Jump to content

Usb Yazmaya Karsı Korumalı Sorunu

cparty
 Share

Recommended Posts

Selamun Aleyküm Arkadaslar 512 gb lık flash bellegim çöp olmadan yardıma kosun lütfen ;

n7106V.png

Bu program ile korumaya aldım kapatamıyorum Biçimlendiremiyorum  

Diskpart yöntemini 

regedit Yöntemini Denedim fayda Yok 

Yardımlarınızı bekliyorum 

Aynı programı bende 16 gb.lık usb belleklerimde kullanıyorum, korumayı açarken ve kapatırken çok bekletiyor, sizin 512 gb.lık belleği de herhalde çok daha fazla bekletir, korumayı kapatırken sabredip beklemen gerek diye düşünüyorum, tabii ki bellekte bir sorun yoksa. Belleğini Fabrika çıkışlı haline getirmek istersen BOOTICE programını öneririm, nette araştır çok yardımcı olacaktır. Kolay gelsin

BOOTICE Kullanımı;

1. Flash diskinizi bilgisayara takın ve içinde silinmesini istemediğiniz dosyalar varsa bunları sabit diskinize taşıyın.

2. BOOTICE programını açın ve “Part Manage” butonuna tıklayın.

3. Ardından “ReFormat USB Disk”e tıklayın ve açılan pencerede USB-HDD Mode (Single Partition)’ı seçin.

4. Son olarak açılan pencerede dosya sistemini (file system) belirleyip OK’ye basarak devam edin. Çoğu USB bellek varsayılan olarak FAT32 ile biçimlenmiştir bu yüzden FAT32’yi seçebilirsiniz, Formatlama işlemi sorunsuz bir şekilde tamamlandığı taktirde USB belleğinizin kapasitesi orijinal boyutuna dönmüş olacak.

Edited by Ainoslu

@cparty

Ilgili program sürücü ve dosyaların ntfs erişim izinlerini değiştirerek koruma yapmaktadır. Kısaca bu program flash diske zarar vermez.

- Flash diskin içindeki verileri yedekleyip format atamayı deneyiniz. Format başarısız olursa sorununuz ilgili programdan kaynaklanmıyor.

- Yukarıdaki adım başarısız olursa sisteminize, farklı bir usb flash disk takıp deneme yapın. Içine dosya vs. kopyalayabiliyormu diye bakın. Farklı disklerde de aynı sorun varsa sorun sisteminizdeki bazı ayarlardan kaynaklanmış olabilir.

- Sorunun sisteminizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin anlamak için, ilgili usb flash diski farklı bir bigisayardaki sistemde deneyin.

- Farklı bir bilgisayardaki sistemde sorun aynen devam ediyorsa, usb flash diskin chip bilgileri zarar görmüş olabilir. Bu durum için forumdaki konuyu inceleyiniz. http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapyn-usb-to-cd-rom/

Ben daha önce bir flash diskte aynı sorunu yaşamıştım ve sorun chip bilgisinden kaynaklanıyordu. Linkteki yöntem ile sorunumu çözmüştüm.

Sonucu yazmayı unutam. Kolay gelsin...

@cparty

Ilgili program sürücü ve dosyaların ntfs erişim izinlerini değiştirerek koruma yapmaktadır. Kısaca bu program flash diske zarar vermez.

- Flash diskin içindeki verileri yedekleyip format atamayı deneyiniz. Format başarısız olursa sorununuz ilgili programdan kaynaklanmıyor.

- Yukarıdaki adım başarısız olursa sisteminize, farklı bir usb flash disk takıp deneme yapın. Içine dosya vs. kopyalayabiliyormu diye bakın. Farklı disklerde de aynı sorun varsa sorun sisteminizdeki bazı ayarlardan kaynaklanmış olabilir.

- Sorunun sisteminizden kaynaklanıp kaynaklanmadığını kesin anlamak için, ilgili usb flash diski farklı bir bigisayardaki sistemde deneyin.

- Farklı bir bilgisayardaki sistemde sorun aynen devam ediyorsa, usb flash diskin chip bilgileri zarar görmüş olabilir. Bu durum için forumdaki konuyu inceleyiniz. http://www.tnctr.com/topic/208415-usb-flash-diskinizi-cd-rom-yapyn-usb-to-cd-rom/

Ben daha önce bir flash diskte aynı sorunu yaşamıştım ve sorun chip bilgisinden kaynaklanıyordu. Linkteki yöntem ile sorunumu çözmüştüm.

Sonucu yazmayı unutam. Kolay gelsin...

Dediginiz gibi chip zarar görmüs kendini tanımıyor 

Description: [D:]USB Yığın Depolama Aygıtı(Generic Flash Disk)
Device Type:        Mass Storage Device

Protocal Version: USB 2.00
Current Speed: High Speed
Max Current: 200mA

USB Device ID: VID = 0011 PID = 7788
Serial Number: 8234F82D

Device Vendor: Generic
Device Name: Mass Storage
Device Revision: 0105

Manufacturer: Generic
Product Model: Flash Disk
Product Revision: 8.00

Controller Part-Number: Unknown

Sorun nedeni mbr gpt bilgisini silerken işlemin devam etmemesinden kaynaklanan flash uçması.Buna bazen usb iyi oturmaması bazende antivirüs programları neden olabiliyor.BOOTICE.exe bazen bu gibi sorunlar yaratıyor.

Başka bir pcde dene aygıt yöneticinde görünüyor ama birim olarak bilgisayarda gözükmüyorsa kurtarılır.

Aygıt yöneticisinden driveri kaldır tekrar tak rufus dene.Hp format programı sadece sürücünün boyutunu orjinale çeviriyor.