Jump to content

[İstek] C# Devre Çizim Programı Projesi

MehmetErdo287du
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar. Lisede programlama okudum. PTBY yarışmasında Ordu birincisi Karadeniz 3. oldum. Programlamam çok iyi olmasına rağmen üni.de Programlama hocası kitabı okuyup geçiyor ve bizden Proteus Multisim gibi program yapmamızı istiyor.

Tasarımsal olarak da olsa direç gerilim kaynağı ve kondansator bobin koyabilip mouse la bunların uçlarını tıklayıp diğer eleman arası bağlantı yapmak için kablo çizen bi program yapmama yardımcı olur musunuz.

Proteus tarzı birşey yapıcan heralde?

evet ama benimki sadece en son verdiğim şekilde tasarım yapsa yeter. gerisini ben yaparım

2 yıldır hoca hiç bişey göstertmedi textbox listbox picturebox label ve buton harici forma hiçbişey eklemedi o yüzden çizim araçlarını kullanmasını bilmiyorum. internetten yapabilirsiniz dedi

Edited by MehmetErdo287du

arkadaşım bir sürü örnek verildi, C#'ı iyi bildiğini de söylüyorsun? daha ne istiyorsun anlamadım. Eğer projeyi yapıp sana verebileceklerini düşünüyorsan o iş zor. Eğer öyle arkadaşlar varsa benim de yaptıracak bir kaç projem var.

O şekilde bir projeyi yapmış  olsam satarım niye paylaşayımki :D Electronic Workbench gibi birşey buda sanırım.

dediğin program gibi. programlama iyi biliyorum fakat çizim araçlarını hiç görmedim. zorlanacağım kısım cihazların arasına bağlantı kablosu çekmek. cihazı kullanıcı çapraz koyabilir, düz altına üstüne kabloyu düz bi şekilde fareyle çizdirmek ve diğer cihazların üstünden geçirmemek zor

• Editor

dediğin program gibi. programlama iyi biliyorum fakat çizim araçlarını hiç görmedim. zorlanacağım kısım cihazların arasına bağlantı kablosu çekmek. cihazı kullanıcı çapraz koyabilir, düz altına üstüne kabloyu düz bi şekilde fareyle çizdirmek ve diğer cihazların üstünden geçirmemek zor

GDI+ öğrenmen gerek o zaman.

• 3 hafta sonra ...

Projenin kod kısmını hallettim. Sizden isteğim Gerilim Kaynağı, Direnç, Kondansatör, Bobin, Diyot resimleri lazım, arka plan saydam olacak ve pictureboxa import edilecek bir türden olacak.

İsis-Proteus içinden alabilirsin. Hepsi var.

String bir yazıyı nesne haline dönüştürebilir miyiz. mesela str1, str2... gibi n tane panel objesini nesneleştirmek istiyorum. böyle bişey yapabilir miyiz.
Sonra bunlara event olayı atayacağım

VSayac++;
string str = "Cihaz" + VSayac;
Panel str = new Panel();

Sol taraftaki panelden tıklayıp, o panelin özelliklerinin aynısından forma panel oluşturuyorum.
panel.MouseMove += new MouseEventHandler(Tasi); panel oluştururken bu komutla, fareyle taşıma işlevi ekliyorum

public void Tasi(object sender, MouseEventArgs e)
{
if (Durum)
{
panel.Left = e.X + panel.Left;
panel.Top = e.Y + panel.Top;
}
}

Kullanıcı istediği kadar panel ekleyebilir.
?? Sorum şu ki forma eklediğim en son panelde taşıma işlemi yapabiliyorum.
Onu bırakıp daha önce eklemiş olduğum paneli taşımak istediğimde son eklediğim panel formdan uçup gidiyor.
Nerede hata yapıyorum..

pre_1428232767__ekran_alnts.png

• Editor

Sender sana nesneyi yollar. ortak bi fonksiyon kullanmışsın her panel oluştugunda Panel1 Panel2 gibi gider böyle. 

Ortak fonksiyondaki Sender o an hangi nesne ile işlem yapıyorsan o nesnedir.

Bende sender ı o anki panel olarak ele alıp işlem yaptım o sorunun çözüldü.

Sender sana nesneyi yollar. ortak bi fonksiyon kullanmışsın her panel oluştugunda Panel1 Panel2 gibi gider böyle. 

Ortak fonksiyondaki Sender o an hangi nesne ile işlem yapıyorsan o nesnedir.

Bende sender ı o anki panel olarak ele alıp işlem yaptım o sorunun çözüldü.

anladım teşekkürler

araya çizgi çizdirdikten sonra panelleri hareket ettirince çizgiler siliniyor bunu nasıl düzeltebilirim.

System.Drawing.Graphics Cizgi;
            Cizgi = this.CreateGraphics();
            Pen Kablo = new Pen(System.Drawing.Color.Red, 5);
            Cizgi.DrawLine(Kablo, Konum1, Konum2);