Jump to content

[Soru] İki Farklı Kulaklıktan İki Farklı Ses Çalma

PColik
 Share

Recommended Posts

Selamlar arkadaşlar. Sizlerden çok merak ettiğim, ve eminim herkesin işine yarayacağını düşündüğüm birşeyin mümkün olup olmadığını soracaktım.

Aslında anlatmak istediğimi konunun başlığı çok açık bir şekilde özetliyor.

Sorum şu:

Örneğin: Bilgisayarımın biri ön paneline, diğeri ise arka panele olmak üzere iki kulaklık taktım. İki farklı müzik çalar yazılımı kullanmak istiyorum. Birisi sesi sadece ön panele taktığım kulaklıktan verecek, diğer müzik çalar ise sesi arka panele takılı olan kulaklığa verecek.

Konuyu dahada özetlemem gerekirse sadece 1 bilgisayardan 2 kişi kendi müziğini dinleyecek veya bilgisayar kullanan oyun oynarken yanındaki kişi müzik dinleyebilecek.

NOT: Bilgisayarda iki veya daha fazla ses kartı takılı olduğunda bunu yapmayı başarmıştım. Örneğin bilgisayarda 4 tane ses kartı varsa 4 adete kadar kulaklık takabilmeyi bulmuştum. Fakat benim istediğim tek ses kartı (on board) olan bir bilgisayardan iki farklı kulaklık ile farklı sesler çıkartabilmek.

Şimdiden yardımcı olan, olmayan tüm arkadaşlara teşekkürler.

Bu arada Google'da "one sound card two outputs" şeklinde arama yaptım. Sanırım benim yapmak istediğim sonuçlar çıkıyor ama İngilizce olduğundan dolayı pek birşey anlayamadım. :/

• Editor

Kullandıgın ses kartına ait giriş ve çıkışların hepsini çıkış olarak seçebilirsin.

Daha sonra bazı programlarda çıkış için sana seçim sunuyor orada çıkış olarak senin ve diğer kulaklıgın çıkışlarını seçebilirsin.

Daha önce böyle bi ayarı realtek de görmüştüm.

• Editor

Şuanda realtek olmadıgı için bende reism felan atamıyorum ama realtek in denetim masasında uygulaması olması lazım ordan çıkışları görüp 3 tanedir mesela onların tipini değiştireceksin mikrofon u mesela çıkış yapabilirsin.

Aslında ikinci kulaklığı mikrofon yerine taktım. Arkadaşın dediği gibi mikrofonu çıkış olarak seçtim. Mikrofon ve ses jaklarını iki farklı ses kartıymış gibi gösteren bir program olsa dediğiniz gibi çok güzel olacakta böyle bir şey mümkün değil sanırım.

Ama Left / Right şeklinde yapabildim. İki farklı müzik oynatıcı yaptım. Birinden balance ayarını right diğerinden ise left yaptım ve iki programdan da farklı müzikler açtım. Her iki hoparlörden de farklı şarkılar çalıyordu :D