Jump to content

Windows 10 Gpt Sorunu ?

Cruzzwo
 Share

Recommended Posts

s.a arkadaşlar windows 10 uefı kurulum için ssd yi gpt ye çevirdim.

gpt çevirme işlemi ni bu programla yaptım AOMEI partition assistant pro edition bu programı açtığım zaman ssd gpt olarak gözüküyor bilgisayar yönet kısmından baktığım ise ntfs olarak görünüyor.

yanlış birşeymi yaptım yoksa yardımcı olurmusunuz arkadaşlar.

Ve Aleykümselam..

Olması gerektiği gibidir SSD Diskiniz. Doğru yapmışsınız.

Kurarken disk birimlerini gördüğünüz alanda Yeni seçeneğine tıklayarak birim oluşturursanız, tamamlanma esnasında 4 ayrı birim oluştuğunu görürsünüz. Kurulacak alan en büyük boyutlu olan alan ve NTFS formatında olacaktır.

Bilginize ve kolay gelsin.

ben gpt ye cevirdim ssd yi daha sonra win 10 nu kurdum ve kurulum bitti bütün herşey tmm

fakat bilgisayar yönet kısmından baktığım zaman neden gpt değilde ntfs olarak görünüyor anlamadığım olay burası

normalde gpt ye çevirdiği için gpt yerine ntfs olarak görünmesi

ve aleyküm selam. evet arkadaşlar cevap vermişler, biraz tekrar gibi olacak ama, ntfs dosya biçimidir, gpt ise disk yapılandırma biçimidir. Birbirinden ayrı konulardır. GPT  Disk yapılandırmasında MBR alternatifidir. Ama yeni sürümü diyelim biz ona, yenisi GPT'dir.

ben gpt ye cevirdim ssd yi daha sonra win 10 nu kurdum ve kurulum bitti bütün herşey tmm

fakat bilgisayar yönet kısmından baktığım zaman neden gpt değilde ntfs olarak görünüyor anlamadığım olay burası

normalde gpt ye çevirdiği için gpt yerine ntfs olarak görünmesi

Selam

MBR ve GPT disk formatlarını daha iyi anlayabilmeniz için sizi aşağıdaki linke alalım üstadım. Ayrıca GPT biçinlendirilmiş SSD veya HDD'lerin Disk Yönteminden bakıldığında, GPT diye bir birim görmedim.. Win10 GPT biçimlendirilmiş bir diskta sadece 16 MB civarında bir MSR birimi FAT32 olark gözükür ve diğer birimler NTFS formatındadır.

Kolay gelsin..

Bilgi: https://www.technopat.net/2013/12/02/mbr-ve-gpt-arasindaki-farklar/

aygıt yöneticisinde disk numarasına  sağ tıkladığında ( Disk 0 gibi ) MBR diske dönüştür gibi bi ibare varsa disk gpt dir, GPT diske dönüştür gibi bi ibare varsa disk mbr dir ikisinde de ntfs görünür tabi ntfs biçimlendirdiyseniz

aynen dediğiniz gibi görünüyor yönet kısmın da ise MBR olarak görünüyyor.

sorunu hallettim herhangi bir sıkıntı yok

aynen dediğiniz gibi görünüyor yönet kısmın da ise MBR olarak görünüyyor.

sorunu hallettim herhangi bir sıkıntı yok

diskin gpt hiçbir sıkıntı yok

sistem bilgisinden sağ tarafa bios modu na bak uefi yazıyorsa herşey yolunda eski yazıyorsa standart kurulum yapmışsın demektir kolay gelsin

Benim ssd ler zaten gpt idi 5tb wd aldım takar takmaz sistem penceresi açılıp bana gpt mbr seçim ekranı geldi gpt seçiliydi aynen okeyledim şimdi 5 tb eksiksiz görünüyor.Anakartı uefi destekleyenler geçin gpt bölümlemeye daha stabil ve güvenli ayrıca büyük diskleri de görüyor.

Edited by C@NgO

Gpt uefisiz işletim sistemi kuramassın diski görmez :)

benim bahsettiğim şeyin uefi sistem kurma yada işletim sistemiyle alakası yok ki :)  depolama amaçlı kullandığım disklerin mbr durumunda iken tek parça kullanılamamasından bahsediyorum gpt ye çevirip kullanabildiğimi belirtiyorum bu olayda anakartınızın uefi desteğinin olup olmaması önemli değil tamamen farklı bir durum :)

Selam

Disk format birimini/lerini öğrenmek için CMD komut istemcisi kâfi gelecektir.

Diskpart

List Disk

Yazmanız diskinizin durumunu size gösterecektir. Örnek; Aşağıdaki resim..

MBR formatlanmış disklerin 2 TB üzeri desteklediğini hatırlamıyorum. MBR'nin desteklediği 3 TB nereden çıktı bilmiyorum?

Kolay gelsin..

yLyEky.jpg