Jump to content

Bilgisayar Topluyorum

adam4
 Share

Recommended Posts

m arkadaşlar. Ben bi masaüstü pc toplamayı düşünüyorum. Ama parça parça toplıcam. Yani öyle direk bi bütçem yok. Aylık 500tl ayırabilirim ve 5 ayda falan toplamam lazım kasayı. Tabiki oyuna yönelik bir pc olacak bu. Sistem sistem tavsiyeleri bekliyorum. Sadece kada topluyorum bu arada. Teşekkürler şimdiden.

Eyvallah kardeşim. Senin yorumunla bu kararı vardım. Yavaş yavaş toplıcam artık. :))
Beyler bu ay 500 tl bütcem var ve ssd ile güç kaynağını almayı düşünüyorum.
Ssd olarak samsung evo 120gb 245tl
güç kaynağı ise carsair builder vs series 80 plus 650 wat(206tl) almayı düşünüyorum. Sizce iyimi yoksa aynı fiyata daha iyisi varmı.

m arkadaşlar. Ben bi masaüstü pc toplamayı düşünüyorum. Ama parça parça toplıcam. Yani öyle direk bi bütçem yok. Aylık 500tl ayırabilirim ve 5 ayda falan toplamam lazım kasayı. Tabiki oyuna yönelik bir pc olacak bu. Sistem sistem tavsiyeleri bekliyorum. Sadece kada topluyorum bu arada. Teşekkürler şimdiden.

bence eğer aylık 500tl ödeyeceksen tüm pcyi bir anda topla ve taksitli yap hem bu şekilde olduğunda parça garanti süreleride aynı olur sadece ssd yi sonradan alırsın. bunu ilk başta almak bence farz değil ama tabiki senin tercihin

bide senin monitör vs var mı yani sadece kasa mı olcak ona göre fiyat verilir

bence eğer aylık 500tl ödeyeceksen tüm pcyi bir anda topla ve taksitli yap hem bu şekilde olduğunda parça garanti süreleride aynı olur sadece ssd yi sonradan alırsın. bunu ilk başta almak bence farz değil ama tabiki senin tercihin
bide senin monitör vs var mı yani sadece kasa mı olcak ona göre fiyat verilir

Monitör falan herşey var hocam.Şöyle bir durum var öyle birşey altına girmek istemiyorum çok acelem yok kasa toplarken alcağım o 500tl garanti değil bazen 2 aylıkta alabiliyorum o yüzden o taksit olayı yatıyor. Ayrıca ilk olarak ssd almam lazım çünkü benim şuanki pcnin hdd öldü ona takıcam şimdilik pcyi toplayıncada topladığıma takıcam
Beyler sizce
AMD A10 X4 6800K 4.1ghz 4MB FM2
i5 4690 Soket 1150 3.5ghz 6MB

Hangisi olmalı işlemci sizce

Monitör falan herşey var hocam.Şöyle bir durum var öyle birşey altına girmek istemiyorum çok acelem yok kasa toplarken alcağım o 500tl garanti değil bazen 2 aylıkta alabiliyorum o yüzden o taksit olayı yatıyor. Ayrıca ilk olarak ssd almam lazım çünkü benim şuanki pcnin hdd öldü ona takıcam şimdilik pcyi toplayıncada topladığıma takıcam
Beyler sizce
AMD A10 X4 6800K 4.1ghz 4MB FM2
i5 4690 Soket 1150 3.5ghz 6MB

Hangisi olmalı işlemci sizce

i5 daha iyi bir seçim olur bence intelin en sevmediğim olayı hemen hemen her nesilde işlemci soketini değiştiriyor ve milleti hem anakart hemde işlemci değiştirmek zorunda bırakıyor maalesef

ama yinede intel daha iyi seçim olur

ekonomik amd sistem istersen

teknobiyotik.com
kasa: Aerocool Strike-X One

vatanbilgisayar.com
güç kaynağı: XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 600W
anakart: Msi 970 Gaming am3+
işlemci: AMD FX X8 8350
işlemci soğutucu: THERMALTAKE MeOrb II ULTRA SLIM 775/1150/1155/56&AMD/FM1
ssd: samsung evo 840 250gb
ekran kartı: Sapphire R7 260X 2gb GDDR5
ram: GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram

Edited by gangstarap

Dostum Maden aylik ortalama bütçen 500 Tl ne kadar zamana yayilacagi da belli degil o acidan fiyat konusunda zamandan etkilenmeyen ürünlerden başlasan iyi olur misal istersen SSD fiyat olarak sürekli düsüş eğilimindedir. Bu acidan simdiki fiyati ile 5 ay sonraki fiyati ayni olmayacaktir. Yine ayni güzergahtan yola cikarsak hangi donanımı hangi sirayla alman lazim gerektigini belirlemen daha yerinde olur bu acidan benim tavsiyem ve siralamam;

KASA her zaman kasadır power ve kasayi ayri ayri alacaksan onceligin kasa olsun zira bundan 2 sene oncesiyle simdi arasında pek bir fark yok. Power Supply de keza ayni sekilde.

