Jump to content

C# Diziler Sorunu

lamont
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar C# dizi mantıgını bir türlü çözemedim mesala aşagıda lisbox içindeki sayıları küçükten büyüğe dogru sıralama yapan kod var bu kodun ne iş yaptıgı mantıgını çözemedim dizilerde sıralma teknigini mantıgı nedir açıklayabilirmsiniz arkadaşlar mantık bir türlü oturmuyor ezber olsun istemiyorum

private void button1_Click(object sender, EventArgs e)

{

int[] Sayilar = { 10, 21, 9, 7, 5, 2, 12, 16, 25 };

int temp = 0;

for (int i=0; i < Sayilar.Count(); i++)

{

for (int j = i; j < Sayilar.Count(); j++)

{

if (Sayilar[i] > Sayilar[j])

{

temp = Sayilar[i];

Sayilar[i] = Sayilar[j];

Sayilar[j] = temp;

}

}

}

for (int i = 0; i < Sayilar.Count(); i++) listBox1.Items.Add(Sayilar[i]);

}

}

}

• Editor

Bunun için linq yapısını kullanabilirsin.

ArrayList q = new ArrayList();
        foreach (object o in listBox1.Items)
            q.Add(o);
        q.Sort();
        listBox1.Items.Add(q.ToString());

Yukarıdaki örnektede Sayilar dizesini ikidefa okuyor çark gibi düşünün iç içe olan iki çark.

ilk for 1 sıra gittiğinde içerideki sayiların adedi kadar gidiyor. ve ilk for her çalıştıgında sıradaki değeri kendi içinde karşılaştırıyor eğer büyük ise

temp adlı değişkene aktarıyor daha sonrada listbox a aktarıyor ama yukarıda verdiğim örnek daha basiti.

Edited by pairs

• Editor
  1. ArrayList q = new ArrayList();      ---   bir dizi listesi oluşturuyoruz.
  2. foreach (object o in listBox1.Items)   --  foreach komutuyla listboxdaki itemlerin tamamını sırasıyla okuyarak o değişkenine aktarıyoruz.
  3. q.Add(o);     ---  oluşturduğumuz dizi listesine bu listboxdaki itemleri ekliyoruz.
  4. q.Sort();       ---  arraylist in sort methoduylada bunları büyükten küçüğe listeliyoruz.
  5. listBox1.Items.Add(q.ToString());   -- ve daha sonrada arraylist i listbox a ekliyoruz.

benim verdigim kodlar peki pairs mantıgını anlayamadım 

kod eksikmi tek hata veriyor 

Error 1 The type or namespace name 'ArrayList' could not be found (are you missing a using directive or an assembly reference?) C:\Users\ASUS\örnek projeler\karenin kenarı çevresini hesaplama\WindowsFormsApplication43\WindowsFormsApplication43\Form1.cs 23 13 WindowsFormsApplication43

arkadaşlar aşagıdaki kodların nasıl çalıştıgını adım adım bana anlatabilecek kimse varmı kafam çok karıştı bu kısımda detaylı bir şekilde anlatabilirmisiniz

{

temp = Sayilar[i];

Sayilar[i] = Sayilar[j];

Sayilar[j] = temp;

}

Sanırım bu bir algoritma analizi dersinden alınma bir kod. Bu algoritma "bubble sort"a benziyor ama değil. Algoritmanın detaylarını ;

http://www.sorting-algorithms.com/bubble-sort

burda görebilirsiniz. Ama elimden geldiğince Türkçe anlatmaya çalışırsam; 

Senin algoritmanın nasıl çalıştığının tüm adımlarını göstermek uzun sürecektir ama ilk 4 adımı gösterirsek

10, 21, 9, 7, 5, 2, 12, 16, 25

1-  9, 21, 10, 7, 5, 2, 12, 16, 25

2- 7, 21, 10, 9, 5, 2, 12, 16, 25

3- 5, 21, 10, 9, 7, 2, 12, 16, 25

4- 2, 21, 10, 9, 7, 5, 12, 16, 25

Kısaca her gördüğün büyük sayıyla küçük sayının yerini değiştiriyor. Biliyorum çok açıklayıcı olmamış olabilir ama algoritmanın tam adını ne yazık ki bulamadım ama dediğim gibi bubble sort mekanizmasına benziyor.Visual Studio'da breakpointler koyarak (mesala sayilar[j] = temp kısmına) algoritmanın işleyişini aşağıda görüldüğü gibi çok güzel takip edebilirsin.

