Jump to content

Boot86.wim Grub Menüden Çalıştırma Kodu Lazım

kamuran731
 Share

Recommended Posts

Köylü hocamızın paylaştığı Usb Multiboot 2015 içerisindeki boot86.wim dosyası ile bootmgr menüsünden

windows kurulumu yapılabiliyor, bu kurulumu grub4 menüsünden yapmak istiyorum

grub4 menüde çalışacak şekilde bir kod paylaşan birileri olursa sevinirim.

NOT: 2 gün önce İlgili konuya yardım mesajı attım halen cevap alamadığım için ayrıca internetteki araştırmalarımdan da bir sonuç elde edemediğim için bu konuyu açtım. Bu konuyu gereksiz görememeleri için, Saygıdeğer yetkililerin bilgilerine sunarım

wim dosyasının grub4dostan direkt çağrıldığını hiç görmedim. ancak şu tavsiyede bulunabilirim. windows 8 veya windows 10 32 bit iso dosyasını ultraiso dosyası ile aç. sources klasöründen tüm dosyaları sil. sadece setup.exe, lang.ini, ei.cfg kalsın. elindeki boot86.wim dosyasının ismini boot.wim olarak değiştir ve bu saydığım dosyaların yanına at. kısaca sources klasörü içinde boot.wim, ei.cfg, setup.exe ve lang.ini dosyaları kalsın. sonra da isoyu kaydet.

iso dosyasını çalıştıracağın grub4dos komutu ise aşağıdaki gibi olmalı.

title boot86.wim

geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/klasör/isoadı.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot

klasör ve iso adınızı kendinize göre düzenleyiniz.

NOT: Bu şekilde doyayı çağırabilirsiniz ama install.wim dosyası bulunamadı hatası alabilirsiniz. Bu durumda boot.86.wim dosyasına bluelife ustanın iso dosyasından window vista,7,8 kurulum projesini kullanmanız gerekebilir. katılımsız kururlum destek bölümünde konu mevcuttur. saygılar...

@ destroychip

wim dosyasının grub4dostan direkt çağrıldığını bende hiç görmedim,

çalıştırabilen birileri çıkar diyerek konuyu açtım

önerdiğiniz yöntemi denedim sorunsuz çalıştı :)

ama yinede beklemeye ve aramaya devam edeceğim.

Cevap ve yorumunuz için çok teşekkür ederim. Saygılar.

Edited by kamuran731

Aslında senin sorunu ben daha önce kendi kendime sormuş biraz araştırıp sonuç alamamıştım ama grub4dos 2015 güncel sürümle birlikte pxebootu birleştirip başarmışlar. ben de deneyip çalıştırdıktan sonra işini görür diye paylaşmak istedim.

https://userscloud.com/l8d849be72l8

linkteki dosyaları usbye atıp grub4dosta aşağıdaki kodları yaz.

title wimboot
kernel /wimboot
initrd @bcd=/WINNT6/boot/bcd @boot.sdi=/WINNT6/boot/boot.sdi @bootmgr=/WINNT6/bootmgr @boot.wim=/boot86.wim

dosyaların yerini doğru belirlemeniz gerekiyor. örneğin bende boot86.wim dosyası usb ana dizinindeydi. eğer klasör içerisindeyse (örneğin folder)  o zaman kod aşağıdaki gibi olmalıdır.

1. title wimboot
    kernel /wimboot
    initrd @bcd=/WINNT6/boot/bcd @boot.sdi=/WINNT6/boot/boot.sdi @bootmgr=/WINNT6/bootmgr @boot.wim=/folder/boot86.wim

Dosyaların önce varlığına sonra yerlerine bir de büyük-küçük harf duyarlılığına dikkat edin. son olarak grldr dosyasını linkte verdiğim ile değiştirin. linkteki 2015 sürüme ait grub4dos 0.4.5c dir.

Edited by destroychip

dosyaların yerini doğru belirlemeniz gerekiyor. örneğin bende boot86.wim dosyası usb ana dizinindeydi. eğer klasör içerisindeyse (örneğin folder)  o zaman kod aşağıdaki gibi olmalıdır.

1. title wimboot
    kernel /wimboot
    initrd @bcd=/WINNT6/boot/bcd @boot.sdi=/WINNT6/boot/boot.sdi @bootmgr=/WINNT6/bootmgr @boot.wim=/folder/boot86.wim

Dosyaların önce varlığına sonra yerlerine bir de büyük-küçük harf duyarlılığına dikkat edin. son olarak grldr dosyasını linkte verdiğim ile değiştirin. linkteki 2015 sürüme ait grub4dos 0.4.5c dir.

verdiğin kodlar sorunsuz çalışıyor.