Jump to content

Bilgisayar Mühendisliği

HighDamage
 Share

Recommended Posts

Merhaba.Uzun bir süre tnctr ye ara vermiştim.Bunun sebebi de üniversite sınavıydı.Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği kazandım.Bölüm ingilizce.Bu bölümü okumuş veya sektörün içinde olan abilerimin değerli tavsiye bilgi ve nasihatlerini bekliyorum.

Hayırlı olsun. Çukurova üniversitesi Bilgisayar Müh(ing) 3.sınıf öğrencisiyim bende. Yeni mi yerleştirildin? İngilizce düzeyin nasıl?

Teşekkürler.Yeni yerleştim.ingilizcem iyi ama ben perfect olmasını istiyorum o yüzden hazırlık sınıfı okumayı düşünüyorum.Ben zaten adanalıyım adanayı biliyorum ama okulun eğitim düzeyini bilmiyorum.Bilgi verirsen sevinirim

Hazırlığı önermiyorum ingilizcen varsa muafiyet sınavına gir eğer yetersiz düzeyde isen mecbur okuyacaksın zaten. Yadyo lise 5 diyebilirim bölüm ile alakası yok. 1 sene yan gelip yatayım biraz dinlenirim diyorsan o ayrı. Zaten yadyoda öğretilen ingilizce bölümde pekte işe yaramıyor diyebilirim. Bölümde teknik ingilizce lazım olacak sana. Bunu da zamanla sen öğreniyorsun, kimse öğretmiyor malesef.

Hazırlığı önermiyorum ingilizcen varsa muafiyet sınavına gir eğer yetersiz düzeyde isen mecbur okuyacaksın zaten. Yadyo lise 5 diyebilirim bölüm ile alakası yok. 1 sene yan gelip yatayım biraz dinlenirim diyorsan o ayrı. Zaten yadyoda öğretilen ingilizce bölümde pekte işe yaramıyor diyebilirim. Bölümde teknik ingilizce lazım olacak sana. Bunu da zamanla sen öğreniyorsun, kimse öğretmiyor malesef.

İngilizcem iyi ama akademik kariyer yapma planlarım var bu yüzden perfect olmasını istiyorum ki ilerde 2 dil daha öğrenme planım var o yüzden hazırlık okumak istiyorum.Tecrübelerin varsa en ufak bir tavsiyeye bile açığım.

İngilizcem iyi ama akademik kariyer yapma planlarım var bu yüzden perfect olmasını istiyorum ki ilerde 2 dil daha öğrenme planım var o yüzden hazırlık okumak istiyorum.Tecrübelerin varsa en ufak bir tavsiyeye bile açığım.

Hep bir hayaller bir hayaller. Üniversite ortamını görmeden atılgan olma bekle bi :) Hayırlı olsun inşallah dediğin gibi olur ama Bilgisayar Müh liğinde akademik kariyer işi zor. Hatta çok zor. Hayal kırıklığına uğramazsın inşallah.

ayrıca ders programını inceledim. Okul içerisinde dil öğrenebilmek için kredi ayırmamışlar. Bu da demek oluyor ki yoğun bir program var. En azından ders saatleri çok. Yani dil öğrenmek hayal olabilir senin için. çünkü akademik kariyer düşünüyorsan bunu iyi bir üniversitede yüksek lisans ya da master yaparak yaparsan iş imkanın artar, ki bu da boun odtü itü ytü gibi üniversitelerde iş bulma oranını arttırır. Ancak buralara girebilmen için iyi düzeyde fizik matematik ve orta düzeyin üzerinde programlama bilmen şart. diploma ortalaman ise sitede her ne kadar 2.50/4.00 - Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans, 3.00/4.00 master için dese de bunlara aldanma 4 üzerinden 3.90 ın altına düşmemen lazım. bu yüzden dil öğrenmek yerine kendini geliştir. Dilin sana katacağı sıkıntıları hazırlık sınıfında anlarsın :)

http://ceng.cu.edu.tr/tr/detay.aspx?pageId=1527

http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/Basvuru

http://www.metu.edu.tr/admissions/graduate-programs

http://www.fbe.itu.edu.tr/Pages.aspx?app=7&pID=146

ÇÜ YADYO’DA HAZIRLIK EĞİTİMİ ALACAK TÜM ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE

·       Bir yıllık YADYO Hazırlık programından muaf olmak için

8 Eylül 2014 Pazartesi günü saat 09.00’da YADYO’da verilecek olan İngilizce Muafiyet (Hazırlık Atlama) sınavına girmeniz gerekmektedir. Bu sınav yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Sınav örneğine  http://yadyo.cukurova.edu.tr  sayfasından ulaşabilirsiniz.

·       YADYO Muafiyet sınavına girecek öğrenciler sınava resimli kimlik belgesi ve öğrenci kayıt belgesi ile birlikte hem KURŞUN KALEM hem de TÜKENMEZ KALEM getirmek zorundadır.

·       Muafiyet sınavına girip de başarısız olan veya sınava katılmayan öğrencilerin bir yıl süreyle YADYO hazırlık programına devam etmeleri zorunludur.

·       Hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin düzeyleri 9 Eylül 2014 Salı günü saat 09:30’da YADYO’da yapılacak Seviye Tespit Sınavı sonuçlarına göre belirlenir. Tüm  öğrenciler (Muafiyet sınavına giren/ girmeyen) Düzey Belirleme Sınavına katılmak zorundadırlar.

·       Muafiyet ve/veya Seviye Tespit sınavlarına katılmayan öğrencilere mazeret sınavı hakkı verilmez.

·       2014-2015 eğitim-öğretim yılı 15 Eylül 2014 tarihinde başlamaktadır. Hazırlık eğitimi alacak öğrencilerin bu tarihte YADYO’da bulunması gerekmektedir.