Jump to content

Üniversite Tercihim Hakkında Düsünceleriniz

8506furkan
 Share

Recommended Posts

arkadarslar 2 yıllık bilgisayar programcılıgı veya büro yönetimi ve yönetici asistanlı arasında kaldım sizce hangisi daha avantajlı ??   Görüşleriniz dogrultusunda tercihimi yapacgım ..... :whistle:  :shifty:

Edited by 8506furkan

kpss ile bi iş sahibi olamzmıyız ki okadar kötü bi bölümmü yani bi de programcılıga hevesim var ondan ?

Bilgisayar programcılığı bitirip iyi yerlerde olanlar da var tabi ki bu biraz da sana bağlı hocalara bağlı kalmayacaksın araştıracaksın uygulama yapacaksın.

Kpss ye gelince 80-85 in üstünde bi puan yaparsan neden atanamayasın :)

kpss ile bi iş sahibi olamzmıyız ki okadar kötü bi bölümmü yani bi de programcılıga hevesim var ondan ?

bıkmadan usanmadan ilgiyle derslerini dinlersen okulu rahat bitirirsin hevesimde var diyosan yaparsın ama sıkılmıcan özellikle 2.sene cok zorlasıyor

Bende Bilgisayar Programcılığı okuyorum ve oldukçada memnunum. İş bulma konusunda sana şöyle anlatayım. Ben 19 Mayıs Üniversitesi'nde okuyorum. Bu sene son senem bizim üniversitenin en yüksek diploma puanı 4,00 benim 1.sınıf diploma puanım 3,54. Yurtta beraber kaldığım bir arkadaşım vardı 2.sınıf o 2,99 ile mezun oldu. Şuanda ise daha mezun olalı 1,5 ay oldu. Şuanda ise The Green Park Hotel'de çalışmaya çağırdılar. Oldukça dolgun maaş ve sigortayla çalışmaya başladı işin kısacası 2 yıllık ne okursan oku ilk iş diploma puanında sen diploma notunu yüksek tut yeter. Benim bu sene okulum bitiyor. Bende Boyner Group'ta işe başlayabilir arada birkaç kişide var ama tek şartları 3,50 diploma puanı. O yüzden bu sene bu diploma puanını dahada yukarı çıkararak önümdeki hayatımın rahat geçmesi. Tek şart araştırmacı olacaksın ve hocaların anlattığının dışındada çok araştırma yapıp kendini geliştireceksin.

Arkadaş çok güzel noktaya değinmiş diploma notunu yüksek tut
Selametle

ileriye yonelik kararlar alman gerek eger orayi bitirip birakacaksan bi ise yaramaz ama dgs diye bi sinav var bizim okula bile kabulu var, ona hazirlanacaksan bizim kazandigimiz bolumu milyon kat kolaylikla kazanirsin. arastir derim. bu arada bolum bogazici bilgisayar muh

Bende Bilgisayar Programcılığı okuyorum ve oldukçada memnunum. İş bulma konusunda sana şöyle anlatayım. Ben 19 Mayıs Üniversitesi'nde okuyorum. Bu sene son senem bizim üniversitenin en yüksek diploma puanı 4,00 benim 1.sınıf diploma puanım 3,54. Yurtta beraber kaldığım bir arkadaşım vardı 2.sınıf o 2,99 ile mezun oldu. Daha mezun olalı 1,5 ay oldu. Şuanda ise The Green Park Hotel'de çalışmaya çağırdılar. Oldukça dolgun maaş ve sigortayla çalışmaya başladı işin kısacası 2 yıllık ne okursan oku ilk iş diploma puanında sen diploma notunu yüksek tut yeter. Benim bu sene okulum bitiyor. Bende Boyner Group'ta işe başlayabilirim arada birkaç kişide var ama tek şartları 3,50 diploma puanı. O yüzden bu sene bu diploma puanını dahada yukarı çıkararak önümdeki hayatımın rahat geçmesi. Tek şart araştırmacı olacaksın ve hocaların anlattığının dışındada çok araştırma yapıp kendini geliştireceksin.