Rlan56W.png

Adım 1 (Değişken tanımlama bölümü)

int[] Sayilar = { 10, 21, 9, 7, 5, 2, 12, 16, 25 }

sayılar isimli elemanları tamsayı olan bir dizi oluşturuyorsun ve dizinin elemanlarını belirtiyorsun. Buradaki ayrıntı şu: dizi eleman indisleri sıfırdan başlar ve buna göre tanımlama gereği dizinin ilk elemanı sayılar[0] ve içeriği ise 10, benzer şekilde ikinci eleman sayılar[1] ve içeriği 21 bu şekilde devam ediyor..

int temp=0

tamsayı olacak şekilde bir temp değişkeni tanımlıyorsun ve değer olarak 0 ataması yapıyorsun. 

Gelelim döngüye

for (int i=0; i < Sayilar.Count(); i++) dizinin ilk elemanını dizi eleman sayısına kadar saydırıyorsun ve 1 er arttırıyorsun. Başlangıç değeri 0

{

for (int j = i; j < Sayilar.Count(); j++) dizinin ilk elemanını i den başlatıyorsun.i başlangıçta sıfır idi, dizi elaman sayısına kadar döndürüyorsun j 1 er artıyor.

{

if (Sayilar[i] > Sayilar[j]) Burada i=0 j=0 sayılar[0] sayılar[0] dan büyükse ki değil adım atlanıyor. tekrar çalıştıralım

{                                   i=0, j=1 oldu sayılar[0] yani 10 değeri sayılar[1] den yani 21 den ki değil atlıyorsun 

temp = Sayilar[i];       i=0, j=2 oldu sayılar[0] yani 10 değeri sayılar[2] den yani 9 dan büyükse işte o zaman

Sayilar[i] = Sayilar[j];                               temp değişkenine sayılar[0] yani 10 değerini atadın

Sayilar[j] = temp;                                    sayılar[0] yani 10 değerini silip yerine sayılar[2] deki 9 değerini atadın

}                                                                sayılar[2] deki 9 değerini silip yerine 10 değerini atamış oldun. son duruma göre

dizinin yeni durumu int[] sayilar ={9,21,10,7,5,2,12,16,25} oldu.

}                                                                  Bu döngü nxn kadar çalışır ve son durum int[] sayilar={2,5,7,9,10,12,16,21,25} olur

}

for (int i = 0; i < Sayilar.Count(); i++) listBox1.Items.Add(Sayilar[i]);

burada elemanların yeri değişen dizinin son hali listbox a sıra ile yazdırılmakta

}

}

}

umarım açıklayıcı olmuştur

kardeş aşagıdaki kısmı adım adım çalıştırdım döngü ilk kez başladıgında aşagıdaki kısımda 2 defa yerinde dönüyor ve j=2 oluyor ondna sonra aşagıdaki kodları icra ediyor

kardeş aşagıdaki kısmı adım adım çalıştırdım döngü ilk kez başladıgında aşagıdaki kısımda 2 defa yerinde dönüyor ve j=2 oluyor ondna sonra aşagıdaki kodları icra ediyor

tamam işte ilkinde dizinin birinci ve ikinci elemanları karşılaştırılıyor yani 10 ve 21.. 10 değeri 21 den büyük olmadığı için döngü tekrar çalışıyor ve bu defa dizinin birinci ve üçüncü elemanları yani 10 ile 9 karşılaştırılıyor. yani kısaca

döngünün 1. adımında: i=0            j=0                  sayilar[0] > sayilar[0]  mi? hayır yani 10>10 mu hayır (10 ile 10 karşılaştırılıyor)

2. adımında  i=0            j=1                  sayılar[0] > sayilar[1]  mi? hayır yani 10>21 değildir (10 ile 21 karşılaştırılıyor)

3. adımında  i=0            j=2                  sayilar[0] > sayilar[2]  mi? evet !! o zaman yerlerini değiştir. (10 ile 9 karşılaştırılıyor)

ilk iki adımda hayır cevabı aldığın için 2 defa yerinde döndü üçüncü adımda şart sağlandığı için if döngüsü altındaki işlemler uygulandı...

for (int j = i; j < Sayilar.Count(); j++) dizinin ilk elemanını i den başlatıyorsun.i başlangıçta sıfır idi, dizi elaman sayısına kadar döndürüyorsun j 1 er artıyor.

if (Sayilar[i] > Sayilar[j]) bu ilk döngüyü bitirip tekrar döndügünde yani 2 ci döngüde yularıdaki for gidiyor j=i; burda j 1 yapıp tekrar aşagı geçiyor çok saçma çalışıyor mantıgını kavrayamadım