Jump to content

Yerimde Siz Olsaydınız Neyapardınız ?

pc-se7en
 Share

Recommended Posts

Merhabalar,

Modifiye işletim sistemleri ile seriyi alıp götürmüşken birden forumdan kaybolduğumu beni tanıyanlar bilir. PM ile soranlarda oldu hepinizden allah razı olsun.

Güreşçiyim ve geçen yaz itibarı ile artık antremanlara daha fazla zaman ayırmam gerektiği ve bunun yanında derslerinde ağırlaşmasıyla forumdan uzaklaştım. Şimdi size şöyle bir şey sormak istiyorum. 5. sınıftan bu yana hayatımda hiç oruç kaçırmadım. Ramazanda bu yaz gece antreman yapıyoruz ve yeni geldim antremandan. Boyum 188 ve yaklaşık 90 kiloyum ve vücudun su ve yiyecek ihtiyacı fazla. Herkes susadım derken ben öğleden açlıktan başka birşey hissetmiyorum. Haliyle iftarı açınca sağlam yiyoruz ve akşam 11'de antremana başladığımda nefes alamaz hale geliyorum. ( Azda olsa sporla ilgilenenler yemek ile antreman arasındaki sürenin önemini çok iyi bilir ) Yediğim yemek ağzımdan çıkacakmışçasına sıkıştırıyor. Türkiye şampiyonasına 7 ay kaldı ve bu süre benim için hiçte uzun değil yani her antremanda üzerine bir şeyler koymaya çalışıyorum ve ramazanda performansım oldukça düşük kalıyor. Siz olsaydınız tutmaya devam edermiydiniz ? veya iftarı nasıl yapmam gerektiği konusunda önerileriniz var mıdır ?

18 gün kaldı kardeşim. Ben Antalyadayım ve alarm kamera montajı yapıyoruz sıcağın bağrında kan ter içinde. İlk günler zorladı ama şimdi alıştım oruça bünye alıştı. Bence devam et. Orucun iftar sonrası verdiği manevi haz, ikindi saatlerinde verdiği sıkıntıyı kat kat siliyor. Bir sporcunun sahurda iftarda ne yemesi gerektiği konusunda bilgim yok. Ben sahurda tost vs üstüne karpuz kavun kalan kısma alabildiğince su içiyorum.  Geçenlerde bir video izledim akşamüstü oruç başıma vurunca o video aklıma geliyor ve açlık susuzluk unutuyorum hepsini 

Bu videoda demek istediğimi anlıcaksın. Allahıma şükürler olsun iftarda masamız dolu. 

https://www.facebook.com/photo.php?v=10152593310726189

Tutmaa devam et aşıı esen bile bünye spor yaptıgın ıcın yakar o şişkinlik hazımsızlıkla ılgılı ıftar sahur arası kısıtlı bu sebebple sındırımı hızlandırcak bişeler ola

en mantıklısı soda olacaktır ilaç alabilirsen gismotal al araştır öeceksin faydasını oruc bırakılmaz saglık sorunu olmadıkça

Hocam öğleden sonra uyuyun. Bu sizi rahatlatır. 2-3 saat kala da uyuyabilirsiniz iftara. Bugüne kadar tuttuysanız bugünden sonra da tutarsınız her geçen gün daha çok alıştığınızı fark edersiniz. Tabii biraz da psikolojik bir konu. Kararsızlığın yüzünden bu kadar etkileniyorsun. Ben de aç kalacağım düşüncesiyle başlamıştım oruca ve sürekli açlık hissediyordum. Zamanla aç kalmadığımı kendime telkin ederek zaman geçirdim ve bu konuyu unuttuğumu fark ettim.

Beslenme konusunda da iftarda çok yüklenmeyin. Yemeği yersiniz tıkanmayacak şekilde. Spora başlamadan önce meyve vs atıştırırsınız. Yine spordan sonra bastıracak şekilde karbonhidrat içermeyen şeylerden yersiniz. İlla tek partide doyacaksınız diye bir şey yok sonuçta. Zorlanmadan şişmeden ağır ağır yerseniz rahat olursunuz.

arkadasim bende bir süre box yaptim   gönül derki gece egerki yapabiliyorsan sabaha kadar antireman yap sabah yani ezan okumandan yemegini ye ve uyu saten sen anca böyle kendini koruyabilirsin ama bir sorun daha var sabahlari uyudugun icin genelde spor  ugrasanlar dinc olmalidir ramazandan bir kac hafta sonra anca toplarsin uyku düzenini

allah kolaylik versin

eskiden tersane çalışırdım, sabahtan akşama kadar kereste taşı kes kaldır birde güneşin altında; harcanan bedensel eforu siz hayal edin. her sene ramazana bir hafta kala başlardım oruca ve çalışırken ramazan boyunca hiç sıkıntı çekmezdim. yaklaşık 20 yıl önce böbreklerim arıza çıkarınca doktor yasakladı ,yaşamın kutsal olduğunu ve bizler bir lütuf olduğunu bizlere bahşedilen bu bedene elimizden geldiğince iyi bakıp uzun yıllar kullanmamız gerektiğini anlattı. şimdi sadece tutamıyorum ve bu bedene elimden geldiğince iyi bakmaya çalışıyorum.