Jump to content

Windows 7 Ve 8.1 De Kişisel Verileri Microsofta Yo

iceduman
 Share

Recommended Posts

İzleme araçları Windows 7 ve 8'e de geliyor!

Windows 10'un en fazla eleştirilen "özelliği", şimdi Windows 7 ve 8'e de geliyor!

Windows 10, her yönüyle çekici bir işletim sistemi. Ancak Microsoft'un işletim sistemine eklediği "kullanıcı alışkanlıklarını izleme" özellikleri, gizliliğe önem veren bazı kullanıcıların önceki Windows'ları tercih etmesine neden olmuştu.

Microsoft şimdi ise bu kullanıcıların Windows 10'a geçmelerini sağlayacak bir adım atıyor. Hayır, firmanın izleme konusunda geri adım attığını söylemiyoruz. Aksine firma, yeni izleme araçlarını Windows 7 ve Windows 8'e sessizce ekleyecek güncellemeler yayınlamaya başladı.

Ghacks'in keşfine göre Windows 7 ve 8 için son zamanlarda yayınlanan 4 "KB" güncellemesi, makinenizin etkinlikleri hakkında raporlar hazırlayıp Microsoft'a göndermek üzere tasarlanmış.

Bunlardan KB3068708, "mevcut cihazlara tanı ve telemetri izleme işlevini ekliyor." KB3075249 ise "Kullanıcı Hesabı Denetimi (UAC) işlevinin alt bütünlük seviyelerinden gelen izin artırımı bilgilerini topluyor." KB3080149'nin de "mevcut cihazlara tanı ve telemetri izleme işlevini eklediği" söyleniyor.

Son iki güncelleme "isteğe bağlı" olarak işaretlenmiş olsa da, KB3068708 "önerilen" olarak işaretlendiğinden otomatik güncellemelerle birlikte yüklenebiliyor. Bununla birlikte rapor gönderimi, yalnızca Microsoft'un "Müşteri Deneyimi Geliştirme Programı"na katılan PC'lerde çalışıyor - bu hizmet zaten Microsoft'a PC'nizi nasıl kullandığınız hakkında veri göndermek için kullanılıyor.

Bu izleme araçlarını PC'nizde istemiyorsanız, izleyebileceğiniz en iyi yol bu güncellemeleri kaldırmaktan ve tekrar yüklenmelerini engellemekten geçiyor.

Kaynak:Chip

Edited by iceduman

Bilgisi olan ?  bilgi linkte zaten verilmiş  ne tür bir ek kanıta ihtiyaç duydun anlamadım

Kaynak CHIP mi :) anlaşılan sizlerden yurt dışı kaynakları takibeden yok , şu yaşıma geldim CHIP in kendine ait tek bir makalesine rastlamadım , adamlar nasıl çalışır size kısaca anlatayım , Chıp ve PCNET editörleri yurt dışında yaşayan ve Bilgisayara meraklı gençlerle temasa geçer ve  ayda 2-3 makale çevirmelerini isterler eğer çevirileri beğenirse makale karşılığı ödeme yaparlar . böylece Hiçbir araştırma geliştirme yenilik yapmadan hazıra birebir kopyalama ile dergi çıkartılar ,

verdiğim yazıyı buraya alarak örtbas etmişsiniz resmen ,ah türkiye gerçekleri ah

@echo off
@title Windows 7-8-8.1 Kişisel Verileri Gizle
@color 1A
wusa /uninstall /kb:3068708
wusa /uninstall /kb:3075249
wusa /uninstall /kb:3080149
wusa /uninstall /kb:2976978
wusa /uninstall /kb:3035583
wusa /uninstall /kb:3044374
wusa /uninstall /kb:3058168
wusa /uninstall /kb:3068708
wusa /uninstall /kb:3075853
exit

CMD olarak kaydederseniz sanırım güncellemeleri kaldırmanıza yetecektir. Denemedim ama işe yarar.

.bat olarak yapmıştım ve sorunsuz çalışıyor

saygılar

kapatın izlemeleride windows bundan sonraki senelerde işletim sistemi hatalarını çözemesin arkadaşlar kullandığımız android tlfonlarda bile izleniyoruz windowsun o kadar kullanıcısı var adamlar bilgi akışı almadan sistemi yenileyemez sonrada sürekli şikayet ederiz yavaş çalışıyor kasıyor oyunlarla uyum sağlayamadı diye unutmayın bizim kişisel bilgilerimizle işi yok onların :) bilmem anlatabildim mi