki dk uyanık kalıp yine uykuya dalıyor. bu iyi :) ben hep çalışır sanıyordum ve  ondan korkuyordum.

ama tam çözdüm bitti demeden konu günceldir ve yardımlara açığım. teşekkürler.

qqAp5D.jpg

işte Olay Görüntüleyicisinde tam 6 saate yakın şekilde açıldığının resmi. yalnız o iki saat arasındaki fark 6 saat olmasına rağmen sistemin saati ile aynı değil. gerçek bilgisayarın açıldığı saat "günlüğe kaydedilen" yazan yerdekidir. bu fark neden onuda anlamadım? görüldüğü gibi uyandırma kaynağı bilinimyor diyor malesef yine araştırdım ama bulamadım. üstteki Kernel -Power bilgisinde de açıklamasında : sistem uyku durumuna giriyor nedeni : sistem boşta diyor. ve ikisinin arasında yani kendiliğinden uykudan uyanıp uykuya girme arasında 2 dk var ordaki kayıttada . daha önce söylediğim gibi. inşallah bulucaz nedeni :)

sanırım çözümü buldum. ikidir 6 saatlik uyku peryodunda yapmadı ayarı yaptıktan sonra. güç seçeneklerinde dengeli planda hazırda beklemeden önce geçecek süre 360 dk idi yani tam 6 saat. sanırım pc uyku modunda iken 360 dk yani 6saat sonra hazırda bekletmeye girişiyordu sistem yani tetikliyordu güç sistemini. onu hiçbir zaman yaptım dediğim gibi ondan sonra iki 6 saatlik uyku peryodunda yapmadı. bu sabah uykudan uyandırmadı beni sonra sabah 9 da yine uykuya aldım yine uyanmamış. nerden anlıyorum Olay Görüntüleyicisi de bunu teyit ediyor kendimde sabah şahit oldum. aslında bunu daha öncede denedim işe yaramamıştı. şimdi ise düzeldi. nedeni neyse ney uzatmaya gerek yok inşallah bir daha sorun oluşmaz. teşekkürler.