Bu yazdıklarınıza ben pek katılmıyorum açıkcası. :)  Benim diploma notum sizin kadar iyi değildi fakat ilk yazılım şirketi görüşmem de iyi bir intibah ve istediklerini yapınca çağırdılar başladım. Şunu da belirteyim ben mezun olalı bayağı oldu ve okul size çok şey katmaz, okul sadece temel yol gösterir üzerine koyarsan koluna bilezik olur. Diploma bi yerden sonra sadece kağıt parçasıdır. Koltuğa koyup ona iş yaptıramazsınız. Forumda bilgisayar okumayıp, bilgisayar okuyanlardan iyi programcılık yapanlarımız var ki onlar kendilerini biliyorlar. Velhasıl kelam her şey kendiniz de biter okul şart değil demiyorum ama çok yüksek puanlar ve diploma sadece kağıdın üstündeki rakamlardır. Okuyun kendinizi geliştirin öne çıkın. Ancak bu şekilde amacınıza ulaşırsınız ben öyle yaptım. Şuan Türkiyenin en büyük, HBYS sektöründe öncü olan bir yazılım firmasında Java Oracle Yazılımcısıyım. Gerçi benim departman biraz kozmik ama neyse orasını karıştırmayalım. :D

Not : Şunu da belirteyim büyük küçük yazılım firmaları eleman işe alımı yaparken. Şunu gözardı ederler. Üniversitelerin 4 yıllık Bilgisayar Müh. Elektrik Müh. Matematik veya İstatistik. Bölümlerinden mezun askerlikle ilişiği bulunmayan Java Oracle, C# .Net, Jasper Report, Fast Report, VTYS Konularına hakim ve 3 yıl bir proje de çalışmış falan. Bunları nerden mi söylüyorum. Kariyer.net ve yenibiris.com dan alıntı yaparak ve hiçbirinde diploma puanı diye bir ibare görmedim :)

Edited by SimpsoN_Bart

Benim çok arkadaşım var bilgisayar programcısı çoğu boşta ama kendini yetiştiren güzel iş buluyor. İstanbul kocaeli civarında çok rahat iş bulabilirsin. illa yazman gerekmiyor. Sistemci olabilirsin, raporlama yapabilirsin, setuplarla felan uğraşabilirsin destek bölümünde alternatiflerinde var. Ayrıca iyi bir kursa gidersen güzel bir başlangıçta yapabilirsin yazılım dünyasında.

Rolanti bir iş istiyorsan gitme bilgisayar programcılığına. Üretenin kazandığı bir sektör

Ben yaptım çalışmak gerekiyor. Yazılım mühendisliğide her yerde yok malesef. Kontenjanlar ise oldukça sıkıntılı. Bide şimdi 1-2 sınıftan almadığın bir çok dersi alttan veriyorlar diye biliyorum. Gideceğin üniversite senden hazırlık okumanıda isteyebiliyor. Kapsamlı bir inceleme yapmanı öneririm

Mesela maltepe üni hazırlıkla beraber fakülteye gitmene müsade ediyordu ama istanbul üni ve kültür buna müsade etmiyordu. +1 yıl daha demek buda yada muafiyeti alıcaksın

Yazdıklarını noktası virgülüne tekrar tekrar okudum. Ama öncelikle 3 yıllık bir proje derken biz 2 yıllık okuyan öğrenciler nasıl 3 yıllık bir projede çalışabilsin ? VTYS bilgim oldukça iyi bu sene temelini aldım sadece AA ile geçtim. Devamı bu sene öğrenicez bu sene göreceğim dersler ise C#, VTYS, Android, Java, Autocad bunlarında temelini iyi öğrenirsem zaten öğrenmeye aç biriyim kendimi geliştiririm. Ama 3 yıllık bir proje derken ne demek istediği anlamadım :( Ayrıca şuan okulda Bilgisayar Programcılığı'nda 1.öğrenciyim. 2.Dönemide birinci tamamladım :D

Son yazdığımı çok kafana takma ben onu örnek olsun diye verdim :) Yani bende bir projede 3 yıl çalışmadım fakat bunlar bazı şirketlerin istediği spesifik özellikler senin yazdıklarına istinaden not ortalamasından AA dan okul birinciliğinden değilde bunlara önem verilmesiydi :)