RAM Kullanacagin ram belliyse büyük ihtimal DDR3 olacaktir. Fiyat konusundan cok bir degisiklik olmadığından 2. tercihin olabilir. Min. 8 GB Kingston tavsiye ederim daha iyisi olursa tadindan yenmez.

DVD-RW günümüzde daha iyi bir kullanisli bir altyapi olmadindan fiyat konusunda da sabit sayilir. 3. olarak düsünebilirsin.

ANAKART sistemin altyapisini kuracagin platformu sectiysen ki intel tercih etmişsin pin sayisina göre ort. 200-250 TL lik bir anakart alacaksan fiyat zaten uzun zaman sabit sayilir. Bu acidan 4. Tercih.

CPU günümüzde 4. nesil işlemciler var bu bağlamda tampon belleği en yüksek (L2 ve L3 cacheleri) i5 serisi bir işlemci alabilirsin.5. Tercih.

SSD ( Yada Hibrid Seagate Momentus) Buraya kadar en az 3-4 ay gecirdiğini varsayarsak fiyat konusunda olmasa da teknoloji ve okuma yazma hizlari konusunda daha iyi ürünler piyasaya cikmis olacak bu acidan en az 600 MB a / 550 mb yazma hizina sahip bir SSD yada Hibrid disk düsünebilirsin.

EKRAN KARTI Ekran kartını en sona yazmamın sebebi sürekli cıkan yeni oyunlara adapte olabilecek ekran kartları cikmasi bu acidan 5 ayi doldurduğunu varsayarsak 5 ay oncenin yada 5 ay sonranın oyunları arasında oldukça fark olacaktır. Bu acidan min. 250-300 tl arasında bir ekran kartı yaklasik 2-3 sene götürür daha iyi 4-5 sene götürür.

Bugünkü düsüncelerim gelecekteki markalar ile uyuşmayabileceginden simdilik marka tavsiye yapmiyorum.

ekonomik amd sistem istersen

teknobiyotik.com
kasa: Aerocool Strike-X One

vatanbilgisayar.com
güç kaynağı: XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 600W
anakart: Msi 970 Gaming am3+
işlemci: AMD FX X8 8350
işlemci soğutucu: THERMALTAKE MeOrb II ULTRA SLIM 775/1150/1155/56&AMD/FM1
ssd: samsung evo 840 250gb
ekran kartı: Sapphire R7 260X 2gb GDDR5
ram: GSKILL 8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram

Benim aldığım pc ye benziyor biraz :)
Arkadaşın dediği gibi bunlar iyi
Aerocool Strike-X One = Eksenbilgisyar' dan almıştım kasayı 135 tl ye (Hem gösterişli kullanışlı ön tarafında 2 tane 3.0 var. Bu fiyata daha iyisini bulmak zor gibi )
bunlardan farklı olarak ram 2x4 1866 mhz kingston CL9 (CL değerlerinin düşük olmasına dikkat et)
SSD kesinlikle Samsung 840 evo al (SSD 4k değerleri çok önemli)
Anakart Asus m5a97 R2
güç kaynağı: XIGMATEK TAURO SERİSİ 80PLUS 600W (Burdada OPP, OCP,OTP, SCP.. Güç korumaları var SSD ve diğer parçaların korunması açisindan bu özelliklerin olmasına dikkat et)
İşlemci de bende Fx8320 var baya iyi A10 alma sakın, genelde A10 lar hem oyun hem internet vb. için
Ekran kartı da tavsiyem Asus Nvidia (256 bit)...

Bunları almadan Önce Araştırma yapmanı tavsiye ederim

SSD
http://www.enpedi.com/2012/08/ssd-solid-state-drive-hakknda-hersey-i.html
Ram
http://www.chip.com.tr/satinalmarehberi/ram-almadan-once-bilmeniz-gerekenler_41502.html
İşlemci
http://www.chip.com.tr/satinalmarehberi/dogru-islemciyi-secme-rehberi_38517.html

Şuan pc baya iyi Oturan arkadaşlar övgü ile bahsediyor :)

Gigabyte H87M-D3H Intel H87 Soket 1150 DDR3 1600MHz SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart         

Core i5 4460 Soket 1150 3.2GHz 6MB Cache 22nm İşlemci                                                                     

PERFORMA LGA775/1150/1155/1156 & AMD AM2/AM2+/AM3/FM1 İŞLEMCİ SOĞUTUCU          

Sapphire R7 265 DUAL-X GDDR5 2GB 256Bit AMD Radeon DX11.2 Ekran Kartı                                   

8GB (2x4GB) RipjawsX DDR3 1600MHz CL9 1.5V Dual Kit Ram                                                               

RHINO 432 600W MidT ATX SİYAH KASA          

WD 3.5" 1TB Caviar Blue SATA 3.0 7200Rpm 64MB Cache Harddisk

toplam 1700-1800tl