Jump to content

Harici Disk Düzeltilir Mi?

selcuk33
 Share

Recommended Posts

Merhaba,

Bugün harici diskim takılıyken flash diskimi takıp mac üzerindeki disk izlencesinden biçimlendirmeye bastım. Sonra farkettimki aslında yanlışlıkla harici diski biçimlendirmeye basmışım. Hemen büyük bir adrenalinle kabloyu çıkarttım. Şimdi diski taktığım zaman hem windows hem mac görüyor ama harf alıp bilgisayarımda çıkmıyor. Harddisk benim için çok önemli, içindeki verileri almamın bir yolu var mı? Direk düzeltebilsek daha iyi olur ama en azından verileri alıp biçimlendirme de yapsak olur. Bilgisi olan varmı acaba bu konuda?

hangi veri kurtarma programını kullanırsan kullan bu anlattığın olaya bakılırsa evvela hızlı biçimlendiri kullanmak zorunda kalabilirsin çünkü diske erişebilmenin bir yolu yoksa bu programlarda erişemeyebilir :(

panik yapmana gerek yok hızlı biçimlendirip kalan sağlar bizimdir de yapacak bişey yok 

seagate file recovery kullanmanı tavsiye ederim

yaklaşık 2 saattir disk drill isimli programla tarıyorum diski, 350gb'a yakın dosyayı kurtardı daha da bi iki saat var gösteriyor sanırım tamamına yakınını kurtarabileceğim... sonucu yazarım tekrar

Baya bi dosya var kurtarılmış ama isimler klasör yapısı tamamen değişik tek tek onları arayana kadar tekrar içeriği oluşturmak daha kısa sürer :(

diski formatlamak ya da dosya silmek, dosyalara zarar vermez/kökten silmez, sadece hard diskin indexine o dosyanın kapladığı alanlara artık dosya yazılabileceğini işaretler, o yüzden dosyaları kurtarmak sorun olmayacaktır. Üzerine veri yazılmadığı sürece dosya aynı haliyle durur. Arkadaşların dediği gibi R-Studio klasör klasör kurtarmada gayet başarılı.