Jump to content

Bilgisayarda Virüs Sonrası

amb_drivers
 Share

Recommended Posts

Merhaba dostlar.

Usb bellekten pc ye virüs bulaştı. Formatlayarak yeniden kurulum yaptım. Fakat virüs D:\ sürücüsünde bulunan klasörlere klasörün kendi ismiyle bir dosya oluşturmuş. Her bir klasörün içerisinde tekrarlayan biçimde kendisinin bir kopyası var. Her birisi yaklaşık 130 kb boyutunda. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim.

Nr2gW5.png

kn8LJA.png

pBN89m.png

Merhaba dostlar.

Usb bellekten pc ye virüs bulaştı. Formatlayarak yeniden kurulum yaptım. Fakat virüs D:\ sürücüsünde bulunan klasörlere klasörün kendi ismiyle bir dosya oluşturmuş. Her bir klasörün içerisinde tekrarlayan biçimde kendisinin bir kopyası var. Her birisi yaklaşık 130 kb boyutunda. Bu durumdan nasıl kurtulabilirim.

Nr2gW5.png

kn8LJA.png

pBN89m.png

çözümü ve nedeni alttaki linkte.

musallatexe.blogspot.com

aynı şey benimde başıma gelmişti internet cafeden flash belleğe bulaşmıştı. eset smart securty 8 ile taradım1500 civarı virüs bulmuştu fazlada olabilir tam hatırlamıyorum.

yalnız virüslü dosyayı başka parta taşımadıkça o yeni parta bulaşmıyordu. benimde depo olarak kullandığım birim vardı oraya flash tan dosya taşıdım baktım orayada geldi hemen sildim virüsü sonra bulaşmadı.

sistemde veya depo gibi  partlarda kendiliğinden ürüyormu bilmiyorum. ama flash belleğin nerdeyse tamamını taklit ederek ürüyor. bu durumda o flash belleği sağlam biçimde taraman en güzeli ve sana kırmızı liste veriyor arada eset ss ona bakmadan silersen virüsün olmadığı şeyleride silersin. silmeden karantinaya al kipini seç tabi benimki gibi çok olursa tek tek silmek çok zaman alır. ama emin olmak için ben hepsini sildim. birde hepsini tek seferde silmek için hepsini seç seçeneği yok onu klavye kısayolu vardı şimdi unuttum burdan bir arkadaş söylemişti  ctrl+a galiba. hepsini seçip sildim kurtuldum. bir kaç ilgisiz şeyde gitmiş ama önemli değildi o kadar.  sanki tararken bile ürüyor çünkü aynı dosyadan bir çok üretiyor. flash bellekte böyle.

sistem yada depo da nasıl hareket ediyor bilmiyorum. sistemde dediğin gibi formattan başka çare olmaz gibi. depoda ise kolaydan zora doğru anlattığım şekilde deneyebilirsin.