Jump to content

Bu Anakart Nasıl Uefı Desteklemez

sezgin06
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba,

Windows 10 1511 sürümünü msdn sürümünü indirdim. 64 Bit olan sürümü. Rufus ile yazanlara göre fat32 de uefi seçeneği vb. ile usb ye yazdım. Kuruluma geçtim. Bios da uefı ile bir bölüm bulamadım. Boot bölümünden sadece UEFI ile başlayan flash diski seçtim. Bilgisayar flash diski okumaya çalışıyor ama sonra normal olarak işletim sistemini açıyor.

Anakart: Asus Maximus IV Extreme

bu anakartın UEFI desteği yokmu? yoksa eğer çok yazık sistemimden soğudum.

MoTuN bu videoda girdiği yerlere giriyorum ama videoda uefi ile ilgili bir ayarlama yok. sadece boot menüsünden uefi olna flash diski seçiyor. bende öyle yapıyorum ama flash diskten açmıyor. flash diski de UEFI: Toshiba... gibi görüyor bende onda da sorun yok.

erdal4444  sen uefi kurulumu yapmışmıydın bu kartta. nerelere girdin ayarlama olarak? böyle bir kartta uefi yoksa eğer asusa yazıklar olsun.

64 bit multiple editions orijinal msdn kullandım. rufus ile yazdırdım ayarları yapıp. ek bir ayar yapmama gerek varmıydı?

başka bir usb belleğe tekrar yazdırıyorum şimdi. birde onunla deneyeceğim. rufus 2.5.799 sürümüyle yapıyorum. son sürümü. fat32 dosya sistemi. üst kısmı UEFI için GPT Bölüm Düzeni. ayırma birimi boyutunu hiç ellemedim. başka da seçenek seçmedim zaten. 

Forumda bir arkadaşın yazdığı tekniği denedim gayet başarılı. MBR + NTFS kurulum yaptım. Aomei partition asistant programını kurdum sonra diski GPT ye çevirip sonra biostan Uefi yi açtım ve sonuç başarılıydı.

işte bende bios da uefi bölümü yok. uefi bölümünün olmaması çok garip. asus destekten mail atacağım olmazsa. uefi kurayım dedim ama anakart büyük hayal kırıklığına uğrattı. bakalım başka bir flash disk ile deneme yapacağım şimdi. inşallah olur bu sefer.

işte bende bios da uefi bölümü yok. uefi bölümünün olmaması çok garip. asus destekten mail atacağım olmazsa. uefi kurayım dedim ama anakart büyük hayal kırıklığına uğrattı. bakalım başka bir flash disk ile deneme yapacağım şimdi. inşallah olur bu sefer.

Secure boot u kapatıp CSM yi ayarlarsan normal kurulum yapılabilir gibi geliyor bana 

Boot_Menu-1000x750.jpg

şimdi oldu arkadaşlar. başka bir flash ile yaptım. birde orijinal .iso dosyasını seçmemişim biraz önce. forumda yapılan uefi bir windows 10 seçmiştim.

uefi windows 10 olan iso dosyasında da hep 64 bit sürümler vardı. ama onda yapmıyor. yapımında ek bir ayar mı yapılması gerekiyordu acaba onun.

safranos daha önce uefi kurulu değildi. yeni kuracağım. diskin bütün bölümlerini sileceğim şimdi kurulumda. çok sağolun arkadaşlar.