Jump to content

AMD'nin 65nm Mobil Griffin İşlemcisi Gün Yüzüne Çıktı

alperen_69

Recommended Posts

amdgriffinmay07inqzp2.jpg

Kabul etmeiliyz ki AMD'nin rakibi Intel'den geride kaldığı en önemli nokta mobil çözümler. Firmanın bu yönde ATi'yi de satınlamasıyla başlattığı sıkı bir çalışma olduğu biliniyor. İşte bu noktada firmanın yeni platformunun önemli bir parçası olacak kod adı "Griffin" olan ve 65nm üretim teknolojisine sahip yeni mobil işlemcisi ortaya çıktı.

Öncelikle gün yüzüne çıkan detayları ile yeni mobil işlemciyi tanımaya çalışalım,

- AMD'nin yeni mobil işlemcisi 65nm üretim teknolojisi ile üretilecek.

- Daha yüksek performansa sahip olan işlemci batarya tarafındaysa daha uzun sürelerei vaat ediyor.

- İşlemci üzerinde AMD'nin hayli iddialı olduğu teknolojiler var. Örneğin Split Power Plane adı verilen teknoloji sayesinde işlmci üzerinde bellek kontrolcüleri ve işlemcininher çekirdeği farklı voltaj değerlerinde çalışabiliyor. Tabii buda daha uzun pil ömrü anlamına geliyor.

- Yeni işlemciler geliştirilmiş bellek kontrolcüleri sayesinde daha iyi performans ve daha yüksek verimrlilik sağlacakları belirtiliyor.

- Griffin işlemcilerinin HyperTransport desteklemeleri de söz konusu.

Ortaya çıkan ilk detaylar bu şekilde. AMD Intel'in Centrino ile yakaladığı başarıya karşı süren uzun soluklu sessizliğini yakında bozacak gibi. Firma yeni işlemcileri ile birlikte DirectX 10 destekli entegre grafil işlemciye sahip mobil RS780 yongası da hazırlayacak platformunu son derece sağlam temeller üzerine kurma hedefinde. masaüstü tarafından sonra dizüstü tarafına da AMD'nin uzun süredir beklenen ağırlığı vermesi ile rekabet bu platformda da alevlenecek gibi görünüyor.

kaynak : donanımhaber

• 3 hafta sonra ...

meşhur core 2 duo merak ettim test ettim

valla şişirmeden başka bişi degil

intel buyuk ve reklemını yaptınmı sırf reklam + sı olarak satışını artırdıgını kabul etmek lazım

fakat bana 1,86 intel cpu nun (200$) civarında

amd nin x2 5600+ ını geçtigini soylerseniz gülerim valla(180$-yada 200$arası)

amd x2 kullanıpta sonra core iki kullananlar malesef amd x2 diyorlar mesela ben

• Administrator

intel buyuk ve reklemını yaptınmı sırf reklam + sı olarak satışını artırdıgını kabul etmek lazım

amd nin x2 5600+ ını getitigini soylerseniz gülerim valla(180$-yada 200$arası)

amd x2 kullanıpta sonra core iki kullananlar malesef amd x2 diyorlar

Hayatımda gördüğüm en hızlı boot amd Athlon 3000+ & Msi k9ngm anakart &512 DDr2 667mhz ram & tncxp iledir. LCD monitör kendine gelmeden boot ediyor insafsız. Yukarıda reklamı geçen cihannet internet kafe'deki bilgisayarlar bunlar. Anakarttanmıdır bilemiyorum. Benim pc amd olmasına rağmen böyle açılmıyor. Kıskandım.

AMD 3000+'ın özel serileri çıkartılmıştı. Onlardan olabilir. 64 bit içinde L1 128kb L2 512kb önbellekli özel serileri var.

Core2Duo'lar AMDlerden daha iyi bunu bir AMd fanı olarak söyleyebilirim. Bunun sebebi önbellek ve bu önbelleğin kullanım şekli. Bu farkı ağır çizim programlarında (Pro Engineering gibi) görebilirsiniz.

amd nin x2 5600+ ını geçtigini soylerseniz gülerim valla(180$-yada 200$arası)

amd x2 kullanıpta sonra core iki kullananlar malesef amd x2 diyorlar mesela ben

AMD nin işlemcilerine söyleyecek sözüm yok 2005 yılında gerçekten INTEL i ezdiler ancak 2006 ve 2007 nin ilk yarısı INTEL in yılları oldu INTEL dünyanın en büyük işlemci üreticisi elbetteki reklamları sayesinde de büyük karlar elde ediyor ama bu demek değildir ki INTEL in bütün işlemcileri AMD nin gerisinde B) ama INTEL in fiyat bazından ciddi değişimler yapması gerekiyor kaliteyi ucuza sunmak gibi mesela görücez bakalım...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...